Jak na zateplení podlahy na půdě svépomocí

26. zář 2022

Jak ušetřit náklady na bydlení? Ideální je investovat do zateplení domu. Jedním z míst, jehož prostřednictvím uniká největší množství tepla, je v rodinném domě střecha. Pokud podkroví nevyužíváme k bydlení a nemáme dostatečně zateplenou střechu, je nejjednodušší zateplit podlahu neobývané půdy.

Pokud půda slouží pouze jako sklad běžně nepoužívaných věcí v domácnosti, je logické, že na půdě netopíme. I tak bychom ale měli půdní prostor dostatečně odizolovat. Teplo stoupá vzhůru, a pokud podlahu na půdě zateplíme, krásně nám zůstane v obývaných místnostech a neunikne ven. Zateplení podlahy půdy patří mezi ty nejefektivnější. Jak na to vlastními silami?

Úsporným řešením při zachování tepelně izolačních a zároveň pochozích vlastností půdy je kombinace minerální vlny a pěnového polystyrenu. Systém ISOVER STEPcross využívá pevnosti polystyrenových trámců v kombinaci s tepelnou účinností měkčích desek z minerálních vláken. Při správném zhotovení prakticky neexistují žádné tepelné mosty. Dalšími výhodami jsou minimální přitížení stropu a cena celého systému. Aplikace zateplení minerální vlnou a polystyrenovými trámky je velmi jednoduchá a průměrně šikovný kutil ji jistě zvládne vlastními silami a bez pomoci řemeslníků.

Na zhotovení systému ISOVER STEPcross budete potřebovat:

·         Parozábranu ISOVER Vario® KM Duplex UV

·         Lepicí pásku ISOVER Vario® KB1 nebo ISOVER Vario® Multi Tape SL na parotěsné spoje

·         Elastický tmel ISOVER Vario® DoubleFit

·         Výplňová minerální vlna o formátu 600 x 1200 (ISOVER Orsik, ISOVER Uni)

·         Nosné kříže ISOVER Kříž EPS

·         Polystyrenové trámky ISOVER Tram EPS

·         Montážní dřevěná prkna o šířce 100 mm

·         Pochozí záklopové desky o tloušťce 22 mm

·         Vruty do dřeva 4 x 45 mm

·         Nízko expanzní PUR pěnu 750 ml, např. Den Braven Kleber Wood

Minimální vyhovující tloušťka tepelné izolace pod nevytápěnou půdou je 160 mm. Chceme-li dosáhnout energeticky úsporného zateplení, doporučené tloušťky izolací začínají na 200 mm a více. Na tloušťce 200 mm začínají i skladby systému ISOVER STEPCross. Nosné kříže a trámky ze speciálního tvrzeného polystyrenu a jsou k dispozici v tloušťkách 200 - 300 mm.

A jak tedy postupovat? Aplikace systému je velice jednoduchá. Na parotěsnou zábranu se připraví nosná část z tvrzeného pěnového polystyrenu a vzájemně se slepí nízko expanzní PUR pěnou. Do tohoto roštu se následně klade minerální tepelná izolace, která se na závěr přiklopí pochozími záklopovými deskami, které se šroubují do montážního prkna lepeného na polystyrenový rošt. Pokud byste se v budoucnu rozhodli pro půdní vestavbu, vloženou tepelnou izolaci lze jednoduše vyjmout a použít například pro zateplení mezi krokve.

Podívejte se na montážní videonávod nebo stručný fotonávod:

1. Před montáží je nutné zajistit parotěsnost s fólií ISOVER Vario® KM Duplex UV s doplňky (pokud již není zajištěna jiným způsobem). Parobrzdná fólie se klade lesklou stranou nahoru pro umožnění slepení spojů. Vyzkoušejte si, jak parozábrana ISOVER Vario® funguje a objednejte si vzorek zdarma.

2. Nosné polystyrenové kříže 100 × 500 mm s výškou 200 nebo 300 mm zajišťují snadné a rychlé sesazení. Při krajích řešeného prostoru se vždy začíná a končí nosnými kříži.

3. Rošt se sestaví na světlou šířku 590 mm pro ideální vkládání izolace o šířce 600 mm (ISOVER Orsik, ISOVER Uni). Případné nerovnosti vyrovnáme broušením polystyrenu. Standardní kalkulované pořadí uložení je KŘÍŽ - TRAM - TRAM - KŘÍŽ - TRAM - TRAM ...atd (+ - - + - -).

4. Nanesení nízko expanzní PUR pěny na spojení prken a EPS po celé délce konstrukce.

5. Následně přilepíme prkna šíře 100 mm, musíme počítat s dobou zaschnutí spoje, přibližně 1 hodinu. Máme možnost ještě vše zkontrolovat - přeměřit vzdálenosti a případně je ještě upravit. Nyní je vše připraveno pro vkládání minerální izolace.

6. Desky minerální izolace ISOVER Orsik (ISOVER Uni) nemusíme formátovat, jednotlivé desky mají rozměr 600 x 1200 mm. Doporučujeme položit dvě vrstvy na vazbu.

7. Izolaci pouze půlíme pro překrytí spojů bez dalšího řezání na rozměr. Mezery mezi kříži vyplníme minerální izolací a zkontrolujeme detaily.

8. Prostor mezi kříži a mezeru u boční stěny je třeba také vyplnit minerální izolací.

9. Zaklopení systému je doporučeno pomocí prken tl. 22 mm nebo záklopových desek o tloušťce 22 mm. Pro funkčnost celého systému je nutné záklopové desky nedorážet až k okraji plochy, ale nechat mezeru minimálně 50 mm.

10. Zaklopení deskou např. OSB 3 P-D 22(18) mm dle doporučení výrobce desek na vazbu
(Alternativou prkna, fošny.) Pro zajištění stability je nutné záklop přichytit vruty 4 × 45 mm, 4–5 ks na bm. Mezera 2-3 cm pod záklopem umožní případné odvětrání.

11. Takto je možno pokračovat na celé půdě... V případě nejistoty v kvalitě těsnosti montáže parozábrany doporučujeme perforovat OSB desku min. 5 dírami O 10–12 mm na každý m2.

Systém se dodává jako systémová skladba, odpovídající počet trámků ISOVER TRAM EPS a křížů ISOVER KŘÍŽ EPS společně s odpovídajícím množstvím minerální vlny. S výpočtem množství jednotlivých součástí systémové skladby ISOVER STEPcross vám pomohou na lince technické a obchodní podpory. Pro výpočet je potřeba znát rozlohu zateplované půdy a požadovanou výšku (tloušťku) zateplení. Nezapomeňte doplnit, kde je stavba postavena a kontakty na sebe (jméno a příjmení, e-mail, telefonní spojení). Zavolejte nám na číslo 800 ISOVER (800 476 837) nebo napište na podpora@saint-gobain.com.