Kategórie

Interiérové dveře

Jak vybírat interiérové dveře

Neoddělitelnou součástí našeho obydlí jsou i dveře, ať už vchodové, nebo interiérové. Musíme mít na paměti, že nejen ty vchodové zkrášlují dům. Interiérové dveře umí příbytek také zútulnit a zmodernizovat. Různorodá nabídka typů interiérových dveří umožňuje splnit i ty nejodvážnější sny o krásném bydlení. Samotný interiér předurčuje vzhled dveří, aby působily esteticky a přirozeně. Při jejich výběru je třeba sledovat nejen design, ale také vhodnost materiálu, z něhož jsou vyrobeny, pro konkrétní typ bytu, stejně jako způsob a kvalitu otvírání a zavírání. Můžeme si je nechat vyrobit na zakázku, a to zejména pokud nemáme ucelenou představu, případně pokud potřebujeme dveře atypické.

Pro jaký materiál a dekor interiérových dveří se rozhodnout?

Výběr materiálu i vzhledu interiérových dveří ovlivňuje vkus každého zákazníka, jeho finanční možnosti a také prostor, kde mají být dveře osazeny. Interiérové dveře jsou součástí bytového designu a jejich vliv na vzhled domova si musíte dobře uvědomit ještě před vlastním nákupem. Správně vybrané dveře nepůsobí rušivě, ale vytvářejí s interiérem souznící celek a dotvářejí příjemnou a harmonickou atmosféru celého obydlí. Na jejich vzhledu záleží, a to velice významně.

Mezi preferované materiály patří dřevo, hliník a sklo. Vysokou úroveň kvality nabízí dveře z masívu, obvykle vyráběné z dubového, bukového, smrkového nebo třešňového dřeva. Každý druh dřeva má svůj osobitý barevný odstín. Dveře z pravého dřeva se ale kromě vysoké kvality vyznačují i finanční náročností, proto si je každý nemůže dovolit, zejména pokud potřebuje dveří více. Skvělou alternativu představují dveře dýhové. Dýha je přírodní materiál, který se vyznačuje kvalitou, exkluzivním vzhledem a zejména nízkou cenou oproti dveřím z masivu. Dobře dostupné a oblíbené typy interiérových dveří jsou také laminátové. Laminát je umělý materiál, který má mnoho výhod, mimo snadné údržby je to estetický dojem na první pohled, dveře z něj vytvářejí přirozenou krásu útulného domova.

Hliníkové a skleněné dveře představují extravagantní a zároveň atraktivní styl. Jde o chladný materiál, vhodný především pro moderně pojaté interiéry. Hliníkové dveře nejsou příliš preferované, ovšem na rozdíl od dřevěných jsou mnohem odolnější vůči mechanickému poškození a jejich životnost je v podstatě neomezená. Rovněž je charakterizuje dobrá izolace. Udržují se snadno: stačí je umýt vodou s běžným saponátem, nevhodné jsou čisticí prostředky, které obsahují rozpouštědla. Design hliníkových interiérových dveří spojuje prvky modernosti, elegance a dynamičnosti. Lze je kombinovat s různě barevným sklem, právě taková kombinace vytváří moderní vzhled interiérových dveří.

Vkusný a zároveň poutavý design představují interiérové dveře skleněné. Sklo je materiál, který vyniká čistotou, křehkostí a volností. Ovšem nenechte se zmást křehkým dojmem – sklo, které se používá na interiérové dveře, je mnohonásobně odolnější proti nárazům než běžné sklo, dobře snáší i vysoké teploty a v případě jeho rozbití nehrozí poranění, protože střepy z kaleného skla nejsou ostré. Skleněné interiérové dveře se vyrábějí ve dvou variantách, a to bez rámu, nebo s rámem. Nevýhodou skleněných dveří bez rámu je to, že netěsní, což zapříčiňuje pronikání zvuků do místnosti. Skleněné dveře nemusí být průhledné, lze je oživit fóliemi s různými motivy a dekory. Nevýhodou je jejich vysoká cena.

Rada pro rekonstrukci, při níž se vyměňují interiérové dveře

Výměna interiérových dveří zahrnuje i problematiku zárubní. Kdy je vhodné o jejich výměně uvažovat? Pokud interiér rekonstruujete po delší době, měli byste počítat s tím, že zárubně už nemusí splňovat požadovanou kvalitu a modernost. Kvalitní interiérové dveře by měly k zárubním dobře přiléhat. Pokud dveře dobře těsní, brání úniku tepla a zvuku z místnosti.

Jestliže by výměna zárubní měla proběhnout pouze kvůli modernizaci, máme pro vás dobrou radu, díky které se vyhnete zdlouhavé rekonstrukci. Modernizace a překrytí starých, dnes už nemódních zárubní se využívá tzv. obložení, jímž bez bourání docílíte požadovaného moderního a kompaktního vzhledu zárubní s interiérovými dveřmi. Je to praktické, rychlé a hlavně nenáročné.

Výběr interiérových dveří závisí na způsobu jejich otvírání a zavírání

Klasický způsob otvírání a zavírání interiérových dveří je jednosměrný – buď k sobě, nebo ven. Pro menší interiéry jsou vhodnější posuvné dveře, které dokáží opticky zvětšit místnost. Tento druh dveří se rozděluje na posuvné dveře do stavebního pouzdra a posuvné dveře podél stěny. U dveří s pouzdrem je nutná stavební úprava, ale na rozdíl od dveří, které se posouvají podél stěny, šetří prostor v interiéru. Atypický způsob otvírání nabízejí harmonikové – skládací interiérové dveře. Tzv. lítačky jsou oblíbené především v restauracích a hotelech, ale i v domácnostech, protože umožňují rychlý a snadný průchod. Osazují se tudíž na místa, kde prochází hodně lidí.

Každý druh interiérových dveří musí splňovat požadavky na kvalitu v podobě dlouhodobé životnosti, pevnosti, dobré přilnavosti k zárubni a také odolnosti vůči vlhku. Rovněž musí dobře tlumit zvuk. Při výběru interiérových dveří hraje svoji roli i design. Praktická rada na závěr: světlejší barevné odstíny a prosklení interiérových dveří doporučujeme v tmavších prostorech, protože vnesou do bytu více přirozeného světla a pocit tepla.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)