Kategórie

Bílá technika

Bílou techniku pro nás představuje celá řada elektrospotřebičů, určených především do kuchyně a koupelny. V dnešní době si bez ní již domácnost ani nedovedeme představit, v každé se nachází alespoň několik těchto spotřebičů. Každý rok se na trhu objevují novinky, a to jsme si před nějakými deseti lety ani nedovedli představit, co všechno může bílou techniku představovat, co všechno nám v domácnosti může pomáhat šetřit čas a námahu. Je to prostě neodmyslitelná součást našich životů, které nám zkvalitňuje.
Bílou techniku můžeme rozdělit podle funkce, kterou elektrospotřebiče plní, na několik typů.

Kuchyňské sporáky a mikrovlnné trouby

Tito představitelé bílé techniky jsou určeni k přípravě pokrmů. Původní sporáky fungovaly na pevné palivo, ty však už dávno vystřídaly sporáky elektrické a plynové. Moderní sporáky mají varnou desku – plochu, která má moderní design a obsluhuje se dotykovým způsobem. Sporáky mohou být volně stojící a vestavěné. Volně stojící kuchyňské sporáky mají varnou desku a sporák dohromady, na rozdíl od vestavěných, kde jsou varná deska a trouba na oddělených pozicích. Po vestavěných sporácích je dnes větší poptávka, neboť jsou jednak hezčí, jednak praktičtější.

Od konce 80. let 20. století se v amerických, ale i v evropských domácnostech objevil další reprezentant bílé techniky, a to mikrovlnná trouba, jež umožňuje rychlé ohřátí jídla. Současné mikrovlnky mají navíc i funkci rozmrazování, vaření v páře či grilování. Mikrovlnná trouba je založená na principu mikrovlnného záření, které vydává teplo.
Tento typ bílé techniky se rychle zabydlel v českých i slovenských domácnostech, je nepostradatelný v hektické době, kdy je každá minuta v kuchyni drahá, stal se pro nás nenahraditelným každodenním pomocníkem. Avšak mikrovlnné trouby mají i řadu odpůrců, kteří jsou přesvědčeni o škodlivých účincích záření, ty se však ani po dlouhé době používání přístrojů neprokázaly.

Kuchyňské digestoře

Digestoře neboli odsávače patří rovněž do bílé techniky, zabezpečují odsávání přebytečných par a výparů při vaření. Fungují na principu filtrace pachů a páry a zároveň přivádějí do interiéru svěží vzduch zvenku. Dříve byly velmi hlučné, což mnohým uživatelům vadilo, ale jako všechny přístroje prošly bouřlivým vývojem a výkonnostními změnami, tudíž je jejich chod dnes výrazně tišší.

Rozlišujeme několik typů digestoří podle jejich umístění v kuchyni, a to zabudované, podskříňkové, komínové a ostrůvkové. Zabudované a podskříňkové odsávačů jsou přímo součástí kuchyňské linky. Zabudované mají viditelný přední panel, podskříňkové jsou zase ideální pro menší kuchyně a jsou instalovány většinou pod varnou deskou. I komínové digestroře jsou umisťované nad varnou plochou. Jsou dnes velmi populární a představují moderní a dominantní prvek kuchyně. Posledním typem jsou takzvané ostrůvkové digestoře, které se instalují přímo nad varnou deskou na takzvaných ostrůvcích.
Digestoře se kromě umístění mohou dělit také na základě způsobu odsávání, pak hovoříme o recirkulačních (to jsou odsávače s filtrem) a odtahové (s tahem). Kromě původní funkce, kterou je odsávání par a pachů, mají zabudované i osvětlení, jež je nám nápomocno po dobu vaření.

Myčky na nádobí

Bílá technika nabízí kromě původních funkčních výhod i výhody v úspoře času, financí a životního prostředí. Z tohoto hlediska se jako nejúspornější jeví myčky na nádobí. Na trhu je veliká nabídka myček, při jejich výběru bychom si měli všímat vnitřního vybavení, množství volitelných programů a energetické třídy spotřeby.

Kuchyňské roboty, mixéry a další drobné kuchyňské spotřebiče

Sortiment bílé techniky obohacuje celá řada takzvaných pomocníků při vaření, z nichž jsou dlouhodobě oblíbené kuchyňské roboty. Moderní roboty splňují náročné požadavky díky své multifunkčnosti (krájení, strouhání, šlehání, sekání aj.). Mixéry mohou mít mísu nebo mohou být ruční, v poslední době se v domácnostech významně uplatňují i menší praktické mixéry ponorné. Ruční mixéry vám nahradí robot v případě, že do bílé techniky nechcete příliš investovat, ale zároveň chcete využívat funkce blízké robotu. Mnoho kuchyňských mixérů je vybaveno doplňkovým příslušenstvím – miskami, noži nebo metličkami.
Z kategorie kuchyňských pomocníků z řady bílé techniky musíme také připomenout odšťavovače, rychlovarné konvice, kávovary, palačinkovače, domácí pekárny, kráječe, váhy a další a další pomocníky.

Chladničky a mrazničky

Neodmyslitelnou součástí domácnosti jsou chladničky a mrazničky, protože umožňují uchovávat potraviny čerstvé po delší dobu. V současnosti existuje z hlediska materiálového, estetického, funkčního a kapacitního mnoho provedení, ale mezi nejoblíbenější patří kombinované chladničky s mrazničkou, americké modely chladniček nebo jednodveřové chladničky.

Pračky a sušičky

Předchůdkyně dnešních praček byly svým systémem nedokonalé, a praní prádla bylo proto náročné a zdlouhavé. Historický přelom nastal v prvním desetiletí 20. století, kdy na svět přišla pravděpodobně první elektrická pračka A. Fishera. Od té doby šel vývoj praček rychle kupředu. Moderní pračky nabízejí různé programy, jsou šetrnější ke spotřebě vody, pracímu prostředku a pochopitelně i elektrické energii. Rozeznáváme podle plnění dva typy praček, a to plněné svrchu a zepředu. Některé pračky jsou také kombinované se sušičkou, takže jeden druh bílé techniky představuje vlastně dva spotřebiče v jednom.

Další nabídka

Do kategorie bílé techniky patří i ohřívače vody, topná zařízení a klimatizace.
Dennodenně používáme mnoho různých spotřebičů bílé techniky a bez ní si už život ani neumíme představit. Zvyšuje náš životní standard, šetří a zkracuje čas věnovaný vaření, uklízení a dalším domácím pracím.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)