Jak dodatečně odhlučnit byt?

14. kvě 2021

Nepříjemný hluk od sousedů či z chodby trápí nejednoho obyvatele bytového domu. Přitom dlouhodobé působení hluku může způsobovat ztrátu pozornosti, bolesti hlavy a stres. I dodatečně je však možné akustický komfort v místnosti vylepšit, a to např. předsazenou stěnou ze sádrokartonu.

Sádrokartonová předstěna je konstrukce montovaná z jedné strany místnosti ke stávající stěně. Kromě izolace hluku může pomoci i v případě, že stávající stěna nevyhovuje esteticky. Pokud chceme snížit přenos hluku z vedlejší místnosti nebo chodby, je možné v základě volit mezi dvěma variantami – předstěna spřažená nebo volně stojící.

Sádrokartonová předstěna pro akustický komfort

Volba typu předsazené stěny je závislá na tom, zda je stávající stěna vhodná ke kotvení konstrukce. V případě, že ano, přikláníme se ke spřažené předstěně. Sádrokartonové desky upevňujeme na konstrukci z kovových R-CD profilů kotvených do stávající stěny prostřednictvím stavěcích třmenů. Pokud do stávající stěny není možné kotvit, zvolíme druhý typ konstrukce předsazené stěny, a to volně stojící předstěnu z profilů R-CW. Její konstrukce je zcela nezávislá na stávající stěně a umožňuje snadné umístění instalačního vedení do meziprostoru. Montáž probíhá velmi podobně jako v případě sádrokartonové příčky. Pro zvýšení onoho akustického komfortu v místnosti je vhodné v obou případech skladbu konstrukce doplnit o minerální izolaci, jako je např. akustická izolace ISOVER PIANO.

Tzv. akustický komfort nám určuje vlastnost konstrukcí označující se jako vzduchová neprůzvučnost a zejména její hodnota, uváděná v decibelech. Čím vyšší je její hodnota, tím vyšší je komfort a v místnosti je méně hluku. Díky instalaci předsazené stěny vhodného složení lze eliminovat tento nepříjemný hluk ze sousedních místností a stávající komfort tak významně zlepšit, a to i nad rámec normových hodnot.

Akustické sádrokartonové desky

Pokud k vám nepříjemný hluk proniká, jsou pro instalaci (montáž) předsazené stěny nejlepším řešením modré akustické sádrokartonové desky. Vhodnou skladbou konstrukce lze dosáhnout zlepšení vzduchové neprůzvučnosti až o 25 dB. Tato změna je lidským uchem vnímána velmi silně a prostředí se nám jeví několikanásobně tišší než před úpravou.

Kromě výborných akustických vlastností mají Modré akustické desky Rigips (včetně impregnované varianty) i další výhodu, obsahují technologii Activ’Air®. Ta trvale odstraňuje až 70 % formaldehydu ve vnitřním ovzduší po dobu minimálně 50 let. Formaldehyd je přirozenou součástí našeho prostředí a najdeme ho téměř všude okolo nás, v nábytku, koberci nebo se vytváří i při vaření či žehlení. Problémy může dělat hlavně alergikům.

Technologie Activ’Air® neztrácí svou účinnost ani po úpravě povrchu malováním běžnými prodyšnými barvami. Pro optimální účinnost je třeba použít 1 m2 desky Activ’Air® na 1 m3 vzduchu v místnosti. Modré akustické desky jsou zároveň zdravotně nezávadné a vyhovují požadavkům pro nepřímý styk s potravinami.

Spotřebu materiálu na montáž akustické předstěny je možné si spočítat online v kalkulačce Rigips. Materiál můžete rovnou i poptat v nejbližších stavebninách nebo zadat poptávku včetně práce přes portál NejŘemeslníci.cz. Ohledně technických řešení a s kalkulací vašich rekonstrukcí pomocí suché výstavby je možné se obracet na technickou podporu Rigips, na tel.: 226 292 224 (Po-Pá 7:30 – 17:00) nebo na e-mailu: ctp@rigips.cz.

Jak provést montáž spřažené předstěny?

Abychom docílili požadovaných akustických vlastností, je třeba věnovat pozornost i detailům, jako je např. podlepení obvodových R-UD profilů ještě před jejich osazením pěnovým napojovacím těsněním. R-UD profily poté připevňujeme plastovými natloukacími hmoždinkami (v případě betonové podlahy) nebo jinými vhodnými upevňovacími prostředky se vzájemnou roztečí 800 mm. Od rohu místnosti by měla být vzdálenost hmoždinky max. 200 mm. Podle budoucího umístění R-CD profilů vyměříme na stávající stěně polohu stavěcích třmenů. Stavěcí třmeny opět kotvíme plastovými natloukacími hmoždinkami v případě připevnění do masivní konstrukce, případně jinými druhy hmoždinek podle materiálu stávající stěny.

Po jejich připevnění přichází na řadu montáž svislých R-CD profilů, které necháváme v podlahovém R-UD profilu volně nasunuté. Poté je propojíme se stavěcími třmeny pomocí šroubů do plechu typu LB. Když je základní rastr pro předstěnu hotový, vkládáme minerální izolaci, vždy bez mezer a v celé ploše konstrukce, aby v konstrukci nevznikaly akustické mosty.

Teď přichází na řadu opláštění modrými akustickými deskami. Montujeme je na stojato a používáme celé desky. Přířezy je možné využít v případě, že jejich výška je min. 400 mm. Při opláštění nesmí docházet k vytváření křížových spár, spáry sousedních sádrokartonových desek se musí střídat alespoň o 400 mm. Pro připevnění desek používáme šrouby typu TUN a šroubujeme pouze do svislých profilů. U podlahy je vhodné ponechat cca 10 mm širokou spáru, kterou posléze vyplníme spárovacím tmelem.

Na závěr provedeme tmelení hlav šroubů a spár desek, které vyztužíme např. skelnou páskou. V případě vysokých nároků na výslednou kvalitu povrchu se předstěna před malováním tmelí celoplošně. Díky rovnému a hladkému povrchu jsou sádrokartonová předstěna ideálním podkladem pro další povrchovou úpravu, nejen pro malování, ale i tapetování nebo lepení keramických obkladů.