Jedno Interiérové studio na celou rekonstrukci, ano či ne?

Ahojky, chci se zeptat na váš názor na interiérová studia, resp. na to, zda je dobré využít takového studia ke kompletní rekonstrukci celého bytu nebo je lepší nechat dělat si všechno od různých firem... osobně si totiž nemyslím, že se na tom dá nějak extra ušetřit (ale kdekdo mě ujišťuje právě o tom, že když to zadám všechno jednomu studiu, tak mě natáhnou a zbytečně to přeplatím =-) ), je mi jasné, že každá firma má své služby nějak nadceněné (vydělávat musí, že?), ale když budu zadávat kuchyň jinému, kupelnu jinému, podlahy jinému, bourání a zdění příček jinému, elektriku, vodu, plyn zase někomu jinému, vestavěné skříně zase někomu jinému...zabere mi to spoustu času, peněz taky a výsledek nemusí být úplně podle mých představ...na rozdíl od studia, které mi je schopno udělat rekonstrukci "od podlahy po strop" samo a jak se říká v jednom, tzn. kuchyň, vestavěný nábytek, i nábytek na míru, veškeré stavební práce, vodu, elektriku i plyn, koupelnu, prostě všechno...udělá mi návrh, který můžeme do aleluja měnit, ví, jak ten byt vypadá jako celek, jak tam bude co pasovat a tak... máte někdo zkušenosti s tím, že by vám celou rekonstrukci dělalo jedno studio? mě to přijde jako dobrá věc, jen mě dost lidí odrazuje, že je lepší to dělat bez studia a ušetřit na tom, ale mě se to moc nezdá, co vy na to? Díky za diskusi...
Odpovědět
Všechno má své pro a proti, akorát chce zvážit co je pro každého důležité. Studio bude určitě dražší než kdyby si si nechala dělat vše po firmách (pečlivě vybraných), ale ušetřený čas obětovaný hledání právě těch solidních firem, plánování, shánění, dovolených kvůli zedníkům a samozřejmě i rychlost provedení, která bude u jednotlivých řemesel delší, také něco stojí, každého, ale jinou výši. Navíc někoho baví si "designovat" byt, někoho to až tak neláká, někdo k tomu má potřebné zkušenosti, někdo vůbec žádné. Studio určitě zná spoustu moderních vychytávek, dokáže to lepší zkombinovat, lépe propracovat a troufám si říct, že po vzhledové stránce to bude více ladit. Ale ten čas toho designera a de facto "dozora" je drahý ..... Já mám osobní zkušenost s variantou rekonstrukce bytu po jednotlivých řemeslnících a pouze jednoho bych si dnes objednala na práci znova, ostatním bych zavřela dveře před nosem ;-) Tenkrát bych asi byla radši, kdyby se s nima, místo mě, hádal nějaký "designer" :-)
Odpovědět
ivett, kdyz si najmes jednotlive remeslniky sama, budes muset koordinovat jednotlive navaznosti, coz muze byt pro laika docela narocny a pravdepodobne se poprve nepredejde zbytecnym chybam a nektere veci nebudou stavebne vyreseny tak, jak by byt mohly, protoze ti v tom nikdo neporadi samozrejme spousta lidi stavi dneska svepomoci a koordinujou si veci sami, protoze potrebuji usetrit...otazka je, v jakem standardu chces mit svoji rekonstrukci zvladnutou pokud si najmes odbornika- interierove studio, tak musi mit reference a portfolio provedenych interieru a ty reference si over a zajdi se podivat na kvalitu provedene prace...taky je podstatny, pokud ti budou navrhovat interier, abys vedela, ze pracujou ve stylu, ktery se ti libi souhlasim plne s marti, ze dobrych remeslniku je malo, ja v tom delam nekolik let a doposud bych mohla bez problemu doporucit elektrikare a studio, ktere dela vestaveny nabytek plus jednu prodejnu obkladu a dva obkladace(se kterejma se clovek musi dohadovat,protoze to je zpusob, kterym oni pracujou :-D ) ..a to mi uz proslo rukama hodne ruznych firem v kazdem pripade bych si najala architekta na reseni dispozic a stavebni dozor na kontrolu provadenych praci
Odpovědět
díky za příspěvky... no já jsem spíš pro, zadat to studiu a nemít starosti...protože si fakt myslím, že částka co ušetřím lítáním a sháněním jednotlivých řemeslníků zas nebude tak závratná... taky o čas realizace mi jde, ve studiu nám řekli, že rekonstrukce takového rozsahu, jaký chceme, což je teda fakt komplet všechno, bude trvat nebo u nich standardně trvá tak 3 měsíce (na tu dobu se musíme odstěhovat, protože obyvatelné to fakt nebude, bude se tam bourat snad úplně všechno), protože musí dodržet různé technologické postupy... ukázku jejich prací jsem viděla jak na netu, tak ve studiu, ale opravdové realizace jen na fotkách, ukazovali nám jich spoustu...a vypadalo to fajn, moc se nám to právě líbilo, zatím máme za sebou jen jednu konzultaci, byli si tady vyměřit byt, ten překreslili do PC a do něj jsme minule čmárali to, co bysme si představovali, v lednu jdeme na konzultaci druhou, ve které nám představí jejich návrh inspirovaný našimi požadavky, ukážou nám vizualizace a budeme se domlouvat dál... taky asi záleží na smlouvě, kterou nám případně nabídnou, na ujednáních v ní, které si detailně projdeme a o kterých asi budeme diskutovat, záleží jestli budou taky ochotni s něčím ustoupit nebo naopak my, to se uvidí, to je až finální fáze... stavební dozor by si tam manžel samozřejmě pozval svůj, to by byl jeden z našich požadavků, na to nemůžou nic říct ne? =-) já si třeba myslím, že nějaké cítění mám a nebála bych se, že to nezvládnu nějak zkombinovat a tak, ale přece jen, odborníci to mají dotažené do detailů, které já prostě nevychytám a nevidím (když nic jiného, návrh od nich si každopádně vemem) a právě se bojím, že kdybych to řešila najímáním jednotlivých řemeslníků, tak se mi to ve finále nepovede, tak jak bych si představovala, to máš catf pravdu... taky bude asi záležet na kalkulaci, kterou nám ukážou, snad to s náma nešlehne... mě se prostě líbí, že to studio ti to fakt udělá tak, jak to uvidíš na vizualizaci (to nám právě ukazovali, fotky z vizualizací a následných realizací a bylo to fakt identické), bude si to dělat ve své režii, jejich elektrikář ví, jak pracuje třeba plynař nebo podlahář ví, jak pracuje třeba malíř, prostě přijde mi to asi lepší, že mi tam pak nepřijde dejme tomu firma na vestavěné skříně a bude nadávat, že ta příčka je křivá a co za pako ji dělalo apod.
Odpovědět
ivett, na stavebni dozor mas pravo, ktery ti nemuze nikdo odeprit co se tyce tech referenci, tak si od nich vyzadej kontakty a ty lidi obvolej plus se zeptej, jestli by te nemohli vzit tam, kde treba momentalne pracuji to co zminujes v poslednim odstavci je ta nejvetsi vyhoda nechat si udelat neco na klic, protoze se jeden nemuze vymlouvat na druheho, ze neco nepripravil, jak mel...laik se v tom nevyzna a nedokaze zhodnotit, kde je chyba..kdyz to ma v realizace jedna firma, tak je veskery riziko a zodpovednost na nich co se tyce tech interieru, tak cit pro tyhle veci je fajn, tady bude potreba to poradne vykomunikovat s prislusnym designerem, co se da namalovat by melo byt namalovano v detailu plus rezu(ukazky materialu a barev jsou samozrejmosti), nech si vsechno vysvetlit, abys mela nad vecma kontrolu, kor kdyz do toho chces vnest hodne svyho stylu ..hodnekrat se stava, ze ma clovek predstavu, ktera je nerealizovatelna a nebo naopak provadeci firma schvalne nabidne to pro sebe nejjednodussi reseni, ktery neni nejlepsi pro tebe jako investora..spravna firma by mela navrhnout nekolik reseni provedeni a vysvetlit ti pozitiva a negativa kazdyho reseni a taky dopad na cenu
Odpovědět
catf díky... s tím dozorem jsi mě potěšila, určitě si ho vememe... mě je jasný, že i to studio si nedělá všechno "vlastníma rukama" a má své subdodavatele nebo jak se jim říká, prostě lidi, příp. firmy, se kterýma spolupracuje, ale jako za celek zdopovídají oni, že? každopádně by nám měli říct asi kdo co dělá nebo od koho co berou, že? jak je to třeba s obkladama? co když se mi od nich do koupelny nic líbit nebude (čistě hypoteticky, z ukázky jejich prací soudím, že bych si vybrala), můžu si koupit vlastní obklady, s tím, že mi řeknou kolik toho má být a oni mi to jen udělají? to je asi všechno potom otázka domluvy při sepisu té smlouvy že? z té první schůzky samozřejmě nemůžu úplně soudit, že jsou dobří nebo ne, jaký bude jejich přístup při realizaci samozřejmě nevím, na to by bylo asi fakt nejlepší si oběhat ty klienty, ale měla jsem z nich docela dobrý pocit, i manžel, a to je co říct... :-D připadalo mi právě, že se snaží pochopit, co tam vlastně jako chci, a spíš mi radil v detailech, které jsem neviděla...to co jsem si já navrhla vzali jako fakt a prý to je dobré řešení, jen ho dotáhnou k dokonalosti a udělají pár změn, o kterých jsem nepřemýšlela a na které mě navedli a které jsou fakt dobré...sama bych na ně třeba nepřišla... právě proto, že jsem laik, mi přijde fajn třeba jen informativně navštívit takové studio, kde ti řeknou, jestli tvoje představy jsou realizovatelné... těším se na ty vizualizace, já si třeba dovedu představit, jak to bude vypadat, ale manžel tuhle představivost nemá a dost mu pomůže když to uvidí takhle v reálné podobě...to je podle mě další výhoda takových studií... mám pocit, že lidi si myslí někdy, že když jdou do toho studia, že je to hned zavazuje, tak tam radši nejdou...prostě i když tam půjdu na 10 schůzek a nakonec to nedopadne, tak se přece nic neděje, vemem si od nich třeba návrh/projekt a nemusím s nima nic uzavírat...toho se lidi podle mě bojí, že jim pak bude "blbé" couvnout, když už s nima tolikrát tohle řešili, což je podle mě pitomost...
Odpovědět
ivett, presne tak, nic neni fixni a vsechno je na domluve, podminky spoluprace si nastavite spolecne, a to ve vsech aspektech...jsou urcity osvedceny postupy, ze kterych byste jako klient nemeli slevit jako napriklad neplatit zadne zalohy, platit pouze za kvalitne provedene prace(neplatit za nic, co neni dokonceno), nechavat si z kazde platby 10% zadrzne, ktere je splatne po predani celkove rekonstrukce bez vad a nedodelku..napriklad co se tyce pouzitych materialu, tak samozrejme oni maji svoje vytipovane obchody, kde nakupuji vsechno a maji od nich za to rabat(a ten rabat se zvysuje podle mnozstvi odebraneho materialu), takze kdyz si vyberes neco jinde, muzes jim nabidnout napr 5% z castky za nakup materialu a tahle castka jim pokryje jejich naklady s koordinaci nakupu, dovoz na stavbu apod. myslim, ze dulezity je si uvedomit, ze lidi nepracujou zadarmo a zaslouzej si za svoji praci penize..nema smysl skrtit firmu na maximum, protoze se to pak na vysledku projevi(nekde si vydelat musi) jsem si jista, ze studio ma subdodavatele na vsechno mozna krome architekta a managera projektu..najimaji si vetsinou zivnostniky a pokud je to uz zavedena firma, tak maji proverene subdodavatele(to by se prave melo poznat z mnozstvi zakazek, ktere uz provedli) az vam budou vypracovavat cenovou nabidku, tak byl mela byt ultra detailni, melo by tam byt presne popsano vsechno od omitek, pres stuky, malby, dvere a dalsi zarizovaci predmety apod.(vsechno by melo byt presne popsano..druh, rozmery, provedeni apod.)..napriklad stuku je obrovske mnozstvi od hrubych po jemne, nejenom ze se lisi cenove, ale hlavne vyslednym efektem(takze napr Kerastuk je jemny...uplne hladka je sadrova sterka apod.)...tyhle detaily pisu hlavne proto, abyste mysleli na to, ze kazdej hrebicek na stavbe ma hafo moznosti a cim vic budete informovany, tim lip si vyberete stavebni dozor ti ohlida rovnost pricek, omitek a kvalitu stuku a maleb aj., ale na vas bude ten prvotni vyber, kterej ovlivni vysledek visuelne(coz je nakonec to nejpodstatnejsi)
Odpovědět
díky za rady catf... jsme opatrní a vzhledem k ceně, se kterou počítáme, že to bude stát (a není to málo), si všechno právě detailně projdeme, peníze předem nikomu nedáme a když, tak přes nějakou úschovu a vyplatí se až př dokončení, nebo jak ty píšeš, to zádržné, něco takového určitě navrhneme, nejsme blázni, dneska dátpeníze z ruky a nic nemít, je risk... my si uvědomujeme, že to bude stát dost i to, že ta firma na tom samozřejmě vydělat musí, to jsme nohama na zemi, ale samozřejme zase nejsme takový granti, abysme něco zbytečně přepláceli a nechali se ošulit...v tomhle si myslím, bude manžel hodně opatrný...vyloženě šetřit se neoplatí, protože se to pak objeví ve výsledku, ale zase něco extrémně přeplácet jen proto, že na to třeba máme, mi taky přijde zbytečné... no sama jsem zvědavá, jaká bude další domluva s nimi, jestli budou ochotní přistoupit na naše požadavky apod. , doufám, že ano, přece jen, pro ně je to velká zakázka, byli by blázni, kdyby ji pustili jen proto, že jim nechceme dát zálohu nebo tak...tohle chceme právě řeišt nějakou úschovou (notářskou možná?), ať oni mají jistotu, že ty peníze jsou nachystané a fakt je máme, ale že jim je dáme, až za odvedenou práci a podle dohody... vzhledem k tomu, že v tom bytě pak hodláme nějakých pár roků bydlet, tak si chci dát extra záležet, ať se mi to všechno líbí a ať je to všechno do detailu a co nejúčelněji vyřešené (hlavně prostor teda), co se interiéru jako takového týče, tedy výběr linky, obkladů, barev, nábytku apod., tak na ten se těším ze všeho nejvíc... :-D akorát se obávám, že je toho tolik všude pěkného, že budu mít problém vybrat si jen něco :-D
Odpovědět
ivett, studio by melo pristoupit v pohode na podminky, ktere jsem psala vyse a pokud ne, tak jdete o dum dal...vec je ta,ze dneska uhlidas remeslnika pouze pres penize, navic je nutne, aby provadeci firma byla solventni, jinak by se mohlo klidne stat, ze za vasi zalohu koupi neco jineho(to se deje dnes a denne) aby sis byla uplne jista, ze nepreplacis, mela bys poptat minimalne jeste dve provadeci firmy a udelat si male vyberove rizeni a zjistit skutecne trzni naklady za vasi rekonstrukci..a nebo mate od architekta udelany oceneny vykaz vymer? vyber firmy se nevyplati uspechat, tady si fakt dejte poradne cas na rozmyslenou a vsechno si overte, protoze nasledne spatne provedena prace se hrozne tezko opravuje co se tyce interieru, tak vem v potaz, ze by se ti mel libit minimalne jeste za dalsich 10let:-) investujte do praktickejch vychytavek u veci, ktery denne pouzivate, a kupujte jenom to, co opravdu potrebujete:-)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 letech
Ahoj holky, ctu vaše komentáře, sama rekonstruuju byty a vím jaká je to fuška. Ale vždycky mi pomohlo mít důkladné výkresy, pak to nemohli řemeslníci okecat, že to nejde. Je ale fakt, že mám čas se tomu věnovat.
Odpovědět
Co jsme dělali rekonstrukce, tak s klukama z www.designatak.cz a ti mi nabízeli i koordinaci, ale nevyužila jsem to, protože si to zvládnu udělat sama. Měli to ale jako paušál 15-20% z nákupních faktur, ale zase takové slevy měli oni v nákupech jako ty rabaty...
Odpovědět
Profilova fotka
Já bych u jedné firmy měla strach, že s nimi třeba nebudu spokojená a budu muset rušit celou objednávku, z tohoto důvodu i třeba kamarád staví systémem "udělej mi jenom tohle" a pak vidí zda je spokojený nebo ne a zda se domluví i na další práci =-) Ale já tomu příliš nerozumím, osobně bych měla strach takhle všechno někomu zadat, chtěla bych to mít pod kontrolou a ať je to provedené kvalitně a podle mých představ :-S
Odpovědět
Ne, to určitě. Kdybych neměla tenkrát na ně doporučení, tak bych jim také nevěřila. Teď už vím co a jak udělají. Ale důležité je také si s nimi vždycky domluvit finanční plnění až jak je něco vyrobeného. Třeba i na dílně, ale ať se na to dá šáhnout... Pak mám kontrolu nad jednotlivými dodávkami a kvalitou.
Odpovědět
Článek se načítá
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@jirkal85 Ani to není okaté. Registrace v únoru 2019, první příspěvek ve vlákně starém pár let, který se tématicky hodí, a hned propagace nějaké neznámé společnosti. Fakt je ten profil profesionála tak drahý?
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?