MIKULÁŠ
Stejně jako u nás chodí i v Německu 5. prosince v ulicích Mikuláš a nosí dětem sladkosti.

JEŽÍŠEK
Chodí u nás a na katolickém jihu Německa, kde rozdává dárky.

Wehnachstman (Vánoční muž)
Se zrzavými vousy a vlasy chodí na protestantském severu Německa.

SANTA KLAUS
Nejen děti v USA a Kanadě, ale skoro na celém světě znají hodného pána v červeném kabátku, který přilétá na saních tažených soby a rozváží dárky těm, co moc nezlobily. Obvykle přilétá v noci z 24. na 25. prosince, do domů se dostává komínem a naděluje drobné dárky do punčoch, které děti večer rozvěsily na krb. Ty větší položí pod stromeček.
V Laponsku bydlí Santa Claus ve své vesničce, kousek od Rovaniemi, kam se sjíždějí lidé z celého světa, bažící po vánoční romantice střihnuté komercí.
Samozřejmě také v Itálii se v poslední době stále více uplatňuje Santa Claus.

BEFANA
Na Apeninském poloostrově nosí dárky hodná čarodějnice Befana, ale až 6. ledna. V některých částech země naděluje svatá Lucie13.12., nebo Ježíšek 24.12. Samozřejmě také v Itálii se v poslední době stále více uplatňuje Santa Claus.

PAPA NOëL
Ve Francii se štědrému vánočnímu dědečkovi, který jakoby vypadl Santovi z oka říká Papa Noël. Od svého kolegy odkoukal i metodu obdarování: přichází komínem a do punčoch, nebo bačkůrek strká sladkosti a pod stromeček zásadnější dárky. Protože chodí o půlnoci24. prosince, mohou si na něj ty větší děti počkat. Menší musí vydržet až do rána. Papa Noel nosí dárky také v Latinské Americe, tam ale teplý červený kabátek mění za lehký hedvábný, jinak by mu bylo horko.

JULEMANDEN
Vánoční dědeček,který přijíždí na saních tažených soby, naděluje dětem v Dánsku. Pomáhají mu elfové, zvaní Julenisen, pro něž děti nechávají na zápraží misky s mlékem a řýžový pudink. Elfové pak na oplátku celý rok dávají pozor na dům a jeho obyvatelé.

JULTOMTEN
Ve Švédsku se říká Santa Clausovi Jultom a s dárky mu pomáhají skřítkové a elfové. Některé děti věří, že jim dárky nosí právě tito čiperní pomocníci a dávají je pod stromeček nebo do punčoch nad krbem. Rozbalují se na Štědrý večer nebo na Boží hod ráno.

JOULUPUKKI
Finský vousatý dědeček v červeném a žije v Laponsku, stejně jako jeho sobi a elfové. V Laponsku však bydlí také Santa Claus ve své vesničce, kousek od Rovaniemi, kam se sjíždějí lidé z celého světa, bažící po vánoční romantice střihnuté komercí.

SINTERKLAAS
V Belgii a dalších zemích Beneluxu chodí podobně jako u nás 5. prosince svatý Mikuláš, který podle pověsti připlouvá do Španělska. Nosí červené šaty a biskupskou čepici, vstupuje do domů komínem a nechává dětem v botách drobné dárky. Toto datum je také pro většinu Belgičanů hlavním nadělovacím dnem, někdy si však dárky dávají také na Štědrý den.

DĚDA MRÁZ
Ač pravoslavné Vánoce připadají na 6. a 7.ledna, slaví Rusové 31. prosince Nový rok, kdy jim dárky pod stromeček- jolku (stromeček) nosí Děda Mráz.
Ten přijíždí na saních za doprovodu Sněhurky, oděn v kabátku z hranostajích kožek.

TŘI KRÁLOVÉ
Ve Španělsku nosí dárky 6. ledna tři králové. Kde jsou však děti netrpělivé, zastaví se už 24.12. Děti dávají na parapety nebo balkony své boty a plní je pochoutkami pro oře tří králů. Některé rodiny, ale šly s dobou , takže u nich doma nosí dárky Santa Claus neboli Papa Noel.