Doporučujeme: Beremese.cz Modrykonik.cz Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk Homebydleni.cz

Bydlení pod střechou

Oblíbené bydlení v podkroví znamená úsporu investic při výstavbě, maximální využití prostoru i zajímavé architektonické možnosti. Podle typu střešní konstrukce a s tím souvisejícího potřebného zateplení, se nabízí buď varianta s přiznanými krokvemi, nebo podkrovím řešeným pomocí sádrokartonu. Desky z kamenné vlny ROCKWOOL umožňují jednoduché, rychlé a kvalitní provedení obou těchto variant. Jsou tvarově stálé a přitom pružné. Díky tomu dobře přilnou ke konstrukci, vyplní požadovaný prostor a zamezí vzniku spár. Minimalizují se tak možnosti vzniku případných tepelných mostů. Desky nesesedají, zachovávají svoji tloušťku a zůstávají funkční po řadu let. Účinně přitom zamezují jak únikům tepla v zimě, tak přehřívání interiéru v letních měsících.

Desky přitom plní i roli nehořlavé izolace, takže zvyšují požární bezpečnost konstrukcí. Kamenná vlna současně s tím prodlužuje celkovou životnost konstrukce střechy. Desky Superrock jsou vodoodpudivé a odolné proti vzdušné vlhkosti. Svými vlastnostmi přispívají k dosažení energeticky úsporného standardu bydlení. Součinitel tepelné vodivosti činí 0,035 W.m-1.K-1 . Jsou dostupné v tloušťkách od 50 do 200 mm a lze je pořídit ve standardním rozměru 1000 x 610 mm.  Protože jsou poloměkké a lehké, umožňují jednoduchou a snadnou manipulaci při zateplování. Splňují kritéria programu Nová Zelená úsporám.

Zajímavé možnosti představují například desky SUPERROCK. Využít je můžeme nejen v oblasti šikmých střech a podkroví, ale lze s nimi řešit izolaci příček a konstrukcí dřevostaveb. Tyto desky vynikají i dobrými akustickými vlastnostmi, takže je ocení vlastníci nemovitostí v oblastech se zvýšenou hladinou hluku.

Jak na řešení nad krokvemi nebo mezi a pod krokvemi?

Zateplení nad krokvemi systémem TOPROCK je ideální řešení pro ty, kdo se chtějí kochat krásou přiznané dřevěné konstrukce krovu. Minimalizuje tepelné mosty a ocení ho i ti, kdo nemají prostoru nazbyt a potřebují počítat s každým centimetrem plochy. Toto řešení totiž umožňuje využít celý prostor podkroví bez nutnosti snižování podhledů v interiéru. V tomto případě se nad původními krokvemi vybuduje bednění a konstrukce pomocných krokví, kde se vkládá izolace z kamenné vlny. Dále následuje difuzně-otevřená hydroizolace, kontralatě pro upevnění střešní krytiny a samotná střešní krytina.

V současnosti nejčastější způsob řešení podkroví je zateplení mezi a pod krokvemi. Tepelná izolace se v tomto případě klade nejprve mezi dřevěnou konstrukci krovu a posléze i pod ni. Uvedený postup zamezí vzniku tepelných mostů v oblasti krokví. Aby byly splněny požadavky na tepelněizolační vlastnosti konstrukce, izolace z kamenné vlny ROCKWOOL se pokládá většinou ve dvou nebo i více vrstvách. Tloušťka první vrstvy je pak dána výškou přídavného roštu. Následuje montáž parozábrany. Poté se upevní nosný rošt sádrokartonového podhledu. Dále lze postupovat dvojím způsobem, kdy se pomocí roštu vymezí prostor pro vzduchovou mezeru nebo pro vložení další vrstvy izolace. První možností je provedení montáže sádrokartonových desek s ponecháním vzduchové mezery mezi parozábranou a sádrokartonovými deskami. Vzduchová mezera slouží pro protažení elektroinstalace a pro bezpečné provedení výřezů pro světla. Mezera umožní zachovat celistvost parozábrany, která musí zůstat neprodyšně uzavřena, slepena ve všech spojích a dotěsněna ke stěně. Druhou možností je vzduchovou mezeru vyplnit další vrstvou izolace. Tloušťka této přídavné vrstvy pod parozábranou však nesmí být větší než ¼ tloušťky izolace, která se nachází nad parozábranou. Následuje finální montáž sádrokartonové desky.

Podrobné informace, aktuální akce a další novinky najdete na webu www.rockwool.cz nebo facebookovém profilu vyberspravne.

Přidané 30. kvě 2016.  •  To se mi líbí
pr_clanek  
Přidané 30. kvě 2016.