Larvy tiplice v trávníku: Takto se jich zbavíte!

  • 17.04.2024

Larvy tiplice, též známé jako pakomár, dokážou nadělat velké nepříjemnosti v zahradě. Tito červi se živí kořeny trávy a mohou způsobit poškození, žloutnutí a odumírání trávníku. V tomto článku vám představíme několik účinných způsobů, jak se zbavit larev tiplice a obnovit váš trávník.

larvy tiplice v trávníku
Foto: iStock

Tiplice bahenní (Tipula paludosa) a tiplice zelná (Tipula oleracea) jsou velký dvoukřídlý hmyz s dlouhýma nohama. Připomínají komáry. Jejich larvy způsobují škody na rostlinách nad zemí i pod ní. Nejčastěji se vyskytují ve vlhkých půdách s vysokým obsahem organických látek.

Na začátku se larvy živí klíčícími semeny, později přecházejí na jemné i hrubší kořeny. V noci poškozují nadzemní části mladých rostlin a klíčky. Ve výsadbách zeleniny mohou vytvořit zcela prázdná místa. Nejvíce jim chutnají zelné plodiny, pórek, celer, luštěniny, kořenová zelenina a obiloviny. Některé larvy dokážou poškodit kořeny i během zimy. Pokud objevíte žluté skvrny na trávníku, zbystřete pozornost.

Tiplice bahenní a tiplice zelná

Tiplice bahenní (Tipula paludosa) se zakuklují v červenci a v srpnu. Následně vylétají během srpna a září a kladou vajíčka do půdy. Naklást jich dokážou až 300. Po dvou až třech týdnech se líhnou larvy, které po vylíhnutí intenzivně žerou. Přezimují v půdě. Tento typ tiplice má jen jednu generaci za rok.

Dospělí jedinci tiplice zelné (Tipula oleracea) létají od dubna do června a později i od srpna do října. Samičky během léta kladou vajíčka na nízké rostliny a přímo na zem. Larvy tiplice zelné se vyskytují od května do července a následně od srpna do dubna. Největší škody obvykle napáchají s příchodem jara, mezi dubnem a květnem. Larvy tiplice v trávníku lákají například špačky či drozdy, kteří svým ďobáním poškodí trávník ještě více.

Správné zavlažování trávníku

Jedním ze způsobů, jak se vyhnout problémům s larvami tiplice, je udržovat trávník dostatečně zavlažovaný. Tiplice sice upřednostňují kladení vajíček do vlhké půdy, ale larvy naopak mají v oblibě suché a málo zavlažované prostředí. Pokud zlepšíte odvodnění vašeho trávníku, můžete odstrašit dospělé samičky od pokládky.

Pravidelné a důsledné zavlažování zase může snížit populaci larev tím, že vytvoří nepříjemné prostředí pro jejich růst. Je proto důležité najít si ten správný systém a přizpůsobit jej fázím vývoje tiplice.

Provzdušňování trávníku

Dobrým opatřením je také provzdušnění trávníku. Tímto způsobem odstraníte vrstvu trávníku, kde se larvy obvykle nacházejí. Po odstranění této vrstvy můžete aplikovat preventivní prostředky, které znemožní další vývoj larev.

Tip od Modré střechy:

První „útok“ byste měli zahájit na jaře, zvláště pokud na trávníku objevíte první známky poškození. Většinou však není efektivní aplikovat prostředky na již dospělé jedince, neboť dospělé tiplice nemají tendenci požírat rostliny. Skutečné škody způsobují larvy tiplice.
provzdušňování a zavlažování trávníku
Foto: iStock

Znáte nematody?

Nematody jsou mikroskopické hlístice, které se živí larvami hmyzu, včetně larev tiplice. Můžete je zakoupit v různých formách a aplikovat je na postižená místa v trávníku.

Vyzkoušejte biologické přípravky a postřik na tiplice

Na trhu existuje několik biologických přípravků, které mohou pomoci při eliminaci larev tiplice. Obsahují přírodní složky, které působí na larvy tiplice, aniž by ohrozily ostatní živočichy nebo životní prostředí. Je však důležité dodržovat pokyny na obalu přípravku a aplikovat jej správně.

mospilan postřik na larvy tipule v trávníku
Foto: iStock

Konzultace s odborníkem

Pokud se vám problém s larvami tiplice nedaří účinně zvládnout, doporučujeme konzultaci s odborníkem na travnaté plochy.

Zbavit se larev tiplice v trávníku může být náročné, ale ne nemožné. Správným zavlažováním, provzdušňováním, použitím nematodů, biologickými přípravky nebo případnou konzultací s odborníkem budete mít větší šanci na úspěšné odstranění larev a obnovení trávníku. Nezapomínejte, že trpělivost a pravidelná péče o trávník jsou klíčem pro jeho dlouhodobé zdraví a krásu.

P.S. – Věděli jste, že originální interiérové inspirace, nápady na projekt domu či rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.

Autor článku: Michaela z Modré střechy

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku