U nás po 5-ti letech - Obrázek č. 3434/77
 • kacullivProsím jak dlouho takhle krásně kvete šalvěj? Furt váhám mezi ní a levandulí. Děkuji 🙏
  • cumprlicek
   AUTOR
   Kvete určitě dřív,jak levandule,ta ještě nemá nasazeno ani na květ...jinak pak celé léto, ikdyž už né,tak intenzivně 😊
   • logginn@kaculliv  jako alternativu k šalvěji doporučuju šantu kočičí, ale nějaký šlechtěný kultivar s bohatým květenstvím jako Six hills giant. Já mám i jednu menší, s krásně fialovo modrým květem, kvete už skoro od dubna a zcela nahradí levanduli, těm se u mě prostě nedaří. Bohužel nevím kultivar, je to odkopek. Šanty kvetou skoro celou sezonu, od jara do podzimu, jsou vážně skvělé.
    • kaculliv@logginn  Jee moc děkuji. Neuvěříte, ale já si tu šantu koupila o víkendu v Polsku. Koupila jsem podle obrázku. Já každý rok utrácím za xxx levandulí a furt mi hynou. Tak jsem na tu Santu zvědavá. Stříhá se?
      @cumprlicek  Prosím stříháte nějak šalvěje a dají se snadno rozmnožit?
     Děkuji 🙂
     • kacullivMoc prosím jaký druh šalvěje máte? Aby to nebyla jednoletka? Nakoupila jsem asi špatně. Moc děkuji.
      • logginnJá už jsem se poučila a vím, že nemá smysl za ty levandule utrácet. Šantu můžete po odkvětu ostříhat, raší znovu spolehlivě, ale mám pocit, že nakvetala neustále, nebylo třeba ji stříhat. Ještě může být alternativou yzop, taky podobný, ale nemám vyzkoušeno. Jinak na podzim jsem ji ostříhala tak do poloviny, aby kořeny měly nějakou ochranu na zimu 😊 jen je u šanty třeba dávat pozor na ty kultivary. Mám nějaký obyčejný a udělá sice velikou hmotu, ale květy moc nevyniknou. Ta six Hills nebo walkers low by měly kvést bohatě. Jinak šalvěj by snad neměla být jednoletka. Pokud máte klasickou nemorosu, tak je trvalka.
       • cumprlicek
        AUTOR
        @kaculliv  ony se vysemeňují jak bláznivé 😁 stříhám po odkvětu,pak znovu kvetou😊 jen mám dva typy,jednu krásný hustý kompaktní keř,druhou takovou,že vypadá spíš jak bylina,no bylina to není