Zasypání stěn suterénu

Je nutné při zasypávaní stěn sklepa hutnit zeminu? Skladba Zb, hydroizolace, xps, nopovka s geotextilii.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od jarmiladol:

Je nutné při zasypávaní stěn sklepa hutnit zeminu…
@jarmiladol Záleží, či vám vadí alebo nevadí, že to bez hutnenia môže sadať kľudne niekoľko rokov..
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od jarmiladol:

Je nutné při zasypávaní stěn sklepa hutnit zeminu…
@jarmiladol Hutniť ano, ale to vôbec nemusí byť hlavný problém pokiaľ nemáte tú hydroizoláciu riešenú na odolnosť tlakovej vody, prípadne pôvodná zemina na dne výkopu nie je vodopriepustnejšia ako tá nasypaná hutnená. Ak vodopriepustnosť nysypanej a hutnenej zeminy bude väčšia ako vodopriepustnosť pôvodnej zeminy na dne výkopu, tak pri výdatnejších dažďoch sa okolo domu vytvorí prechodná hladina vody s výškou podľa dažďa až po úroveň upraveného terénu. Ak nemáte súvislú tlakovú hydroizoláciu tak stačí dierka aj 1mm a voda vám bude do suterénu presakovať. Nopovú fóliu nepoužívajte - nie je vodotesná v stykoch a ani zo spodu sa nedá utesniť. Vzduchové medzery pod ňou sa zapĺňajú vodou a nastáva situácia horšia ako keby tam vôbec nebola.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od kntsz:

@jarmiladol Hutniť ano, ale to vôbec nemusí byť …
@kntsz Tak ja mám tlakovú hydroizoláciu PVC fóliou, soklový polystyrén, nopovku (čiste ako ochrana polyšu, nopy smerom von). Navezená hlina nie je príliš priepustná, dolu okolo základov je štrková vrstva vyspádovaná do drenážnej jamy. Keby bola podzemná voda príliš vysoko a bál by som sa tlaku, môžem to odčerpať. Ale u nás voda v tejto hĺbke väčšinu roka nie je. Nehutnil som a postupne si to sadá samo, hlavne po dažďoch. Inak po väčšom daždi mám okolo baráku vodnú priekopu, ešte nie je úplne dokončený sokl a vyspádovanie od domu a v drenážnej jame je sucho. Takže ani nehutnená ílovitá pôda vodu neprepustí. Cez hydroizoláciu nič nepresakuje.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od roman_:

@kntsz Tak ja mám tlakovú hydroizoláciu PVC fólio…
@roman_ áno, máte to istené. PVC ak je kvalitne prevedené, môže plniť funkciu hydroizolácie proti tlakovej vode. Naviac ak máte dno výkopu oddrenážované, tak sa vám okolo domu nevytvorí prechodná hladina tlakovej vody. V tomto prípade nopová fólia plní funkciu len mechanickej ochrany a nie hydroizolačnú. Žiada sa mi však dodať, že nopové fólie pôvodne boli vyvinuté na vysúšanie vlhkých múrov pod úrovňou terénu. Chce to však špeciálne riešenie, v ktorom ja osobne navrhujem nopy väčšie cca 40mm otočené k vlhkej stene a podľa potreby aj umožňujem prívod vzduch pod nopy zo spodu s vyvetrávaním nad úrovňou terénu chráneným proti zatečeniu. Takéto použitie nopovej fólie si však vyžaduje samostatnú ochranu stavby a teda aj nopovej fólie proti zatečeniu vody pod fóliu riadnou hydroizoláciou, prípadne oddrenážovaním, aby nehrozilo zatečenie vody pod fóliu.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od kntsz:

@roman_ áno, máte to istené. PVC ak je kvalitne …
@kntsz Presne tak, nopovka je len mechanická ochrana, ani som neprelepoval spoje. Dalo by sa tam dať asi čokoľvek iné, ale nopovka je pomerne lacná varianta, tak prečo ju tam nedať. Aj keď jej pôvodný účel je trošku iný.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?