Kategórie

Bezpečnostní dveře

Bezpečnostní dveře

Bezpečnostní dveře jsou jednou ze záruk zajištění bezpečného obydlí. Na trhu je dnes mnoho ověřených značek bezpečnostních dveří a jejich inovace a kvalita jdou stále kupředu. Dveře jsou určeny do exteriéru rodinných domů a rovněž i do interiéru, například bytů či kanceláří. Pro jednotlivé typy bezpečnostních dveří jsou charakteristické určité vlastnosti. Exteriérové bezpečnostní dveře mají zvýšenou termoizolační schopnost, voděodolnou povrchovou úpravu a jsou protipožární. Interiérové bezpečnostní dveře mají laminovaný povrch a prošly protipožární úpravou.

Uvažujete nad koupí nebo výměnou bezpečnostních dveří? V takovém případě vám nabízíme několik faktů o současných bezpečnostních dveřích.

Běžné vs. bezpečnostní dveře

Na rozdíl od běžných dveří jsou bezpečnostní v první řadě mnohem odolnější. Běžné vchodové dveře se dají poměrně lehce vykopnout, vylomit jednoduchým vypáčením. Tyto dveře jsou svou konstrukcí a kombinací materiálů přímo nezničitelné. Překonat bezpečnostní dveře by zlodějovi trvalo několik desítek minut a musel by disponovat dobrou výbavou nářadí, navíc by při dlouhé době zdolávání bezpečnostních dveří nadělal i velký hluk. Samozřejmě cena bezpečnostních dveří je oproti běžným dveřím několikanásobně vyšší. Je třeba si však uvědomit, že bezpečnostní dveře mají jedinečné vlastnosti odolnosti a trvalosti vůči mechanickému ničení.

Konstrukce bezpečnostních dveří

Bezpečnostní dveře musejí svou konstrukcí splňovat náročné podmínky a požadavky na bezpečnost. Vnější část dveří představuje povrchová úprava, pod ní je ocelová konstrukce, aktivní dvojitý uzamykací čep, protipožární izolace a pro odolnost vůči vypáčení slouží ocelový rám kolem dveří. Ocelové výztuhy jistí dveře před rozlomením a prohýbáním. Celokovové dveře zabrání vykopnutí či vyražení dveří.

Důležitá je i výměna zárubně za pevnější, která by měla odolat vypáčení či roztažení a rovněž je potřebná její výměna z důvodu lepšího zapadnutí nových čepů. Čepy se obvykle umísťují v rozích dveří a u zámku. Čím větší je množství uzamykacích čepů na bezpečnostních dveřích, tím vyšší je třída bezpečnosti.

Třídy odolnosti bezpečnostních dveří a prosklené bezpečnostní dveře

Bezpečnostní dveře se rozlišují a kategorizují podle stupně odolnosti vůči mechanickému devastování. Třída odolnosti č. II je ze všech tří tříd nejnižší, respektive jde o základní ochranu. Bezpečnostní dveře třídy odolnosti II vydrží mechanické poškozování například údery, kopance až skoky do dveří. Tato třída vydrží statické zatížení do 6kN. III. třída odolnosti je nejčastěji preferovanou mezi spotřebiteli. Středná třída odolnosti má stejnou statickou výdrž jako kategorie II, teda do 6 kN. Kromě toho bezpečnostní dveře třídy odolnosti III jsou nepoddajné vůči šroubovákům, kleštím, ruční mechanické vrtačce a vypáčení páčidlem. Nejvyšší třída odolnosti je IV, tato třída má vydrží statického zatížení až 10kN. Bezpečnostní dveře této třídy odolnosti nezničí sekera, ruční pila ba dokonce ani elektrická vrtačka, či podobné nářadí. Takéto dveře třídy odolnosti IV představují vysoký stupeň ochrany a bezpečnosti.

Mohou být bezpečnostní dveře, které jsou prosklené, stále bezpečnostními? Díky pancéřovému sklu třídy 2 až 4 si tyto dveře udržují svůj titul ochránce bytu či domu. Pancéřové sklo je v podstatě vícevrstvé sklo s charakteristickou odolností vůči mechanickému poškození. Pro exteriérové prosklené dveře doporučujeme termo trojsklo, které zabraňuje propouštění tepla z interiéru.

Čeho je potřeba si všímat při výběru bezpečnostních dveří?

Bezpečnostní dveře nejsou levnou záležitostí, a proto byste měli být při jejich koupi obzvlášť obezřetní. Kromě ceny, typu a barvy dveří byste si měli prověřit i několik následujících náležitých skutečností, které vám pomohou rozlišit pravé bezpečnostní dveře od „pseudobezpečnostních dveří“.

a) Kategorie bezpečnosti/ odolnosti – rozeznáváme tři třídy – kategorie odolnosti, a to kategorie II, III a IV (viz výše v článku).

b) Certifikáty – pouze autorizované prodejny disponují osvědčeními, respektive certifikáty, které potvrzují pravost a kvalitu bezpečnostních dveří. Pravé bezpečnostní dveře mají certifikáty o odolnosti podle aktuální evropské normy EN 1627, certifikát o požární odolnosti a výrobní štítek.

c) Montáž bezpečnostních dveří – společnosti, které vám mají zajistit montáž bezpečnostních dveří, musejí mít licenci technické služby. Jak jsme už popsali výše, při výměně běžných dveří za bezpečnostní se v mnoha případech doporučuje, případně se musí vyměnit zárubeň. Při montáži zárubně s cílem zachování kvality bezpečnosti se musejí zárubně ukotvit a zalít betonem. Zárubeň, která se vyplní pouze PUR pěnou, snižuje úroveň odolnosti bezpečnostních dveří.

d) Servis – certifikované prodejny kromě široké nabídky na bezpečnostní dveře nabízejí i servis a služby plus. Mezi takové služby patří například navýšení záruční doby či odborné poradenství. Non-stop servis na dveře, které jsou bezpečnostné je k nezaplacení, v případě když si zabouchnete nebo ztratíte klíče.

Bezpečnostní dveře nevytvářejí jen pocit bezpečného domova, ale také ho i zaručují. Certifikované bezpečnostní dveře kromě vysoké bezpečnosti a odolnosti vůči neoprávněnému vniknutí a zničení, tlumí úroveň hluku od 37 až 43 dB. Další výhodou bezpečnostních dveří je jejich protipožární funkce. Maximální odolnost bezpečnostních dveří vůči proniknutí ohně a tepla je 60 minut. Vyšší investice do bezpečnostních dveří bytu či vchodových dveří domu vám zaručí ochranu vašeho majetku a rodiny.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)