Kategórie

Stehovani

Akce Kulový blesk?

Říká se, že je lepší třikrát vyhořet než se jednou stěhovat. Stěhování obvykle vyvolává v lidech hrůzu a strach z nezvyklé situace a nečekaných komplikací. Kolikrát se člověk musí za život stěhovat je různé: někdo vůbec, někdo jedenkrát, někdo desetkrát. Připravili jsme pro vás rady, co je zapotřebí při stěhování zabezpečit, jak stěhování zvládnout, jak postupovat a co zařídit po nastěhování se do nového bytu. Chceme vám pomoci zvládnout zbytečný stres, protože s dobrou přípravou se přestěhovat zvládne opravdu každý. A jde to i bez stresu.

Stěhování nejsou jen krabice s věcmi

Stěhování je velká životní změna u každého člověka, setká se s novými sousedy, nalezne nové známé, změní se jeho dosavadní život takřka od základů – od životních podmínek až po běžné cesty na nákup a do práce. Proto je třeba si stěhování dostatečně připravit – nepůjde jenom o převezení skříní a krabic s věcmi z místa na místo. Všechno musíte mít pod kontrolou, ale zároveň to zvládat s nadhledem.

Jak na to?

V prvé řadě se zbavte zbytečných věcí, především těch, které už léta jenom přenášíte z místa na místo. Čím více jich dáte pryč, tím méně času strávíte s balením a vybalování, ale také tím čistší budete mít novou domácnost. Nemusíte je hned vyhazovat – nabídněte je známým, prodejte na internetu nebo je dejte do bazaru či na charitu.
Obstarejte si dostatečné množství pevných pytlů a krabic, které vám zaručí, že vaše věci stěhování přežijí. Mohou to být kartonové krabice, oblíbené jsou tak zvané „banánovky“, ale i pevné plastové přepravky či uzavíratelné boxy. Všechno pečlivě zabalte a ovažte pevným provázkem nebo omotejte pevnou lepicí páskou. Sežeňte si také dostatečné množství fólií na obalování nábytku.

Pro balení věcí si vytvořte vhodný a promyšlený systém: Každou krabici pečlivě označte štítkem nebo nějakou etiketou, na kterou napíšete, co do ní dáváte. Tím ušetříte čas při hledání věcí, vybalování, ale zabezpečíte je i při samotném stěhování – nestane se vám, že by krabice se sklenicemi skončila pod několika krabicemi s knihami a dalšími těžkými předměty. Je také praktické si zapisovat do speciálního sešitu, co kam dáváte. V dnešní době mobilů s telefony lze také obsah každé krabice předem vyfotografovat.

První zabalte méně podstatné věci, jako je mimosezonní oblečení, postelové povlečení nebo ručníky a utěrky. Pak balte další věci – knihy, méně potřebné elektrospotřebiče a dekorační předměty. Úplně naposled přestěhujte věci, které potřebujte každý den – poslední kusy nádobí, aktuální sezonní oblečení, věci, co potřebujete každý den do práce, rychlovarnou konvici apod. Věci vám budou z původního bytu ubývat, ale vy nebudete nic postrádat.

To, co budete potřebovat okamžitě po ruce, dejte do speciálních krabic (doklady, smlouvy, dokumentaci potřebnou ke stěhování), formuláře k přehlašování bydliště apod. budou v jedné, v další třeba toaletní potřeby, nabíječka na mobil, hrníčky apod.
Menší věci většinou stěhujeme svépomocí, nábytek naopak necháváme přestěhovat firmě. Vyberte z něj všechny věci, pečlivě ho zavažte a obalte. Snadno sestavitelný nábytek je praktické rozmontovat a přestěhovat po částech, dobře si však zapamatujte nebo označte, které části nábytku patří k sobě. Pokud část nábytku nepřenecháváte dalším obyvatelům bytu, nezapomeňte, že se ho musíte zbavit.

Na internetu najdete nepřeberné množství firem, které se na stěhování specializují. Než si firmu vyberete, zajímejte se vždy o recenze a názory zákazníků, pokud reference nebudou zcela pozitivní, raději hledejte nějakou jinou.
Pořádně si domluvte, za co budete firmě platit. Některé firmy kromě nakládky, převozu a vykládky nábytku nabízejí i demontáž a montáž, v některých případech i balící služby, za ně si ovšem připlatíte. Velké firmy si většinou účtují ceny podle rozlohy bytu a za přepravu, stojné, za schodiště, pokud dům nemá výtah. Výsledná cena může také zahrnovat i poplatek za těžký náklad, za práci o dnech pracovního volna či o svátcích.

Pokud máte malé děti či domácí mazlíčky, nezapomeňte si vyřídit jejich hlídání, abyste se mohli plně věnovat stěhování a nemuseli dávat pozor i na ně. Ušetříte si tím čas, energii i nervy.
Až budete původní obydlí opouštět, uzavřete vodu, plyn a vypněte elektrický jistič.

V novém

Už máte věci v novém bytě, a pokud jste je systematicky zabalili, jistě víte, co je v které krabici uloženo, a nebudete mít problémy při vybalování.
I když máte rádi pořádek a čistotu, uklízejte jenom to, co je třeba, než budete mít vše vybaleno. Nejdříve umyjte vnitřní prostory skříní a jiného nábytku, pak do nich nandejte věci, čištění vnějších ploch nechte zcela nakonec.

Už máte vybaleno? Nyní vás čekají administrativní záležitosti. Musíte se přihlásit k novému trvalému pobytu, nahlásit změny adresy lékaři, bance, pojišťovně, ve škole, v práci, právníkovi a jiným důležitým osobám a institucím. Adresu také přehlaste, pokud odebíráte různá periodika. Ve starém bytě odhlaste odběr vody, plynu, elektřiny, internetu a přihlaste je v novém bytě. Nezapomeňte změnit pojistku.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)