Z pohledu energetického, v době kdy už je žádoucí aby slunce svítilo do oken, by tomu neměla střecha bránit. Na jaře a na podzim je dobré když může slunce pomoc. Hlavně velikým překrytím bude v pokojích tma. Snad jsem to napsal srozumitelně.
@wpavel JJ jasny, chapu. Toho se také bojím. Ale je škoda nevyužít střechu.. moc se mi nechce přistavovat konstrukci terasy k domu. Vůbec si ale spíš nevím rady jak velký by ten přesah měl být.
@katerina88s Právě řešíme úplně to samé 🙂 My máme ve studii dokonce terasu krytou střechou 3,2 x 6 m - takže přesah střechy je 3,2 m. Důvodem je právě to, že nechceme na barák "lepit" další pergolu, zatím jsem neobjevila nic, co by se mi líbilo. A věřím, že v létě budeme za stínění střechou rádi, myslím, že nic jiného obdobný stín neudělá...A co se týká světla, beru to tak, že v létě bychom v případě absence toho přesahu stejně museli mít věčně zatažené venkovní žaluzie, což vezme světlo také. A v zimě je stejně tma pořád 🙂 Ale přesto ještě váhám...No moc jsem vám asi nepomohla, ale nejste v tom sama - řešíme obdobné dilema. Jinak menší přesah se mi dělat nechce, přijde mi, že to pak nesplní ani jedno - světlo v místnosti by to ubralo také (i když míň), ale dostatečně by to neposloužilo/neodstínilo v létě...Terasu máme projektovanou na J/JV.
@katerina88s Lze to nasimulovat podle toho kdy slunce potřebuji,(zima, časné jaro a podzim) a nepotřebuji ( pozdější jaro a léto) podle toho jak je slunce vysoko. Cesta existuje a přesah se takto dá vypočítat.
@rusanna Jéé to jsem ráda, že na to nejsem sama 🙂 Je to pěkná prekérka.. Kdybych to tak mohla vidět naživo, jak to bude vypadat. Moje představivost není moc vyvinutá 😄
@rusanna Asi máte 3 zasklení tam to slunce je slabší. Ten přesah po dobu léta musí ty okna zastínit. Všeobecná rada nakreslit profil verandy a zanést sklon slunce pro různá období v roce a poznáte od kdy a jak bude přesah střech krýt stínem okna.
@katerina88s Pro architekta žádný problém, každý arch. program toto umí vč. vizualizace jak to bude vypadat. Přibližný výpočet délky přesahu rovněž na TZB info.
@katerina88s terasa na jih bude v létě bez střechy neobyvatelná. Dřevěný povrch terasy bude také mnohem trvanlivější pokud bude pod střechou. Pokud se budete chtít v létě opalovat, prostě si posunete lehátko o tři metry dál.
Tepelné zisky okny na jaře a na podzim jsou zajimavé, ale v létě je to celkem peklo, bez zastínění se neobejdete.
Pokud nechcete trvalou střechu, zvažte rolovací markýzu, je to funkční kompromis, ale má určité provozní náklady.
@katerina88s - já se taky pořád koukám kolem sebe a hledám někoho, kdo to tak má. Ale asi to riskneme, přidáme do obýváku ještě velké okno odjinud, případně světlovod, a necháme to tak. Převáží u nás pozitiva, která vidím v:
- kvalitnější stín na terase v létě, než z nějakých pergol, rolet apod. - dělám si tím pádem naději, že terasa na jih bude využitelná i v létě
- zastínění obýváku v létě tím přesahem střechy, takže nebudeme muset mít nonstop zatažené venkovní rolety - těch skleněných ploch na JIH bude hodně, takže by to bez toho přesahu stejně bylo podle mě pořád zatažené
@rusanna Pozor na začátku a konci sezony je to slunce příjemné a to bude slunce svítit jen kus pod zastřešení. Naprosto nechci nikoho odrazovat od jeho vlastního rozhodnutí jen hledám situace které mohou nastat.
@rusanna Mě právě připadá, že jinde se tak staví běžně. Já si taky nedokážu představit, že v dubnu zatáhnu žaluzie a v říjnu je dám nahoru. Žít v zatemněné kobce a říkat tomu barák. I posezení pod střechou mi přijde jednodušší, než pořád vytahovat a schovávat polstry a polštářky.
Dod: Mame na jih a jihozapad, a fakt nemame venkovni rolety pres sezonu slunicka stale zavrena a nejsme zabedneni. 😁
Jinak napr. bioklimaticke kvalitni pergoly uz nejednou vypadaji pekne, sice stoji i treba 500k (vcetne elektra, pohyb lamel, cidla, teplomet aj.) ale daji se vyuzivat v podstate celorocne.
A co stromy? Mně se taky ty všemožné pergoly, markýzy apod. nelíbí a vadí mi, když to bere světlo, hlavně v zimě. Sama jsem to dost zvažovala, protože budeme mít terasu orientovanou na J/Z, ale nic lepšího než stromy nebo kvalitní slunečník jsem nevymyslela. Hlavně to chce se neorientovat jen na tu jednu terasu u domu, ale udělat si posezení víc (každé s jinou orientací). Jen tak se, podle mě, dá využívat posezení od jara do podzimu ;-)
@jenye ztotoznuju se s tvym nazorem, presne tak to mame my. Nechtela jsem zbytecne naklady, konstrukce, tmu v dome...
Budujeme posezeni na dvou mistech - u domu na JZ slunne misto (na jare a podzim je clovek rad za kazdy paprsek a v lete je tam stin na snidani) a druhe schovanejsi misto na letni horke dny. V obou pripadech nam pomaha priroda, u domu jsme zasadili vysokokmennou tresen, v lete pomuze zastinit, na podzim opada. Stinne posezeni je reseno terenem a jeste budou popinavky (asi reva).
Jako kdo zije v opravdu horke a suche oblasti (treba Palava), neni to spatny napad, ale je silenstvi kreslit si to sam, kdyz to architekt umi spocitat presne. Slunce nezapada v prubehu roku jen v ruzne casy, ale i z ruzneho mista, ten rozptyl je dost velky.
Skoda takovou velkou investici nepripravit poradne.