Jakou dlažbu vybrat k historickým objektům?

19. dub 2021

Vlastnictví historických objektů, ale i vesnických chalup je určitým závazkem vůči našim předkům. Ctít jejich původní charakter při rekonstrukci či modernizaci může být nákladné, ale v určitých případech stačí vybírat ze standardní nabídky běžných materiálů a tím ušetřit nemalé investice.

Dlažba HISTORIK upoutá svou nezaměnitelnou patinou

Na charakter stavby bychom měli pamatovat i při designování jeho bezprostředního okolí.  Pokud jste hrdými majiteli venkovské chalupy nebo historické usedlosti a plánujete v letošním roce terénní úpravy zahrady, máte možnost vybírat z celé škály tradiční historické dlažby a tvárnic napodobující dříve hojně využívaný kámen nebo pálenou hlínu.

Dlažba KOBE se hodí zejména ke stylovým a historickým objektům

Ideálním materiálem z důvodu odolnosti, ale široké nabídky je jednoznačně beton. Ten patří u nás vzhledem k nestálému počasí k vyhledávanému materiálu pro exteriérové použití. Charakterizuje ho odolnost, trvanlivost, variabilita, nepřeberné vzhledové možnosti a příznivá cena. Beton je navíc čistě přírodním materiálem, jehož střídmé  a uvážlivé použití zajišťuje bezpečný pohyb a zpříjemňuje pobyt na zahradách již po generace.

Dlažba TRAVERTIN podtrhne jak moderní tak historické stavby

Například dlažba HISTORIK, českého výrobce PRESBETON, díky otlučenému vzhledu připomíná staré dlažební kameny a hodí se k vydláždění příjezdových cest i dvorků starých chalup. Další dlažbou, která věrně připomíná historické dlažební kamenné kostky, je dlažba KOBE. Pro snazší udržení rovnoměrné šíře spár a rychlejší ukládaní menších betonových kostek, je tato dlažba uložena na nosném roštu o rozměru 590 mm x 400 mm. Pokud potřebujete kostky vyskládat do nepravidelného nebo oblého tvaru, stačí část nosné sítě i s kostkami odštípnout do požadovaného tvaru.

Ukázka všestranného využití sytému BARK

Další zajímavou variantou je dlažba TRAVERTIN. Ačkoliv se jedná o dlažbu nabízenou i ve větším rozměru, a to až 800 mm x 800 mm, hodí se nejen k minimalistickým stavbám, ale i ke stylovým objektům. Inspirace přírodním kamenem, pórovitá struktura a typický pískovcový nádech propůjčují plochám s touto dlažbou jedinečný vzhled.  Dokáže působit jako luxusní prvek podtrhující eleganci a styl. Velký rozměr jednotlivých dlaždic krásně sjednocuje a opticky rozšiřuje vyskládaný prostor. Dlažba je nabízena v nejušlechtilejší povrchové úpravě PCT pro snadnou údržbu a čistění. Úprava PCT zamezí pronikání vody a dalších nečistot do struktury betonu. Díky tomu nedochází k nežádoucímu rozrušení betonového povrchu a rovněž je usnadněno čištění. Kapající zmrzlina, omastek z grilování či rozlité víno tak stačí setřít obyčejným hadříkem, místo aby se nečistota vsákla a dlažbu trvale poškodila.

Dlažba KOBE

Beton, materiál mnoha tváří

Beton umí dokonale imitovat nejen kámen, ale i velmi oblíbené dřevo a další materiály. PRESBETON nabízí v dekoru dřeva ucelený systém, z kterého lze navrhnout celou zahradu. Systém BARK patří do kategorie produktů NATURAL, které se vyrábí většinou na zakázku litím betonové směsi do forem. Tato technologie s velkým podílem ruční práce umožňuje vyrobit exkluzivní dlažby s příjemným povrchem, přirozenými barvami a strukturou. Můžete jej použít na tvorbu cestiček z betonových „pražců“, další prvky je možné použít na tvorbu zídek, schodů a teras, které mohou být doplněny květináči ve stejném stylu.