Doporučujeme: Beremese.cz Modrykonik.cz Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk Homebydleni.cz

Jak položit terasové desky

Ozdobou každého rodinného domu nebo chalupy je terasa. Vybírat můžete mezi přírodním kamenem, dlaždicemi z jemné kameniny, betonovou dlažbou, dřevem nebo WPC. Nechte se inspirovat praktickým návodem odborníků z Hornbachu, jak u domu vybudovat terasu.

Pro stavbu venkovní terasy budete potřebovat terasovou krytinu, dlažební štěrk, stavební beton, kamenné obruby a další pomocný materiál a nářadí. Nyní si můžete všechny výrobky koupit online a nechat pohodlně doručit domů. Plochu terasy si vyznačte pomocí napnuté zednické šňůry nebo značkovacím sprejem. Na délku i šířku přidejte vždy 20 cm. Z plochy vykopejte zeminu do takové hloubky, aby celá konstrukce měla požadovanou výšku pod dveřmi terasy. Při kopání je důležité vytvořit směrem od domu sklon 2 %, díky čemuž se bude voda automaticky odvádět od základů domu. Připravenou plochu zhutněte vibrační deskou.

Příprava základové plochy

Základovou plochu začněte stavbou obrubníků. Obruby se umisťují na zhutněnou zeminu podél plánované konstrukce, rozměr vnějších okrajů by se měl dotýkat vytyčené zednické šňůry. Rozmíchejte venkovní stavební beton, aby byl zavlhlý, a naneste ho na zem jako 4 až 5 cm silný pás pro první obrubu. Obrubník se umístí do připraveného betonu a vklepe se gumovou palicí. Přitom je důležité podle vodováhy sledovat vodorovné usazení. Tímto způsobem se pokládají obrubníky po celém okraji terasy.

Základní deska z dlažebního štěrku

Podle druhu terasové krytiny lze vnitřní prostor vyplnit mrazuvzdorným materiálem a zhutní se 4 cm vrstvou dlažebního štěrku. Terasové desky je možné pokládat už na takto připravený štěrk. Další variantou je štěrk zalít betonem anebo do něho postavit rektifikační terče, jejichž výhodou je snadná úprava výšky. Při pokládce terasových desek rovnou na štěrkové podloží, musí být povrch zcela rovný a s daným 2% sklonem. Podle šňůr tak pomocí stahovacích latí vyrovnejte potřebný sklon a celou plochu stáhněte.

Příprava terasových desek

Materiál pro stavbu terasy je rozmanitý. Velký výběr terasových dlaždic najdete v projektových marketech Hornbach se zárukou trvale nejnižších cen. Před samotnou pokládkou terasových desek zkontrolujte, zda nejsou poškozené. Již položený materiál nelze reklamovat. Při pokládce se řiďte pokyny od výrobce. Ještě nepoložené desky je nutné bezpečně uschovat. U potažených desek může zakrytí fólií vést k orosení, které může vyvolávat vykvétání. Potažené desky proto až do zpracování nechte uskladněné bez fólie na nějakém chráněném místě.

Pokud pro pokládku nechcete desky přiřezávat, je nutné přesně změřit plochu mezi obrubami. Kromě rozměrů desek zohledněte také šířku spáry mezi deskami a od okraje. Pokud bude nutné desky přiřezávat, naplánujte položení celých desek na důležitá a dobře viditelná místa a nařezané desky pokládejte u strany domu.

Pokládka terasových desek

Desky se pokládají od kraje, aby se nemuselo šlapat po ploše se štěrkem. U okrajů zachovejte mezeru na spáry. První řadu desek položte přesně v zákrytu, chyby při pokládce první řady se vždy projeví i na všech dalších řadách. Proto desky pokládejte vždy s rovnoměrnou mezerou, pro udržení správné šířky spárů použijte spárovací křížky a rovnost povrchu stále kontrolujte podle vodováhy. Terasové desky lze pokládat s křížovými spárami nebo přesazenými spárami. Lehce vklepejte desky gumovou palicí do štěrkového lože. Gumová palice by neměla barvit.

Během pokládky vodováhou kontrolujte rovinnost mezi deskami a v případě potřeby je vyrovnejte. Příliš zatlučené desky se nadzdvihnou a podloží trochou štěrku. Po dokončení pokládky se odstraní spárovací křížky. Spáry se zajistí spárovacím štěrkem, který se úhlopříčně ke spárám zamete.

Abyste si i vy mohli říct, že si nedělní snídani dáte venku na terase, tak neváhejte a začněte vybírat a stavět tu nejvhodnější a nejpraktičtější terasu. S návody a tipy odborníků z Hornbachu to zvládnete.

Přidané 26. únor 2018.  •  To se mi líbí
pr_clanek  
Přidané 26. únor 2018.