Smrad starého domu

Dobrý den, prosím o radu. Opravili jsme starší dům cca z 80 let. Vše je tu nové, jen spodní sokl je ještě původní, bude se dávat polystyren a fasádní barva. K věci...přes léto je to celkem v pohodě, ale dnes manžel zatopil, odjeli jsme z domu, nevetralo se asi 5 hodin, při příjezdu ve vstupní hale už jsem začala cítit zápach starého domu. Poraďte prosím, čím by to mohlo být, co udělat aby ten smrad zmizel nebo se z toho zblázním. Vše je tu nové, minulý rok to bylo to samé, a zápach sem cítila i na oblečení...máme dvě malé děti a nemůžeme to tak nechat. Kde to necítím, jsou koupelny, které jsou obkládané tak mě napadlo, zda to nemůže jít ze zdí. Ty jsou ale osrabane, vápno, malba... Dům je podsklepený, což je možná taky kámen úrazu, máme udělaný shoz na prádlo a tím jde nahoru kolikrát smrad ze starého sklepa až do druhého patra...jsme bezradní. Každopádně se to vždy objeví když se začne topit krbem, moje noční můra, zima ještě nepřišla a už nám to doma smrdí...
Odpovědět
Profilova fotka
Smrad starého domu 😄 .... možná stačilo koupit novostavbu.... je to asi něco jako koupit nový auto, nebo starý.... ty starý jsou taky holt cítit jinak 🤷‍♂️
Odpovědět
Velice přínosné, děkuji 🙃
Odpovědět
Profilova fotka
@alvi3 ten zapach se nekde musi tvorit i kdyz bude dum stary tak bezduvodne nesmrdi, vetsinou je to podle mne spojeno s vlhkosti, takze idealni by bylo asi topit a vetrat, ale to v dnesni dobe neni nic moc 😮 zameril bych se na to kde se ten smrad bere, pokud ze sklepa tak ten shoz na pradlo se da zavrit
Odpovědět
@geodett shoz je zavřený, minulou zimu jsme to dělali jak píšete, větrat topit větrat ...ale jakmile jsem ráno otevřela dveře z ložnice už jsem to cítila. Je možné, že se ten smrad může tvořit přes nové omítky? Přemalování by podle vás asi nestačilo, že? Jen se ptám na názor, chápu, že mi tady nikdo neřekne kam přesně jít a přijdu na příčinu, zkoušíme se k tomu dopátrat všemožnými způsoby. Asi se ten zápach tlačí i ze sklepa, ale nevíme kudy, manžel vše utěsnil a nemůžeme přijít na to, kde se ten zápach bere. Dekuji
Odpovědět
Napadlo mě, jestli není v komínu spadlé nějaké mrtvé zvíře.
Odpovědět
@maanna komín se čistil, tím to být nemůže.
Odpovědět
Neexistuje nic jako "smrad starého domu". Existuje jedině smrad plísně, smrad ze spalování tuhých paliv, smrad z myší, ptáků atd. Pokud píšete, že se to objevuje jenom po zatopení, asi to bude mít spojitost buď s kotlem, s komínem atd. Záleží také čím topíte.
Odpovědět
Ano máte pravdu, ale nedokážu ten zápach líp poslat 😆. Topíme tvrdým dřevem. Myslíme si, že s krbem to paradoxně nemá nic společného, spíš že to teplo vytahuje zápach, ale nechápeme z čeho, vše je tu nově dělané. Zdechliny tu taky nikde nejsou... Bude to mít pravděpodobně spojitost s vlhkostí, jen nevíme kde a proč. Začlo to smrdět pár měsíců potom, co se zavatoval strop ve sklepě, jestli to má na to vliv nebo to s tím nesouvisí. Děkuji všem za rady 🙂
Odpovědět
Pokud máte krb s nasavanim z interieru, tak po zatopeni vzniká podtlakove větrání a to Vám zřejmě nasava vzduch ze sklepa.
Odpovědět
Zubr byl rychlejší když topite a krb vám bere vzduch z domu tak vzniká silný podtlak a ten vzduch ze sklepa to nekudma nasaje buď shozem nebo dveřmi i přes špatně zatěsněne stoupacky. Podobně to může dělat i pokud máte výkonnou digestoř s odtahem ven taky vzniká silný podtlak.
Odpovědět
Pánové děkuju, to je asi nejlogičtější možnost, kterou jsme taky říkali, jen pořád nevíme, kudy to z toho sklepa jde do baráku, každou skviru jsme utěsnili. Asi to vytáhne vzduch kolem zárubní, bych ten sklep nejradši zasypala nebo to je hrůza.
Odpovědět
@alvi3 můžete udělat externí přívod vzduchu ke krbu, ale zrovna v podobných domech to zajišťuje větrání i s částečnou rekuperací. Problémů se taky můžete zbavit instalaci rekuperacniho větrání
Odpovědět
Článek se načítá
@alvi3 pokud je dům postavený před 40 lety tak podle mě není starý(pro mě starý dům je pokud není kvalitně zaizolovaný proti vlhkosti,min 50 let se domy izolují proti vlhkosti),smrad starého domu je z vlhkosti,plísně a zatuchliny,pokud jde smrad ze sklepa je také možnost že máte v kotelně nebo v prádelně kanály kde vyschl sifon a jde do sklepa smrad z kanalizace(při zatopení se z kanalizace nasává smradlavý vzduch do krbu) a je třeba dolít vodu do sifonu
Odpovědět
@zubr487 Vy jste na to kápl, přesně toto říkal manžel ráno a zajel se podívat na nový krb s touto možností, ale na to teď úplně nemáme, tak chce udělat přívod do našeho krbu právě ze sklepa, pardon prd tomu rozumím, možná to špatně popisuju...já se toho teda bojím, kdyby se nedej bože něco stalo, pojišťovna by dala ruce pryč, protože jsme do toho zasáhli svépomocí... kominík takové úpravy dělá s tím že dá i kontrolní razítko? Nevíte?
Odpovědět
@malcao ano není to úplně tak starý dům, ale už má něco za sebou. Dělalo se vše nové, trubky, odpad...tímto by to být nemělo, ale určitě to má souvislost s vlhkostí a dere se to do vrchních pater.
Odpovědět
@alvi3 nasávání ze sklepa je ideální kombinace. Tak to mám i já. Nasává se předehřátý vzduch, takže nedodochází ke kondenzaci. Navíc si zajistíte i větrání sklepa a dále ten podtlak vzniká ve sklepě. Takže se otočí směr tahu a sklep bude těmi dírami co hledáte nasávat vzduch z interiéru. Pokud vím, tak změnu na CPV neřeší kominík. Jde je o to, jaký máte krb. Většina umí oboje. Stačí jen přidat trubku.
Odpovědět
@alvi3 my máme normálně nasávání do krbu ze sklepa-krbař to bral jako lepší volbu kvůli ohřátému vzduchu, že pak nikde nekondenzuje. A jinak jsme vybourali díru přímo do sklepa a on na to nasadil kovovou trubku. Ve sklepě jsme ji pak ještě táhli kousek podélně stropu právě kvůli případným uhlíkům, ale to nám říkal, že to není možné, že by tam něco propadlo... Jo, a jinak ale máme ve sklepě větrací mřížky, aby to mělo kudy nasávat.
Odpovědět
@alvi3 zkuste topit a pustit do domu nekudma vzduch třeba ze dvě tři okna dát na mikro nebo jedno otevřete na ventilační a uvidíte zda se smrad objevy
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?