Kategórie

Balkony

Pro mnoho lidí představuje balkon nebo lodžie jedno z důležitých kritérií pro výběr nového bytu. Balkon je nechráněná vysunutá vnější plocha, lodžie je vnější prostor zapuštěný do půdorysu bytu a alespoň ze dvou stran chráněný bočními stěnami. Balkony a lodžie jsou prostory, které obyvatelům umožňují pobyt na čerstvém vzduchu a zároveň setrvávat v pohodlí domova.

Využití balkonu

Balkony a lodžie poskytují svým majitelům hned několik výhod. Zejména v bytech s menší rozlohou se někteří majitelé rozhodnou obětovat lodžii jako exteriérovou část bytu a využít ji pro zvětšení samotné plochy bytu – vezděním do interiéru. Můžete tak získat pár metrů čtverečních prostoru, který dokáže poskytnout stísněné místnosti nové možnosti. Balkon také nabízí dodatečný úložný prostor, který můžete naplno využít zejména tehdy, když je balkon zasklený.

Zasklené balkony

Stojí za to zauvažovat, zda si nenechat balkon zasklít. Používají se rámové posuvné, bezrámové posuvné nebo otočné zasklívací systémy, které je možné přizpůsobit na míru každému zákazníkovi. Je jen na vás, který systém si vyberete a jaký poměr posuvných křídel a pevných oken zvolíte. Ve většině případů jsou otvíratelné dvě třetiny zasklené plochy, existují ale i varianty, které umožňují otvírat celou plochu, nebo naopak jenom jedno okno.
Při výběru konkrétního systému zasklení balkonu hraje svoji roli i jeho praktická stránka. Zaměřte se na způsob otevírání oken, na materiál, z něhož jsou vyrobeny rámy nebo vodicí kolejničky. Pokud jde o vnější plochu, bude časem nutné skla umývat. Většina moderních zasklívacích systémů se dá mýt bez problémů z bezpečí balkonu či lodžie, což ocení zejména ti, kdo žijí ve vyšších patrech.
Zasklené balkony mohou v případě potřeby plnit funkci dalšího úložného prostoru, což ocení především majitelé menších bytů nebo ti sportovně založení – mohou zde ukládat například kolo. Díky kvalitnímu zasklení na balkon neprší, eliminuje se prach, což umožňuje umisťovat sem i věci, které byste na otevřený balkon nedali. Pokud sušíte na balkoně prádlo, oceníte zasklení především v době silného větru, deště nebo mrazu.
Výhodou zasklených balkonů je i protihluková bariéra, již vytvářejí, snížená prašnost z okolí v bytě, v případě nižších poschodí i vyšší bezpečnost. Díky izolačním vlastnostem můžete využívat posezení na balkonu i v chladném a nepříznivém počasí, což o několik měsíců v roce balkonovou sezonu prodlouží.

Relax na balkoně

Pokud to velikost balkonu umožňuje, můžete na něj umístit exteriérové sezení a vychutnávat si tam ranní kávu – přímo na čerstvém vzduchu, nebo večerní posezení se sklenkou vína. I když je zakázané klasické grilování (na dřevěném uhlí za pomoci otevřeného ohně), pokud vlastníte elektrický gril, nic vám nebrání v tom, abyste si na vlastním balkoně udělali soukromý domácí piknik.

Balkon místo zahrádky

Ne každý má rodinný dům se zahrádkou nebo chatu s pozemkem vhodným pro pěstování zeleniny a ovoce. To ovšem neznamená, že si na balkon nemůžete přinést kousek přírody nebo na něm pěstovat domácí plodiny. I když nemůže balkon nahradit zahrádku a sklizeň je neporovnatelně menší, salát z vlastnoručně vypěstovaných rajských jablíček nebo mojito z domácí máty jen tak něco nenahradí.
Není již problém najít takové druhy ovoce a zeleniny, které nevyžadují pro svůj růst mnoho prostoru, proto už není žádným překvapením, když na balkoně pěstujete rajčata nebo jahody. Důležitá je orientace balkonu na světové strany. Podle ní vybírejte plodiny a rostliny, kterým vyhovují konkrétní povětrnostní podmínky, aby nebylo vaše pěstitelské úsilí předem předurčeno ke zmaru. V případě pěstování užitkových rostlin je nutné si uvědomit, jestli jejich plody budou mít dost slunce, aby dozrály.
Povětrnostním podmínkám podřiďte i výběr okrasných balkonových rostlin. I na balkon se po velkou část dne opírají sluneční paprsky (což se týká především jižně orientovaných balkonů). Volte proto rostliny, které jsou dužnatější, a tím pádem v sobě zadržují vodu (např. muškáty nebo surfinie). Na výběr je široká škála vzpřímeně rostoucích rostlin, ale na balkony jsou oblíbené spíš ty převislé, které se vám při správné péči odvděčí bohatým kvetoucím závojem od jara do pozdního podzimu.
V dnešní době už není nic nemožné, proto by měl každý využít prostor balkonu tak, jak mu to nejvíc vyhovuje. Pro zútulnění prostoru můžete využít všelijaké dekorace, které si jednoduše vyrobíte sami, pokud jste trochu zručnější a rádi doma tvoříte dekorační předměty vlastníma rukama, protože jsou originální a neopakovatelné.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)