Jednoduchá cesta ke stavebnímu povolení

13. dub 2022

Od ledna 2022 se opět zpřísnily podmínky pro získání stavebního povolení na stavbu rodinných domů. Cílem je další snížení energetické náročnosti budov a přiblížení se k pasivnímu standardu. Jelikož se jedná o několikátou úpravu v řadě, začíná se běžný stavebník v aktuálních předpisech ztrácet. Proto není od věci představit jednoduché a schůdné řešení, které navíc ušetří mnoho starostí s hledáním spolehlivých dodavatelů.

Konkrétní řešení je ponecháno na úsudku projektantů a architektů, kteří musí docílit optimálních úspor v návaznosti na požadavky zadavatele a podmínky vycházející z konkrétního typu stavby, umístění pozemku atd. Větší nároky jsou kladeny na architektonické zpracování stavby. Hodnotí se kompaktnost, správná orientace stavby pro lepší využití sluneční energie a vhodný tvar střechy pro eventuální efektivní umístění solárních panelů, dále pak využití obnovitelné energie a rekuperace tepla.

Komplexní řešení Schiedel

Jedno z nejjednodušších a nejkomplexnějších řešení pro docílení optimálního energetického  standardu budovy, zdravého vnitřního prostředí a splnění požadavků k získání stavebního povolení nabízí společnost Schiedel. Tento tradiční výrobce komínových systémů se dnes zaměřuje na ucelená řešení pro tepelnou pohodu interiérů. Stavebníci rodinných domů mohou využít kombinaci komínového tělesa s integrovaným krbem Kingfire a řízeného větrání s rekuperací tepla KombiAir. Toto technologické řešení splňuje požadavek využití obnovitelného zdroje energie a zároveň minimalizuje úniky tepla a zaručuje zdravé vnitřní prostředí. Výhodou je oslovení jednoho dodavatele, který celý systém dodá na klíč. Zákazník tak nemá starosti s promýšlením technologického řešení a vyhne se složitým jednáním s různými subjekty. Vše získá na jednom místě.

Řízené větrání s rekuperací tepla výrazně zvýší komfort bydlení

Srdcem celého řešení je řízené větrání s rekuperací tepla KombiAir se špičkovou technologií @Zehnder. Tato technologie zatočí s problémem špatné kvality vnitřního prostředí čím dál dokonaleji zateplených budov a zároveň minimalizuje úniky tepla, ke kterým dochází při běžném otevírání oken. Řízené větrání KombiAir zajistí pravidelný a dostatečný přísun pročištěného venkovního vzduchu, který je ohříván ve výměníku tepla. Zabudované entalpické výměníky umí upravit i vlhkost přiváděného vzduchu. Filtry Microban® vyčistí venkovní ovzduší od pachů i alergenů a výrazně uleví alergikům například v pylové sezóně. S řízeným větráním KombiAir ale pocítí výrazné zlepšení života prakticky každý. V dobře větraných prostorách se lépe spí, člověk se budí odpočatý a přes den má více energie. Jelikož trávíme v interiérech mnohem více času než dříve, ovlivňuje kvalita vnitřního prostředí náš život více, než si připouštíme. Jednotka KombiAir navíc vyniká energetickou účinností až 95%, nízkou spotřebou a výjimečně tichým povozem, který není u konkurence samozřejmostí. Jasným vodítkem pro spotřebitele může být i ocenění renomovaným nezávislým německým institutem PassiveHouse Darmstadt.

Krb není pouhým estetickým doplňkem

Pořízení krbové vložky mnozí stavebníci považují za jakýsi estetický doplněk, který se do vytříbeného interiéru hodí. Zakomponování krbové vložky do projektu má ale svůj pragmatický důvod. Stavebník doloží požadované využití obnovitelného energetického zdroje a tím dostojí legislativním požadavkům. Navíc ve velmi napjaté situaci na energetickém trhu je diverzifikace tepelných zdrojů vhodná nejen z hlediska úspor, ale i ze strategického hlediska. Instalace krbové vložky Kingfire pak výrazně zrychlí proces výběru dodavatele, neboť se jedná o komplexní řešení zahrnující na míru vyráběný monolitický komín, ve kterém je zabudována krbová vložka. V průběhu stavby pak toto řešení výrazně urychlí instalaci, která probíhá řádově během několika desítek minut. Celý produkt se totiž na stavbu doveze vcelku a na místo určení se zasazuje pomocí jeřábu. V interiéru pak každý ocení minimální nároky tohoto konkrétního řešení na prostor. Oproti běžnému komínovému tělesu a na něj napojené krbové vložce, zabírá Kingfire cca polovinu plochy. Pro moderní interiér je pak zásadní těsnost celého systému a nezávislost na vzduchu z místnosti. Vzduch potřebný k hoření se totiž po zatopení v kamnech začne nasávat zvenčí samostatnou šachtou umístěnou v komínovém tělese.