Hoří dlouho, vyzkoušejte, skoro nic to nestojí, krásně to voní a vypadá :-) Využijeme jen slupku, mandarinku zužitkujeme na občerstvení hostů popřípadě pomocníků v kuchyni! :-) Mandarinku nařízneme asi v polovině po obvodu, opatrně odloupneme obě strany slupky (aniž bychom ji natrhli), nesmíme urvat "přírodní knot"! Napoprvé se to možná nepovede, ale ta druhá už bude určitě krásná! Potřebujeme na to opravdu macaté mandarinky, aby byl i pořádný knot! Z části bez knotu vyřízneme nějaký tvar (na vršku, bude to sloužit jako víčko-stínítko), který se nám líbí (hvězdička, srdíčko, je to jedno, dbáme jen na to, aby byl otvor velký, aby nám to potom nechytlo, vyzkoušíme, uvidíme, ničeho se nebojíme! :-D) Do části s knotem nalejeme dostatek (levného) olivového oleje (hodně se do mandarinky vsákne a ona bude hořet dlouho), pak knot zapálíme a přiklopíme víčkem s vyříznutým vrškem! Můžeme zkusit také plovoucí variantu (plácneme to do jakékoli nádobky s vodou) :-)


DOBRÁ OTÁZKA nezdeformuje se teplem časem to "víčko" svíčky???
ODPOVĚĎ: trochu se ta mandarinka zmenší, je dobré dát tam hodně oleje (mandarinka je přirozeně vlhká, takže to bude ok) a nechat NÍZKÝ KNOT, ten se musí také pořádně nasáknout, pak se u něj podrží několik sekund sirka, aby nejprve oschl, pak chytne, taky je dobré udělat ten OTVOR VE VÍČKU VELKÝ, protože by to jinak shořelo - ale i to je to zábavé a zajímavé, pokud to je na NEHOŘLAVÉM PODKLADU, nejlépe v té vodě, nic se nemůže stát, hoří to stejně asi 90 minut

Jak mi na vedlejším serveru o svatbách někdo připoměl, zapomněla jsem sem napsat, že nemusíme otvor ve víčku vykrajovat nožem, ale můžeme použít VYKRAJOVÁTKA (nejsou nutná, je to vylepšení - návod na výrobu vlastního v albu Chytré nápady)