Dům z cihel x Dřevostavba. Poraďte

Nenašel jsem tu podobné téma - myslím takhle na obě problematiky - tak zakládám tohle. Zajímal by mě Váš naázor na následující. Proč cihla a ne dřevo a naopak. Prostě proč jste si vybrali ke stavbě zrovna ten materiál a ne druhý a rovnou přidám naše názory. Chceme stavět a stojíme před důležitým krokem vybrat z čeho. 1) Dům ze dřeva mi nevydrží 100 let - myslím OSB desky s vniřní izolací. 2) Cihlový dům v případě vlhkosti opravím a ochráním lépe než dřevěný. )Myslím stav když zjistím po 20 letech, že mi dřevo "hnije" odspoda 3) Dřevostavba má blíže k pasivu. Ale náklad nevyrovná předpokládané úspory. 4) U dřevostaveb hůř odhalím chyby při provádění stavby - nezkušenost moje i dozora stavby s obdobnými typy staveb. Nám z toho pořád vychází lépe cihla. Co Vám, rádi si poslechneme i jiné názory. Díky
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
Ahoj, už jsme se rozhodli a budou to cihly. nějaký šedý itong. je to přítelo volba. materiál se mu líbí, že se nemusí zateplovat, je pasivni a lehce se z něho staví. hrubou stavbu postavíte velmi rychle, když máte pomocníky. počítáme že se stavba nechá nejměně jednu zimu vymrznout, aby to pak nepraskalo. dřevostavbu si umím předsavit jen na horách a to klasickou roubenku. do nížiny mi to moc nesedí,ale je to můj názor.
Odpovědět
1) Proč si myslíte, že dřevostavba nevydrží 100let? Proč zrovna OSB desky? Co třeba farmacel? Jak jste přišel na to, že cihla vydrží věčně? Pokud se podívám na RD mých sousedů ten stojí cca 50 let a dalších 50 bych mu nedal - tedy pokud neudělají novou fasádu, nepodřežou základy a vevnitř nové štuky. 2) " Dřevěný dům proti vlhkosti opravovat nemusíte. Každá dobře navržená dřevostavba je schopná přijímat do stěn vlhkost, ale také vylučovat. Oprava cihlového vlhkého zdiva je velmi zdlouhavý a nákladný proces. U dobře navržené dřevostavby nemůže dřevo hnít od spoda - to je absurdní nesmysl. Pokud by,ale přesto došlo ke zvýšené vlhkosti např. z důvodu povodní je mnohem jednoduší a rychlejší opravit dřevostavbu než cihlu ( odděláte OSB desky -> pak vyházíte minerální vatu -> necháte cca 3-5 dní schnout nosné trámy. Dáte novou minerální vatu a zaděláte OSB deskami pak sadroš. Dřevěná konstrukce u dřevostaveb je vysušena na 15% tzn. jsou uzavřeny (umrtveny) kapiláry a dřevo není schopno nasávat zpětně vlhkos a nepracuje ( tzn. nemění rozměr). Nasaje pouze povrchovou vlhkost a ta je 1-2mm) 3) Jak víte, že náklady přesáhnou úspory? Porovnáváte dřevostavbu stavěnou systémem 2 by 4 nebo sendvičovou panelovou výstavbu? Nezapomeňte, že ceny za energie se nebudou zlevňovat. To co se nevyplatilo dělat např. před 10lety s ohledem na tehdejší ceny tak dnes je běžné. 4) Myslíte si, že odhalíte lépe chybu u cihly? Myslíte si, že partička řemeslníků vám udělá domek lépe a pokud něco pokazí tak vám to budou hned hlásit. Hrubá stavba u dřevostavy sendvičové provedení je za 4-6 dní. Neznám rychlejší způsob výstavby. Navíc panely jsou prefabrikované v závodě kde neprší, nesněží .... Pak se dovezou kamiony na stavbu kde se dům složí jeřábem jako stavebnice. Dřevostavbu postavenou ať již systémem 2 by 4 nebo sendvičových stěn od cihly nepoznáte. Výhoda u cihly je variabilita svépomocí. Já jsem si nechal postavit dřevostavbu, ale garáž jsem si udělal z cihel, protože jsem ji stavěl svépomocí. Na dřevostavbu svépomocí si netroufám, ale znám i takové. Neodsuzuji cihlu a ani dřevostavbu. Myslím, že vše je jen o druhu financování a možností práce svépomocí.
Odpovědět
Profilova fotka
pop 009.. K bodu 1) porovnávat dům cihlový 50 let starý a dřevěný nový je nesmysl..;-) k bodu 4) filip má na mysli posouzení stavebním dozorem..a v podstatě i majitelem.. poznáš chyby..to poznám i já;-) Jinak dřevěný je rychle hotový, ale já a miláček jsme pro zděný... :-D
Odpovědět
bod1) Ok. Můžete porovnat starý dům ( dřevostavbu) v USA nebo ve skandinávii či německu nebo rakousku. Jinak máte moc pěkný domek .
Odpovědět
Profilova fotka
záleží také na místě stavby, metorologické podmínky atd.
Odpovědět
Profilova fotka
Kdybych stavěla nový, šla bych do dřevostavby (rychlé, levnější). Ale rekonstruovali jsme cihlový dům, takže máme cihly (klasické) a ytong.
Odpovědět
Profilova fotka
Zdravím,,, a protože my jsme se neuměli rozhodnout - právě kvůli výše uvedeným slovům (nekvalita zednické práce, mnoho mokrých procesů, mnoho hodin strávených na stavbě x dřevostavby-sendviče: totální izolace, mnoho neprodyšného prostoru, nutnost rekuperace, větší závislost na elekr.dodávce).. ... ... vyšel nám z toho kanadský srub jako vítěz! Ale - jak zde bylo řečeno, nelze postavit na každý pozemek. A tedy abych se vrátila k původní otázce - kdybych měla kvalitní domácí dozor, jdu určitě do zděné - nosné konstrukce z pálených a vnitřky ytong, ale kdybych neměla nikoho, tak dřevostavba, ale s rozumem, určitě né žádný nízkoenergetický nebo dokonce pasivní (jejich vyšší vstupní ceny se nevrátí) - jak sleduji vývoj, ano energie jdou nahoru, ale oba zmíněné domy se vyrábějí tak, že zanechávají velmi silnou ekologickou stopu! ty mraky izolací!!! igelitů!!!, jestli se dočtete, že je vhodné mít 56cm tepelnou izolaci na střeše, tak to už hraničí se zdravým rozumem... toť můj názor :), přeji všem ta pravá rozhodnutí!
Odpovědět
My sme riesili tiez tu dilemu ci drevostavbu nebo cihlu. Nevedeli sme sa zbavit pocitu ze predsta dom z dreva a izolacnej vaty a jednej tenuckej dosky ( OSB ) ti moze vydrzat, poc ved to moze kedykolvek spadnut, zhoriet, zacne to plesniet, ...... proste slo o pocit. Ani teraz si to neviem predstavit. Ak mas kvalitnu firmu ktora sa tomu rozumie a je ozaj expertom v obore tak mozno sa vyhnes vsetkym tym nepodarkom pri drevostavbe ale ako to tu bolo spominane pri tej tehle sa tie nepodraky daju velmi rychlo najst. No my sme sa nakoniec kvoli financnim dovodom rozhodli pre bytik a do buducna by sme chceli cihlovy domcek, na ktory si budeme postupne sporit.Prajem stastnu volbu ;-)
Odpovědět
Dům z cihel x Dřevostavba? To je věčný spor jejich hrdých majitelů a věčně vyvstávající otázky budoucích stavitelů :-) Pokusil bych se přidat několik vlastních názorů / zkušeností: to filipovi: 1) Životnost zděných novostaveb je nesporně několik set let, většinou dokud je někdo nezbourá. U moderních dřevostaveb bývá odhadována 100 - 150let v závislosti na použité technologii. Obě varianty počítány bez nutnosti větších zásahů či oprav. Otázkou je jak dlouho tam chcete bydlet vy, či možná Vaše děti a jestli to už třeba za těch 100 let nebude jedno. 2) Otázka vlhkosti je často vznášený argument odpůrců dřevostaveb, odpověď již tady uváděl pop_009 3) Toto konstatování jsem nepochopil, bavíme se o nákladech na stavbu dřevostavby nebo na stavbu pasivního domu? To jsou úplně rozdílné věci. Náklady na stavbu obdobně velkého domu jsou +/- stejné u Domu z cihel jako u Dřevostavby. Náklady na stavbu pasivního domu vždy záleží na použité technologii - o kolik to vyjde dráže. Vzhledem u určité módě pasivních domů je stavba v Čechách opravdu stále neúměrně drahá a návratnost je ve většině případů diskutabilní. 4) Opět sporná věc, pokud budu stavět z cihel, najmu si stavební dozor člověka z oboru a ne třeba automechanika. Stejně tak u dřevostavby doporučuju najmout někoho, kdo tomu rozumí. to granda: - zděná stavba z tvárnic bez dodatečného zateplení a pasivní? Myslím, že to je nějaký omyl, schválně jsem koukal na stránky Ytongu, protože mne zaujalo toto odvážné tvrzení, ale nic v tom smyslu jsem tam nenašel, bohužel - u mnoha lidí je ještě stále vžitá představa dřevostavby jako srubu nebo chaty. Dnešní dřevostavby však již od klasických zděných domů nelze na první pohled rozeznat. to niccky.z: - jak píšeš, jde většinou jen o pocit, mnoho lidí si nedokáže představit bydlení v dřevostavbě, protože zde ta tradice opravdu není a lidi si na tuto alternativu jen pomalu zvykají. Jakékoliv argumenty o vodě, ohni, větru, plísni, hluku, teple, atd., atd. jsou většinou mýty a opět záleží na zvolené technologii a pečlivosti výstavby, stejně jako o zděných domů. Pro ty, kteří si chtějí zlepšit obecný přehled přidávám pár odkazů na více info o dřevostavbách - vybrané namátkou: http://www.domeczech.cz/index.php?kat... http://www.rdrymarov.cz/cs/site/cz_te... http://www.atrium.cz/Vyhody-drevostav... Přesto, že je zřejmé, že jsem spíše na straně dřevostaveb, nikomu svůj názor nenutím, jen jsem zde chtěl vyvrátit pár neustále opakovaných mýtů a pověr o stavění ze dřeva a současně se na to dívat pokud možno z více úhlů. Chápu zarytost česko-slovenských stavitelů zděných domů, kteří se chlácholí pocitem, že jejich masivní stavba je nezničitelná a bude tu s námi určitě i za pět set let
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 8 měsících
Profilova fotka
@jizvo "Dnešní dřevostavby však již od klasických zděných domů nelze na první pohled rozeznat. " - to si myslím je právě ta škoda - mnoho lidí to pak vede k tomu aby se snažili porovnat neporovnatelné. Často se například hovoří o malé akumulaci dřevostaveb. U sendvičových staveb je to pravda ale např masivní srub má také velmi dbrou akumulaci ale navíc oproti zděnému domu způsob "prohřívání" prostoru a stěn je dost odlišný. V některých případech také akumulace zděných staveb není jednozanačnou výhodou. Okolo dřevostaveb skutečně panuje mnoho mýtů toto je jen jeden příklad.
Odpovědět
Profilova fotka
"1) Dům ze dřeva mi nevydrží 100 let" - Po celém světě jsou domy zachovalé domy ze dřeva i z 15 století, nedá moc práce nalézt dřevěnice 200 let staré. V Rakousku jsem bydlel v 300 let starém dřevěném domě - pouze zrekonstruovaný interiér ale zdá se že ještě nejméně 200 let vydrží... samozřejmě žádné OSB a polystyren ale poctivé dřevo. Samozřejmě takováto životnost je žádoucí pouze u kvalitní architektury. "2) Cihlový dům v případě vlhkosti opravím a ochráním lépe než dřevěný. )Myslím stav když zjistím po 20 letech, že mi dřevo "hnije" odspoda " O tom pochybuji, zeptejte se těch co bojují s plísní v zděném domě. Dobře provedená dřevostavba (stejně jako zděný dům) nemůže mít problém z vlhkostí. I když dojde k zatopení srubu vodou vyschne velmi rychle ( u sendviče se vyhodí izolace a sadrokartony) - u zděného domu z cihel, pokud není narušena statika tak, že se musí dům zbořit, tak vysychá až několik let. "4) U dřevostaveb hůř odhalím chyby při provádění stavby" dnes už se dá nalézt i stavební dozor který má zkušenosti s dřevostavbami. Pokud nechodíte na stavbu pravidelně tak vám nezodpovědní řemeslníci mohou vady skrýt pod omítku stejně jako pod sadrokarton. Rozhodnutí co je lepší stejně nakonec záleží na osobních preferencích a otevřenosti stavebíka informacím. Nejdůležitější otázka není co (jakou technologií) se staví ale kdo to staví...
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 letech
Zdravím, taktéž bádáme nad otázkou či dřevo nebo cihlu. Jsem rozený vesničan a od mala bydlím v cihlovém domě. Opravy elektroinstalací a vodovodního potrubí se v cihle dají vyřešit jednoduchým vysekáním drážky do cihly. Jak to je u dřevostaveb? Když mi stěnu tvoří dřevěná deska překrytá sádrokartonem? Jsou pod deskou tvořeny nějaké "žlábky" na uchycení kabeláže? Nebo jak je to tvořené u dřevostaveb? Bojím se u dřevostavby "lajckých" oprav... Málokdo s tím má zkušenosti a odborníky volat na každou prkotinu se mi nechce..
Odpovědět
Článek se načítá
Já jsem názoru že cihla je cihla. Není tak hlučný jako dřevěný. Dřevo stále pracuje, bála bych se jaký dopad do bude mít na okna aj. V případě změny kabelu, trubky jednoznačně v cihle bez problémů ve dřevě těžko proveditelné, kdežto já udělám jen šlic který např. následně. zasádruji. Přístavba nebo přestavba jednodušší u cihlového než u dřevostavby. i přes všechny impregnace bych se bála škůdců a hniloby... Miluji dřevo, ale dům z toho bych prostě nechtěla, max. tak chalupu.
Odpovědět
@nunacek současně jsme stavěli v roce 2014 z ytong theta my a kamarád RD Rýmařov nova 101. Jeho domeček 2.9 mil. Nás bungalow při ploše 176m2 za 2.2 mil.Rozhodně nás to vyšlo levněji a přesně podle našich požadavků. A bydleli jsme také dřívě.
Odpovědět
čau lidi myslete když položíte venku cihlu a dřevo na dřevostavby po čase jaký bude rozdíl v materioálu?cihla se zničí stejně jako dřevo!jde jen o to že se u nás lidi bojí stavět z něčeho nového!v zámoří se staví dřevostavby několik set let a vydržely a u nás na valašsku také tak proč se bát!hlavní předností dřevostaveb je : rychlost výstavby zdravé klima pro děti atd,zděný dům se musí nechat vymrznout pře zimu(měl by!)a navíc ho nesmíte hned zateplit neboť vám hrozí zadušení stavby cihly jsou plné vody a vznikají vám uvnitř plísně,které pak dýcháte! dobře zadělanou dřevostavbu pak ušetříte na po zdějších výdajích:teplo.elektřina atd. a to je přece taky jeden z hlavních důvodu no ne!čus :-)
Odpovědět
Když už tu řešíte výhody a nevýhody dřevostavby, rozlišujte prosím, jestli je ta dřevostavba montovaný skelet opláštěný deskami (bez vazby na naši lokalitu) nebo roubená (která tu má tradici), popř. sroubená stavba. Není dřevostavba jako dřevostavba. Stejně tak zděná stavba nemusí být jen z cihel...
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Ahoj, kdyz jsme se rozhodovali ze budeme stavet tak jsme se take rozhodovali cihla nebo drevo. Byli jsme u 2 znamejch co maji drevo a neni to opravdu poznat ale horsi to je z hlucnosti mezi pokojema. Zase je pravda ze drevostavby jsou lepsi na vytapeni ale... ja jsem proste pro cihlu. V dnesni dobe je to asi uz jen o chuti a jak rychle chce clovek bydlet. My sice take potrebujene co nejdrive bydlet protoze jsme zatim v najmu. Ale zase si radsi pockame a budeme mit betelnej cihlovej domek snu :)
Odpovědět
Profilova fotka
@hanqad to je kravina...v drevostavbe se rozvody vedou v instalacni predstene. Odklopi se sadros, vymeni kabely,zaklopi se,zatmeli - hotovo Zadne bourani, bordel a prach,ktery nachazite vsude jeste 2 mesice po zasahu ;-)
Odpovědět
následné změny jsou problém. Těžko v půlce obýváku odkryješ panel..:)) Za svým názorem stojím, mám i srovnání. Je to jen názor a zkušenosti
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@hanqad proč že by při opravě nešlo odkrýt konstrukci panelu? co na tom konkrétně nejde?
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Profilova fotka
dřevo je dřevo
Odpovědět
cihla je cihla
Odpovědět
@adulka5 Ano dřevo je dřevo, takže roubenka. Jinak v dnešní době sendvičového provedení tedy kostra pobitá OSB deskou nacpanou vatou s vnitřním sádrokartonem a příčky provedené z ytongu si fakt toho dřeva moc neužiju.
Odpovědět
souhlas s @fujit ... to, co se mnoha případech nazývá vznešeně "dřevostavbou", je v reálu dost smutné ... navíc mnohdy za peníze, za které se dá postavit normální (zděný) dům. Ale jako chata dobrý, rychle se to vyhřeje, není potřeba tam dozdívat vnitřní příčky, aby to mělo aspoň nějakou akumulaci, vrzání a snížená zvuková izolace také tolik nevadí ;-) Kdo se přesto domnívá, že to má stejnou hodnotu , nechť se poptá v hypobankách, jak se na to koukají. ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
chtel jsem srub a ten se zdeny moc nedela, takze to byla jednoducha volba :)
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?