Soused požaduje rozšíření cesty a křižovatky přes můj pozemek

Zdravím. Aktuálně soused požaduje, aby jsem ukrojil ze svého pozemku a posunul budoucí plot, který chceme stavět, pro jeho pohodlnější průjezd a možnost otočení vozů v křižovatce (křížení přístupových parcel 60/24 a 60/25). Cesta 60/24 má šířku 3 metry a 60/25 3,5 metrů. Dům již před více než 5ti lety postavil, zkolaudoval atd. Věcné břemeno přístupu má na pozemek 60/25 a 60/24. Na můj však nikoliv. Můj vjezd na pozemek je cca 30 metrů od obecní cesty. Argumentuje prostorem pro otočení požární techniky, průjezd popelářů atd. Zatáčka (Zakroužkována červeně na plánku) k jeho pozemku má v každém bodu alespoň 4 metry. Upřímně mi to přijde absolutně mimo a plot si mohu dát na centimetr k hranici pozemku, ale raději se zeptám i zde na názory ostatních.
Odpovědět
@flammerouge umístění plotu na hranici pozemku záleží i na tom s hranicí jakého typu pozemku bude souběžný (detailněji například zde: https://www.novavisio.cz/aktualita/st... ) čili pokud je pozemek 60/24 a 60/25 veden jako místní komunikace (a jelikož je o cesta, tak to předpokládám), tak musíte mít územní souhlas na stavbu plotu. Jinak ale samozřejmě platí to, že Vás nikdo nemůže nutit na svém pozemku nechat budovat část pozemní komunikace (například ten kruháč). takže pokud souhlasit nebudete, tak tam kruháč nebude.. je ale taky nutné zvážit, zda by to něco nepřineslo i Vám (nevím, jak máte příjezd na pozemek řešen vy.
Odpovědět
@doog Oficiálně vedeno jako orná půda. Je tam vybudovaná zpevněná štěrko asfaltová cesta. Pozemky 24 a 25 je soukromé a všichni na ně máme věcné břemeno přístupu. Jako místní komunikace to vedeno není. Rozhodně se tedy nejedná o veřejnou komunikaci. Přístup na mou parcelu je z pozemku 60/24 (čili můj pozemek žádnou točnu nepotřebuje, je do 50ti metrů od veřejné komunikace.). Samozřejmě nutit nelze, ale soused vyhrožuje soudním sporem. Podle toho co jsem četl, tak žádnou šanci dle mého nemá.
Odpovědět
@flammerouge A o kolik m2 by se jednalo? Nebo jde jen o princip...?
Odpovědět
@horst_fuchs Jednání souseda je bohužel velmi hloupé. Když jsem se ho ptal, tak neví, jenom že pokud se tam prostě neotočí auto atd. že to dá k soudu. Takže nějak nemám zájem mu jakkoliv ustupovat. Ani jednou nepřišel, že by řekl sousede prosím hodil by jste si ten plot kousek vedle ať mi vyvezou žumpu. Cesta široká 3,5m je mu prostě málo.
Odpovědět
Profilova fotka
Nejako mi uniká pointa, prečo sa chce otáčať zrovna pred Vami. To ako od seba vycúva a otočí sa až u Vás?
Odpovědět
@josefx Ano. Prý mu tam někdo s traktorem a cisternou jezdí pumpovat žumpu a když jede zpátky tak couvá a v křižovatce se asi otáčí. Ale jsem na tom jako vy. Nějak nechápu na čem zakládá svou důvěru, že by soud mohl rozhodnou v jeho prospěch.
Odpovědět
@flammerouge Při takovém jednání souseda, bych se vůbec na nic neohlížel a příště mu rovnou vmetl, ať to dá k soudu. Nemá k tomu právně žádné nároky a nemůže uspět. Již vidím soud, který by vlastníkovi pozemku upřel vlastnická práva z důvodu toho, že se tam soused nevytočí s karavanem nebo něco podobného. Kdyby za vámi přišel jako normální člověk s prosbou a případným návrhem kompenzace, na který by se složili např. i sousedi s okolí, kteří by širší cestu ocenili, tak neřeknu. Pakliže ale hned vyhrožuje soudy, tak bych ho poslal do prdele. Zároveň ale radím postupovat obezřetně, tak abyste se svoji chybou nedostal do maléru, když po tom teď soused prahne. Zajděte s pokorou na stavební úřad, ať vám vypíší a dají oficiálně vyjádření toho co tam můžete postavit - jaká výška atp.
Odpovědět
@flammerouge osobně si teď nejsem jistý, jestli je rozhodující zápis v katastru nebo fakt, že to reálně cesta je a má nějaké stavební povolení (pokud ne, tak je to bezpředmětné a platí to, že plot může na hranici) - ale to bych raději ověřil před stavbou plotu. Co se týče souseda, že to dá k soudu, tak bych ho nechal ať to udělá, z jeho strany totiž není žádná šance tento spor vyhrát. Pokud dostal stavební povolení a následně souhlas s užíváním stavby, tak musel mít zabezpečený přístup na pozemek dle tehdy platných předpisů - čemuž musí odpovídat rozměr pozemku, na které má věcné břemeno pro tento přístup. Že se třeba požadavky na přístupovou cestu změnili, že mu to nyní nevyhovuje nebo že má problém s nájezdem těžké techniky k němu na pozemek není vůbec relevantní - takže pokud potřebuje točnu, může si ji udělat na svém pozemku. Toto není Váš problém a pokud se soused neumí chovat tak, aby se mohl s ostatními domluvit, tak má prostě smůlu.
Odpovědět
Váš soused má dostatečně velký pozemek aby si z něj ukrojil a řešil si případné otáčení vozidel na svém pozemku, vyhrožovat soudem Vám může, ale to je asi tak to jediné co může... Žádný soud v ČR dle platných zákonů Vám nemůže "znárodnit - vyvlastnit" Váš soukromý pozemek v zájmu souseda. Jiné by to samozřejmě bylo v tom případě, kdyby se jednalo o celospolečenský zájem - viz např. budování dálnice, či důležité akce celospolečenského významu. Ale i tam je to dost problematické a přistupuje se k tomu vyvlastnění opravdu minimálně. Na ten úřad si zajdetě a zjistěte si vše ohledně stavby toho oplocení. Jinak samozřejmě příjezdová cesta k nemovitostem má spoňovat určitá kritéria která jsou požadována, jestli tam máte tu první cestu širokou jen 3m pro oba směry a žádný chodníček pro pěší, tak to je také s podívem.
Odpovědět
@franti_p muže vám přikázat zřídit břemeno přístupu na pozemku. Neboli právo cesty a stezky. O to bych řekl jde sousedovi.
Odpovědět
@flammerouge To o čem píšete řeší např. to kde se třeba dříve chodilo - používalo se to bez právního podkladu ( např. jen ústní, či písemný souhlas ) a zjistilo se to až např. po prodeji jinému vlastníku a ten by neměl právo přístupu na svoji nemovitost. Tam pak může nastoupit příkaz věcného břemena ohledně vstupu na pozemek z důvodu zajištění přístupu na vlastní nemovitost. Nebo jiný příklad - dříve se tak nějak neřešila různá podzemní vedení a mnohdy to nebylo nijak právně ošetřeno. No a majitelé sítí pak třeba při poruše nemohli získat přístup k těmto vedením, tak se obraceli na soud. Ale ve vašem případě tam přístupová cesta k sousední nemovitsoti je, když sousedovi SÚ oovolil stavbu, řešilo se i to, že je tam přístup na tu nemovitost, komunikace musí mít stanovené parametry a pokud mu stavbu povolili, tak parametry splněné byly. Jestli má soused problém se tam otočit s SUV, karavanem a pod. tak ať si pořídí trabanta nebo motorku ...
Odpovědět
@doog S tou výstavbou plotu na hranici pozemku to bohužel není tak automatické -jestli pozemek, který chcete oplotit, hraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi či s veřejným prostranstvím, potřebujete od stavebního úřadu územní souhlas. Nemůžete obvykle například postavit vysoký neprůhledný plot až k rohům křižovatky tak, aby bránila vozidlům ve výhledu.
Odpovědět
Článek se načítá
@horst_fuchs jedná se o soukromou cestu. Není vedena v passportu komunikaci. Všichni jsme museli zřizovat kvůli tomu břemeno cesty a stezky. O veřejném prostoru nemůže být řeč už vůbec. Jinak plot to bude jednoduchý pletivovy do 1,8m.
Odpovědět
@flammerouge Tak v tom případě asi není co řešit. To musí být radost, mít takového souseda...
Odpovědět
@flammerouge S tím plotem pozor. Protože územní souhlas je třeba k plotu, který sousedí s veřejným prostranstvím obecně, nejen s komunikací. A veřejným prostranstvím jsou podle zákona "všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru." Takže to, kdo pozemek vlastní, je pro určení, jestli se jedná o veřejné prostranství, zcela bez významu. Důležitá je funkce, kterou pozemek plní. A ten Vámi zmiňovaný zřejmě veřejným prostranstvím je. Ale tím nechci v žádném případě říct, že byste měl sousedovi ustoupit! Jak je psáno výše, jeho RD byl řádně povolen, takže i přístup k němu je v souladu se zákonem. Do ničeho se nenechejte vnutit, žádný soud nemůžete prohrát.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?