"Trvalý travní porost" (soukromý pozemek)... Může "veřejnost" přecházet...?

Dobrý den Chci se zeptat, zdali veřejnost může přecházet "soukromý pozemek" (prostě to vlastní 2 lidi a ne obec nebo tak, tím myslím "soukromý pozemek"). Může veřejnost takový pozemek - neoplocený, v katastru nemovitostí vedený jako "trvalý travní porost" přecházet když jde na místo ležící za ním (do lesa)? Máme zahradu, která přiléhá zadním koncem k "louce", která patřila ani nevím komu kdysi. Za "loukou" je les. Celý život když jsme šli do lesa jsme šli přes naši zahradu a následně tuto louku do lesa. Louka je široká tak co já vím... 30-40m...? Už před lety ji koupili nějací dva lidé. Já ji stále používal pro přecházení (tak 1x týdně) když jsem šel do lesa. Nikdo mi nic nikdy neřekl. "Louka" je vedená jako trvalý travní porost, neoplocená, roste na ní jen tráva kterou párkrát do roka (ani ne) majitelé posekají a asi využijí pro nějaký dobytek...?Chodím i po okraji abych jim trávu zbytečně "nepošlapal" Chci se zeptat jestli můžu takovou "louku", trvalý travní porost používat pro přecházení když jdu do lesa...? ( i když to patří nějakému člověku)...? Kdysi jsem četl a vím že např. "Les" i když je soukromý, tak do něj veřejnost normálně může chodit... Myslím, že jsem kdysi četl, že i "louku" může veřejnost používat "pro přecházení" nebo tak. Včera jsem se ale díval a v katastru je tento pozemek veden ne jako "louka" ale jako "trvalý travní porost"... Můžu takový pozemek používat pro přecházení když jdu do lesa? (nebo je to "nelegální" (tak jako nemůžu "procházet zahradou" nebo "dvorkem" někoho když někam jdu))... Stahuje se to i na trvalý travní porost...? Myslel jsem že ne? (ale teď si nejsem jistý)...? (a existuje ještě definice "louky" tak jako dříve v katastru nemovitostí? Nebo se "louka" změnila na "trvalý travní porost"? a tedy pozemek pro přecházení při cestě do lesa můžu použít...?) Děkuji
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od friss:

Dobrý den Chci se zeptat, zdali veřejnost může p…
@friss Zkuste třeba tady: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Ve%C5...
Odpovědět
Tak co jsem tady: https://dostupnyadvokat.cz/blog/neopr... vykoumal: Tak je tam uvedeno že: "...Z volného průchodu jsou vyloučeny zastavěné či stavební pozemky, dvory, zahrady, vinice, chmelnice a pozemky určené k farmářství a chovu zvířat...." Ale následně taktéž: "Řada polí a luk jsou sice v rukou soukromých majitelů (fyzických osob), a tudíž se na těchto pozemcích obecně právo volného průchodu neuplatní." Takže já to chápu tak že jak se zdá, tak tam chodit nemůžu...?
Odpovědět
Taky jsem tady ale našel: https://frankbold.org/poradna/zivotni... "Povinnost umožnit průchod se nevztahuje na zvláštní typy pozemků.[2] Zvláštní typy pozemků jsou jednak pozemky stavební, tedy pozemky zastavěné a pozemky určené k zastavění. Druhou skupinou vyloučených pozemků jsou pozemky související se zemědělskou činností: dvory, zahrady, sady, vinice, chmelnice, pozemky určené k faremním chovům zvířat." A hlavně: "Louky a pastviny jsou z oprávnění vyloučeny v době, kdy může dojít k poškození porostů či půdy nebo při pastvě dobytka." To zase chápu tak, že přes louku MŮŽU projít zákoně, ale jen když nemůže dojít k poškození porostů (to jako trávy)...? Takže podle tohoto to zase vypadá že projít můžu...?
Odpovědět
Spousta veřejných prostranství je v soukromém vlastnictví - např. mnohé chodníky, podloubí, pasáže, parky apod. Spousta státních pozemků je naopak veřejnosti nepřístupných. I kdyby si chodec prověřoval v katastru každý pozemek přes který projde, stejně nemůže znát veškeré právnické osoby, které jsou státní, polostátní apod. Takže chodec se řídí podle toho, co je oplocené, nebo kde je cedule zákaz vstupu. Také nešlape do obilí, kde by způsobil škodu. Pak je spíš na vlastníkovi, aby si zjistil, zda může svůj pozemek oplotit.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?