Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@vedma1 myslim že to motýl nebude a hlavně, když se to kuklí v konopí, nekuklí se to ve dřevě ;-) Neboj, ještě toho bude ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha díky za ochotu!
Odpovědět
Profilova fotka
ještě bych rád probral věc, která se týká počtu klád ve stěně srubu. většinou se dělá 9 + 1 zavírací nebo 8 + 1 zavírací). líbí se mi silnější kulatina, nicméně při aplikaci 8 + 1 to vychází hůř pod okny. myslím tím fakt, že vrchní špaleta okna je zároveň poslední kládou, která je navíc částečně seříznutá kvůli oknu. na této 8.kládě pak leží stropáky, což může mít časem údajně za následek možnou deformaci nad stavebním otvorem pro okno. mnoho srubařů nad tím máve rukou, nicméně logiku to má. vzhledem k tomu, že většina zdejších srubařů dělá tyto domy v českých podmínkách teprve pár let, mi příjde, že sami zatím nedokáží s určitostí tvrdit, jaký to má na dům reálný dopad. z mého pohledu se jedná čistě o laickou spekulaci, takže to tak berte...
Odpovědět
Profilova fotka
@jumpmans díval jsem se na ten bauder pir. zřejmě to výjde o něco levněji než bramac. zvolil jsi difůzně otevřený nebo uzavřený systém? o tomhle nic moc nevím, takže nedokážu odhadnout, co je pro srub lepší...
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 ahoj, my mame strechu udelanou jako uzavrenou. Steny jsou pak otevrene. Ale nechtel jsem, aby se vlhkost dostavala do te pirky, at si utece ven stenama... skladba strechy je: 1. palubkovy zaklop - 28mm 2. BauderTec KST duo - parozabrana 3. Pavatherm Plus 60mm 4. Bauder Pir Plus 140mm (ma shora hlinikovou folii0 5. Late 60x40 svisle 6. prkna 25mm 7. pojistna hydroizolace IKO ArmourBase pro (kvuli poceni plechu 5. Falcovana hlinikova krytina Prefa Prefalz. skladba steny: 1. obkladove palubky 20mm 2. instalacni predstena izolovana 40mm Steico Flex na rostu z lati 60x40 3. Parobrzda Isocell Oko Natur 4. Fermacell 5 Pavatex Flex 160mm v rostu 6. Pavatex Isolair 35mm - pripevnen sponkovanim 7. fasadni folie Omega FA 8. Rost 2x25mm pro odvetravanou fasadu 9. Fasadni desky Cembrit jinak musim rict, ze Pavatex je daleko lepsi nez Steico. Bohuzel Pavatex tenkrat kdyz jsme shaneli material do pricek, podlah a predsteny, zrovna nebyl tak jsme vzali steico jako nahradu. po te zkusenosti bych si pockal .Parametrove jsou stejne, ale pavatex mi prijde ze ma lepsi strukturu...
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 ideální je 9+1,proto se staví z průměrů 33 - 35cm, my máme 40 a 9+1, tím pádem stropy 3,2 před seschnutím, každý kdo k nám přijde říká, že jim to přijde vysoké, ale vůbec to nevadí, psycho dojem je že je to vzdušnější. Výšku lze v případě větších průměrů "minimalizovat" konstrukcí podlahy a potom výškou podkreslení, ale to bych nedoporučoval vzhledem k horšímu "zavírání". Podlahou se dá vyřešit cca 25cm. Pak se dá jedna kláda ušetřit, když si promyslíš umístění oken a jejich výšku, ale to už se s tím nesmí během realizace hýbat. V opačném případě je pravdou to co jsi napsal. Problém u nás je, že při projekci papír snese všechno a ne každá osoba, jež se zove projektant, je opravdu dostatečně erudovaná. Naštěstí je tu pár firem, které upozorní na konstrukční problém včas.
Odpovědět
Profilova fotka
@jumpmans když na to tak koukám, na tohle si budu muset někoho zavolat, abych v té skladbě neudělal binec :)
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato průměr 40 je super. taky se k němu přikláním víc než k 35. co se týká stropu, raději ho budu mít vyšší než opačně. nízký strop u dřevěnice je podle mě nežádoucí. taky záleží na tom, jak je dům velký. u půdorysu 7 x 8 bude vypadat vyšší strop jinak než u domu 9 x 11. samozřejmě jde i o dispoziční řešení.
Odpovědět
@stetl Dobrý den,mohl bych vás jen tak pro informaci poprosit o fotografii vašeho srubu a jaký byl cca rozpočet? My chceme taky stavět menší útulnější srub a tak se o to dost zajímamám. Děkuji Milan Pavlíček,Žďársko
Odpovědět
Dobrý den,mohu se zde zeptat je tu někdo kdo stavěl srub svépomocí? Nejraději bych si ho také sám postavil,spíše jsem se chtěl zeptat na nějaké fígle atd....Děkuji
Odpovědět
Profilova fotka
@milik607 nedoporučuju stavět svépomocí pokud nemáš zkušenosti s přesnou prací s motorovou pilou a problematiku chování dřeva a konstrukci spojů v malíčku! A velkou zásobu času samozřejmě.
Odpovědět
Profilova fotka
pro milik607 Samozřejmě rád vyhovím. Fotky jsem tady už uveřejnil, ale přidávám znovu. Stavba byla na klíč, stál 2,8 milionu, jako obvykle připojuji: Stavte se, žijeme u Nymburka. můj mail: stetl@centrum.cz, mobil 602 295 967
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@milik607 jsem zastancem ze svepomoci lze hodne veci a to tohoto bych bez pripadnych letitych zkusenosti asi nesel - preci jen zed se zboura a pripadne dostavi ale s tema kladama to je tezsi - kazdopadne drzim pripadne palce
Odpovědět
@iil Dobrý den,mohu se zeptat jak je srub velký a jaký byl cca rozpočet? Něco takového chceme též stavět. Děkuji Milan
Odpovědět
Dost nad tím bádám,koupil jsem si knihu o stavbě srubů a viděl jsem nějaká videjka a myslím že to až tak složité nemusí být,každopádně by bylo nejlepší na pár dní pozvat profíka,dobře ho zaplatit a co nejvíce věcí se dozvědět. Chceme skromný srub s obytným podkrovím a věřím že když člověk dodrží to co má,a bude hodně přesný při spasování klád do sebe,musí to být v pohodě. Chci si nechat udělat srubařské kružítko a zkusit si spasování třeba výrobou srubového stolu a lavičkama na zahradu. :-)
Odpovědět
@milik607 pěkný den přeji, máme srub 8x10,2m a hrubá stavba od firmy stála cca 950tis. (obvodové zdi, krov, pobití štítů a strop). Také bych moc nedoporučovala stavět svépomocí, vypadá to jednoduše, ale....... ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@milik607 dobré kružítko stojí kolem 300 eur, na zahradní stolek si ho vyrobíš provizorně klidně sám...ale dobře postavit srub, aby se choval tak jak má není prdel - možná nakoukneš pod pokličku až ho budeš dodělávat. Ono je s motorovkou řezat a "řezat" a jak praví kolega @geodett - malta hodně schová, ale u srubu jakýkoliv opravný zásah naopak ukáže co je špatně a opravit to většinou nejde. No pokud jsi jeden z těch co mají od začátku jasno, radil bych absolvovat Pete Wolf Log building school, nebo něco podobného a potom postavit nejdřív garáž a budeš vidět. Good Luck
Odpovědět
Profilova fotka
@milik607 dobre video kde je dobre videt ze to neni sranda - https://www.youtube.com/watch?v=uZBjh... - taky to vyzaduje slusne vybaveni, ktere nebude za babku
Odpovědět
@milik607 Je to utopie postavit celý srub svépomocí, když jsi to jen někde viděl. Teda tak, aby se za to člověk pak nestyděl. Pokud se do toho pustíš, tak budeme všichni moc zvědavě přihlížet. Rozhodně jdi do toho ! :-D Kružítko je zajímavá věcička a musí být vyrobeno velmi přesně z kvalitního materiálu. Momentálně hledám výrobce (nástrojárnu) za rozumnou cenu (obr.). Dokumentaci mám, kdyby někdo věděl... Ještě by se hodil obšlehnout Tenon cutter neboli tzv. zvonek. Českého výrobce jsem nenašel. http://www.treelineusa.com/log-furnit...
Odpovědět
@xavik K čemu přesně slouží ten zvonek. Myslíš že by jsi se semnou mohl rozdělit o ten výkres. Určitě by se mi hodil k obšlehnutí. Ty už máš nějaké zkušenosti nebo chceš taky něco stavět?
Odpovědět
@milik607 Mám rozestaveno. Zvonek je takový ořezávátko k nasazení na vrtačku, kterým upravíš konce tenčích kulatin/větví jako čep. Používá se pro výrobu srubového nábytku a zábradlí ( https://goo.gl/F0114x ). Bohužel tě zklamu ale dokumentaci ke kružidlu nehodlám volně šířit, navíc to chci ještě dopilovat. To kružítko na fotce vyrobil nějaký zámečník s nepřesností cca 0,5 mm na hrotu a už to není ono, tak jsem ho obšlehl, dal do 3D a pustil se do upgradu. Ale ta cena krpolské nástrojárny ... 8-(
Odpovědět
@xavik Mně by stačila pouze velikost. Mám nějaký obrázky jak by se to dalo udělat ale nevím jak velký aby to fungovalo jak má.
Odpovědět
Zeptám se ještě na jednu věc,naše představa byla mít ve srubu krb,ale bojíme se po předchozí zkušenosti s krbem v domě s prašností a tak nas napadlo že by jsme udělali velký masivní krb z co nejvíce materiálu aby hodně naakumuloval teplo a provedení jsme chtěli že by se topilo z venku kde by byl krb a uvnitř přes stěnu by bylo ohniště zakryto pouze sklem. Co na to říkáte,je technicky možné mít v tomto případě tu srubovou stěnu přepeřenou tím velikým krbem?
Odpovědět
Myslím že by to mohlo jít že by ten masivní krb měl o obou stranách drážku ve které by byly zvršku zasunuty ta kulány....pořádně utěsnit a myslím že by to mohlo fungovat.
Odpovědět
@xavik K čemu je prosím tato věc? http://www.treelineusa.com/log-furnit...
Odpovědět
Takový srub přibližně by jsme chtěli. Kolik se dá odhadovat cena od firmy a třeba cena materiálu kdyby to bylo svépomocí. Je tu někdo kdo sám stavěl nebo dokáže poradit?
Odpovědět
Profilova fotka
@milik607 obavam se ze tu neni nikdo kdo by delal svepomoci skelet srubu, cena materialu se da spocitat pocet m3 x cena ktera je kolem 2-2.5t za kubik, cena tohoto srubu od firmy (ne na klic) bych v porovnani s rozmery meho srubu rekl bude kolem milionu
Odpovědět
@milik607 to je univerzální ořezávátko (rám+vedení+fréza) https://youtu.be/Ca3gfscF1kA Ten srub na obr. není žádná psí bouda. Máš nadšení ale to je tak vše. Víš co, najdi si srubaře, pokecej si s ním o tvém záměru, pak se v klidu vrať na zem a začni znovu... ale střízlivý ;-) K tomu si přečti tuto diskuzi, eliminuješ tím omílání dotazů. Mezery vyplň návštěvami srubů. Nechci podceňovat tvoje schopnosti, nicméně bez praxe a zkušeností by tě to mohlo mrzet, jde i o dost peněz. Představ si, jak stojíš před první kládou, do které máš říznout motorovkou a nesmíš to zkazit, ta kláda stojí několik tisíc. Vše pěkně růčo motorovkou. Hr.st. počítej 1 - 1,5 mil.Kč. Materiál nekoupíš v bauhausu. I na to potřebuješ oko, to nejsou klády z místní Pily. Krby se dnes staví běžně, do srubu se hodí a určitě je lepší něco akumulačního - sálavého, jen zase ta cena... od firmy nad 100 tis (není problém za 300 tis). Přikládání zezadu můžeš i v tech.místnosti (jako vorelmato). Mě zrovna čeká příští týden zaměření a nacenění od http://www.biofire.cz a http://www.krby-kamna-simecek.cz/ Jen pro zajímavost přikládám svoje nápady:
Odpovědět
@milik607 Výšku kružítka mám cca 300 mm. Ty na obrázku jsou podle mého srubaře nepoužitelné. Tak možná jako hobby. Ale je pravda, že na vercajk je dost náročný. Má spotřebu min. 1 až 2 kružidla na srub. Nějak se to prý opotřebuje.
Odpovědět
oprava, ne krby Šimeček ale Šebela http://kamnarstvi-sebela.cz
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?