Kategórie

Okrasné zahrady

Okrasná zahrada slouží především k rekreaci a už v minulosti si na jejím celkovém vzhledu zahradníci velmi zakládali. Dnes jsou okrasné zahrady součástí mnoha rodinných domů, protože dotvářejí hodnotný exteriér a jedinečný prostor pro odpočinek. Okrasná zahrada bývá tvořena různými druhy stromů, keřů, kvetoucích rostlin, zahrnuje však i jiné prvky, například vodní plochy, dekorace, zahradní nábytek nebo jiné stavební prvky. S návrhy a plánováním zahrady vám nejlépe pomohou zahradní architekti, ale zvládnout to můžete i sami. K tomu, aby byla okrasná zahrada jednotně sladěná, potřebujete sesouladit několik faktorů.

Styly okrasné zahrady

K vytvoření okrasné zahrady potřebujete především jasnou představu o tom, k čemu by měla sloužit, aby vám její uspořádání přineslo to, po čem toužíte. Vytvořit krásnou zahradu je doslova umění, neboť se v ní objevují různé styly, tvary a barvy. Nejprve si ujasněte, po jakém stylu své okrasné zahrady toužíte, zda vám více vyhovuje formální podoba vycházející ze symetrických tvarů, nebo neformální vzhled s volnějšími a zakřivenými liniemi. Pokud máte vztah k italské, francouzské či japonské kultuře, nebojte se jí inspirovat. Nemusíte se soustředit ani výhradně na jeden konkrétní styl, vzájemně se totiž dají pěkně zkombinovat. Tímto způsobem si můžete vytvořit vlastní zahradní návrh.

Formální styl se v okrasné zahradě často uplatňuje symetrií, geometricky tvarovanou zelení a rovnými liniemi. K tomu, aby tento typ zahrady vynikl, však potřebujete dostatečně velký prostor. Někteří možná touží po dosažení romantického stylu, který se více vyznačuje neformálností, klade důraz na květinové záhony a klikaté chodníčky. Přestože takovéto okrasné zahrady vypadají na první pohled chaoticky, jsou vytvářeny s předem promyšleným plánem. Výběr vašeho stylu bude záviset i na tom, zda si najdete zálibu v upravování zahrady stříháním, anebo jí dovolíte růst bujněji. Čím bude totiž vzhled vaší okrasné zahrady složitější a rafinovanější, tím větší údržbu bude vyžadovat. Ať už se inspirujete jakýmkoliv stylem zahrady, nezapomínejte při plánování na její kompaktní vzhled, protože vaše zahrada bude vždy chápána jako celek.

Okrasná zahrada a faktory, které ji ovlivňují

Okrasná zahrada je jedinečná tím, že se její podoba mění nejen v každém ročním období, ale téměř ze dne na den. I proto je důležité, abyste nepodcenili výběr rostlin. Aby si zahrada zachovala nádherný vzhled co nejdéle, je důležité rostliny vhodně rozmístit podle velikosti, barev i doby kvetení. Design okrasných zahrad samozřejmě závisí i na mnoha jiných činitelích – od velikosti pozemku, polohy, prostoru, vlastností půdy a dalšího využití zahrady. Tyto faktory jsou významné z funkčního, ale i estetického hlediska. Při budování okrasné zahrady je totiž podstatné, jak bude půda zadržovat vodu a živiny, kolik slunce budou vysazené rostliny požadovat apod.

Tvary a linie okrasné zahrady

Když máte malou zahradu, snažte se vytvořit něco nekomplikovaného a jednoduchého, nepoužívejte příliš dekorativních prvků a soustřeďte se na určitý hlavní motiv. I když se to na první pohled nezdá, i malé zahrady poskytují mnoho řešení v kombinaci. Naopak, u velkých zahrad můžete použít více poutavých prvků, ale z architektonického hlediska je sladění jejich celkového designu mnohem těžší. Rozdíl můžeme vidět i při porovnání rovinatého terénu zahrady, který upravíte mnohem rychleji, s formováním zvlněného je to o něco náročnější. Nabízí však více možností řešení. Dominantní postavení mohou mít ve vaší zahradě rovné linie, široké křivky i oblé tvary. Protože vyplní většinu prostoru, snažte se dosáhnout vyváženosti jejich rozměrů. Celkovou harmonii okrasné zahrady dotvoří správné rozmístění nosných prvků, jako stromů, květinových záhonů a ostatních dekorací.

Harmonie barev v okrasné zahradě

Určitou atmosféru v zahradě navozuje i cílený výběr barevné škály rostlin. V okrasné zahradě je na prvním místě zelená barva, kterou sice vnímáme jako samozřejmost, ale má stovky různých odstínů. Většina rostlin má sezonní barvy, ty se mění v průběhu ročních období, proto je nutné je pečlivě zkombinovat tak, aby postupně vytvářely pestrobarevnou paletu. Snažte se představit si, jak bude vaše okrasná zahrada vypadat v průběhu celého roku, a vysázejte i mezi jarní květy takové, které kvetou v létě. Stejně důležité jsou také statické barvy dekoračních doplňků či plotu, protože v zahradě často slouží jako pozadí. Chcete-li zahradě dodat pocit oázy klidu, zdůrazněte ji harmonickou kombinací zelené, bílé a modré. Naopak, živou atmosféru navodíte sytou žlutou, oranžovou, odstíny červené nebo růžové.

Výsadba zahrady

Výsadba okrasné zahrady vyžaduje kombinaci rostlin, barev, tvarů a struktur tak, aby navzájem ladily se stylem, který jste si předem zvolili. Na to, abyste z ní měli celoroční zážitek, potřebujete správně vyvážit různé druhy rostlin. Promyslete si, jak se budou jednotlivé rostliny časem vyvíjet, jaký vliv na ně budou mít roční období, zjistěte si jejich barvu, vůni a vhodné podmínky.
Nejoblíbenější je smíšená výsadba, v níž se kombinují stromy a keře, ty vytvářejí tvar a strukturu zahrady. Jehličnany, které zůstávají stále zelené, dodají zahradě eleganci, ale dejte si pozor, aby nedorůstaly do příliš velkých rozměrů. Stálezelené rostliny se často využívají jako živé ploty, nebo jako prvky, které vašemu záhonu určují formu. Opadavé stromy sice poskytují pouze sezonní potěšení, jejich měnící se barvy jsou však velmi přitažlivé. Výrazné rostliny vzbuzují pozornost a jsou jakousi kostrou vašeho exteriéru. Oblíbené jsou například brízy, malé vrby, břečťany, vřesy, magnólie, okrasné třešně či šeřík. Ty mohou být doplněny trvalkami, letničkami a cibulovinami, které kvetou jen krátce. Takto správně zkombinované druhy, barvy a doba kvetení vám poskytne neustále se měnící barevný obraz.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)