Kupní vs darovací smlouva 2014

Dobrý večer chceme si s přítelem pořídit od mého strýce kus parcely. A v budoucnu postavit domeček-:) Já jsem strýcova neteř(matky bratr). Místo je nyní vedeno jako orná půda. Zjistili jsme, že se na tomto místě může v budoucnu stavět rodinný dům. Potřebovala bych poradit co pro nás bude výhodné a zároveň i pro stýce při řešení kupní či darovací smlouvy, kterou budeme podepisovat u právníka. Strýc chce přistoupit k tomu, že mě část - půlku pozemku daruje. Příteli půlku pozemku prodá. Já s přítelem trváme na rozdělení pozemku na 2 majitele. Nejsem manželé. Jaké bych platila poplatky a daně v případě, že mi pozemek daruje? (někde je uvedeno 3 a snad i od roku 2014 15% daň darovací. Jaké poplatky by platil strýc za prodej mému příteli? Na ceně je přítel se strýcem domluven. Jaké další daně? A je nutné mít již vypracovaný odhad pozemku? Na internetu je hodně informací, i když někdy se od sebe značně liší tak uvítám rady zkušenějších osob. Děkuji za odpovědi
Odpovědět
Profilova fotka
@girl86clarres Ahoj, zrovna nedávno jsme také řešily s přítelem darovací daň. Pokud dostaneš pozemek darem od svého strýce, tak nebudeš platit žádnou daň. Jste příbuzní a mezi příbuznými je darování od daně osvobozené. Od roku 2014 skutečně bude daň z darování ve výši 15 % a bude se danit v rámci daně z příjmů, ale ty jako příbuzná nemusíš ani podávat daňové přiznání. Dále pokud by strýc prodával druhou půlku příteli, tak podle mě bude muset platit daň z převodu nemovitosti, nově od 2014 se to jmenuje daň z nabytí nemovitých věcí a je ve výši 4 % z nabývací hodnoty (není to vždy kupní cena) . Znalecký posudek nemusí být vždy - tady je to dobře popsané http://www.financnisprava.cz/cs/finan... A dále si myslím, že bude muset strýc zahrnout příjem z prodeje pozemku i do své daně z příjmu za rok 2014, pokud tedy ten pozemek nevlastnil déle než 5 let, to by pak bylo osvobozené. Pokud s přítelem žijete ve společné domácnosti, tak bych ti poradila způsob darování, kdy se vyhnete placením výše uvedených daní. Pokud by daroval strýc celý pozemek tobě, neplatili byste ani jeden nic. (Samozřejmě neoficiálně můžete zaplatit strýci dohodnutou cenu za půlku pozemku.) A dále tam je dle nového zákona osvobozené darování člověku, se kterým žijete nejméně rok před darováním ve společné domácnosti ( a neznamená to stejné trvalé bydliště) - takže pokud s přítelem žijete ve společné domácnosti alespoň rok, tak bys mu pak ty mohla darovat polovinu svého pozemku a neplatil by žádnou daň a nemusel podávat ani přiznání. Přesně takhle jsme to ted řešily s přítelem, taky mi daroval polovinu pozemku, kvůli hypotéce. Mám to potvrzené i od daňového poradce, který pracuje pro našeho hypotečního makléře. Jedná se o osvobození dle daně z příjmu podle §10 odst. 3 písm. d) odrážka 2.
Odpovědět
@magdina01 Dobrý den, mohu se zeptat, jak jste to darování řešili. Musíme to ted s přítelem udělat kvůli hypotéce. Sepsali jste si sami darovací smlouvu? A jak jste dále postupovali s katastrem? Nějak se nám nedaří najít nové papíry k tomuto úkonu a musíme to provést co nejdříve. Děkuji
Odpovědět
Profilova fotka
@reparador ano, darovací smlouvu jsme si sepsali sami, takovou úplně jednoduchou.Koukám na váš profil, že řešíte úplně to samé jako my, kvůli hypotéce jsme museli být přítelem spoluvlastníci pozemku. Mohu Vám poslat do zprávy i ve Wordu tu naši darovací smlouvu, jestli chcete (snad to jde) Podpisy na smlouvě musí být ověřené. Pak jsem na stránkách katastru vyplnila v nějaké jejich aplikaci návrh na vklad a 2x vytiskla. Jeden originál si nechali, jeden mi potvrdili. Darovací smlouva stačila na katastr jen jedna. Ted nově po vložení návrhu na vklad běží 20-ti denní lhůta, kdy nesmějí na katastru vklad zapsat (nevím ani proč, asi kdyby měl někdo námitky). Nám akorát včera ta lhůta doběhla, tak doufám, že to zapíší a nebudou žádné problémy.
Odpovědět
Profilova fotka
@reparador takže ted jsem koukala, že vklad nám dnes dopoledne zapsali, žádné komplikace s darovací smlouvou neměli, takže jim to trvalo 22 dní, což je dobrý
Odpovědět
@magdina01 mohla bych prosim poprosit o text darovaci smlouvy, potrebujeme vyresit stejnou zalezitost. Ikdyz jsem nejake texty nasla, ale nejsem si jista zda jsou dobre a nechci riskovat, ze mi to z katastru vrati zpatky a ani davat Xtisic za sepsani. Dekuji
Odpovědět
@magdina01 tak to je super, ano, řešíme to samé, kvůli změně občanského zákoníku, chceme čerpat hypo, tak snad kvůli tomu, nebudeme dlouho stát, prosím o poslání vzoru té smlouvy. Právě se ji snažím sepsat, tak tam nechci udělat chyby. Moc děkuji za rady :)
Odpovědět
@magdina01 a jak jste to měli s bankou? uvolnila vám peníze hned, nebo jste museli čekat na zápis? a kde čerpáte hypo?
Odpovědět
Profilova fotka
@reparador @ivasz Vzor smlouvy jsem poslala do zprávy, myslela jsem, že jde připojit soubor, ale nejde. Pokud byste to chtěli jako soubor ve wordu, pošlete mi do zprávy email a já to pošlu mailem. Nám teprve hypotéku ted schválily, ale chtějí před prvním čerpáním doložit nový výpis z katastru o vlastnictví pozemku. Máme hypotéku od Wustenrot, ale třeba jiné bance bude stačit ten potvrzený návrh na vklad.
Odpovědět
@magdina01 Dekuji, at se Vam podari vse jak chcete :) Kdyz jsem kupovala pozemek musela jsem predlozit i potvrzenou smlouvu z katastru i novy vypis z katastru (modra pyramida).
Odpovědět
Profilova fotka
@magdina01 Mohu také poprosit o zaslání darovací smlouvy ve wordu? Svůj email napíši do IP. Také letos řešíme s přítelem to samé. Musím mu darovat půl pozemku kvůli stavbě. Moc děkuji
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Profilova fotka
Dobrý den, mohu poprosit také o vzor darovací smlouvy? Můj mejl je michala_svobodova@email.cz děkuju moc. Prosím jen dotaz, nikde jsem se nedočetla, pokud by mi chtěl prarodič (babičky - matka z mamčiny strany) darovat pozemek, platím podle nového zákona darovací daň?? Moc všem děkuju :)
Odpovědět
Profilova fotka
@svobodka86 Ne, daň by se neplatila.
Odpovědět
Článek se načítá
@magdina01 Dobrý večer, vyčetla jsem zde na stránkách vaše odkazy s darovací smlouvou. Mohla bych vás poprosit také o nějaký vzor darovací smlouvy, nějaký jednoduchý? Manžel mi chce darovat 1/2 rodinného domu a nevím kde vše hledat a jak postupovat. Byla byste moc hodná, předem děkuji, Katka M.
Odpovědět
Profilova fotka
@zlatiko poslala jsem vám vzor smlouvy do zprávy, ale my jsme darovali jen pozemky, tak to musíte nějak upravit a doplnit. :-)
Odpovědět
ahoj mohla bych také poprosit o zaslání vzoru darovací smlouvy na pozemky.darují mi to rodiče, ale nikdy jsem to nesepisovala a máme na to krátký čas díky moc
Odpovědět
@magdina01 ahoj poslala by jsi mi prosím na mail jak by měla vypadat ta smlouva na převod pozemků mám to od rodičů díky moc iva.johnka@seznam.cz
Odpovědět
Profilova fotka
@maldas ahojky, před chvílí jsem ti poslala na mail vzor smlouvy.
Odpovědět
ahoj díky moc
Odpovědět
Ahoj, Mohu také poprosit o zaslání darovací smlouvy ve wordu? Také letos řešíme s přítelem to samé. Musím mu darovat půl pozemku kvůli stavbě a jsme zoufalí jak to máme vyřešit. Nikdo nám nedokáže poradit. Meil - MMlcochova@seznam.cz Moc děkuji
Odpovědět
Profilova fotka
@mlco ahojky, vzor smlouvy ti klidně zašlu na uvedený email, to není problém. To darování je jednoduché, pouze sepíšete tu smlouvu, necháte ověřit podpisy a dáte vklad na katastr, není to nic složitého. Mě taky daroval přítel půl pozemku kvůli tomu abychom dostali společně hypotéku.
Odpovědět
@magdina01 To když je pozemek je můj, tak nedostaneme společnou hypotéku?
Odpovědět
Profilova fotka
@luckiesj no podle novely občanského zákoníku se stavba stává součástí pozemku a do katastru se zapisuje až po kolaudaci, takže pokud jsme chtěli s přítelem (ted už manželem) být spolužadatelé o hypotéku, tak mi musel darovat polovinu pozemku, abych vlastně i já byla spolumajitelem stavby, která na pozemku bude, jinak bych nemohla vlastně ručit něčím co není moje. Banka vlastně má ted v zástavě pozemek, ale zároveň i rozestavěnou stavbu na pozemku, i když není zatím v katastru. Od letoška existuje také tzv"právo stavby" které se může někomu udělit a může stavět na cizím pozemku. Ale po nás tedy banka raději vyžadovala to darování pozemku, jinak by nám hypotéku nedali.
Odpovědět
Ahojky, mohu také poprosit o vzor darovací smlouvy na pozemek? Email: Lucka.Hujova@seznam.cz. Děkuji ;-)
Odpovědět
holky, vzorů je spoustu na netu a udělají vám stejnou službu:)
Odpovědět
taky jsem to tvořila podle vzoru na netu :)
Odpovědět
Profilova fotka
@potucky ahoj poslala jsem ti na mail vzor smlouvy, snad to došlo :)
Odpovědět
Profilova fotka
@magdina01 mohla bych také poprosit o ten vzor :-D ? Řešíme něco podobného. Díky :-)
Odpovědět
Dobrý den , chtěla bych se zeptat na " Darovací smlouvu", babička a strýc vlastní dohromady zahradu ,kterou mě jako vnučce ,neteři chtějí darovat ,ptám se kolik budu platit za daň z přepisu ? A mohu také poprosit o vzor darovací smlouvy na pozemek? Moc děkuji. Email : hafohofi@seznam.cz
Odpovědět
@magdina01 Dobrý den, Řešíme také smlouvu darovací - pozemku mezi matkou-dcerou... Můžete prosím poslat vzor na hondamarus@seznam.cz Něco máme sepsané, ale chci se ujistit, že to bude v pořádku... Děkuji moc :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@monna14 mezi rodinnými přislušniky dan neníí
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?