Doporučujeme: Beremese.cz Modrykonik.cz Mojasvadba.zoznam.sk Modrastrecha.sk Homebydleni.cz

Každý třetí Čech se doma necítí bezpečně, zabezpečení domácností je minimální

Téměř pětina Čechů již doma vyhořela nebo byla vykradena. Někteří mají dokonce zkušenost s obojím, přičemž případy vloupání jsou jednou tak časté jako požáry. Třetina obyvatel se navíc doma necítí zcela bezpečně, byť právě domov by měl být klidným a bezpečným útočištěm.  Důvodem může být nedostatečné zabezpečení domácnosti, například kvalitními bezpečnostními dveřmi, které odradí zloděje nebo zastaví požár. Zájem o ně stejně jako svědomitost při zabezpečení domovů však stoupá. Údaje vyplývají z průzkumu „Bezpečná domácnost 2016“ společnosti SAPELI, největšího a nejstaršího výrobce dveří v České republice. Ta chce v souvislosti s uvedením nových bezpečnostních dveří RC3 – GOLIAS edukovat veřejnost a přispět tak ke zvýšení ochrany českých domovů.

„Výsledky průzkumu ukázaly, jak se česká populace cítí bezpečně, jak se staví k zabezpečení svých domácností a nakolik je v této oblasti informovaná,“ uvádí Pavla Mastná, marketingová ředitelka společnosti SAPELI, a dodává: „V průměru každý třetí Čech (36 %) se doma necítí absolutně bezpečně, a to se týká rovnoměrně mužů i žen. Největšími strašáky jsou pak vloupání do bytu či domu a požár domácnosti, a to možná i proto, že téměř pětina z dotázaných má s požárem nebo vykradením, či dokonce s obojím osobní zkušenost.“

České zabezpečení? Kukátko, druhý zámek a pes se sousedem

Češi při zabezpečení domácnosti spoléhají spíše na levné možnosti. Dle průzkumu vede dveřní kukátko (52 %). Další v pořadí jsou hlídací pes (38 %)soused ochotný naši domácnost pohlídat (33 %) a až teprve poté druhý zámek na dveřích, který vlastní sotva třetina lidí (31,5 %).

Jeden z nejdůležitějších prvků bezpečí – bezpečnostní vstupní dveře – ale podceňujeme. Ty přitom oproti „obyčejným“ dveřím dokáží ochránit domácnost nejen před zloději, ale také před ohněm, kouřem či nadbytečným hlukem ze společných prostor domu. Více než polovina dotázaných totiž vstupní bezpečnostní dveře nemá. Pětina (20 %) Čechů si je sice již pořídila, ale bez protipožární ochrany. Navíc 8 % populace vůbec netuší, zda jsou jejich vstupní dveře bezpečnostní či nikoliv. Také pouze 10 % dotázaných prokázalo spontánní znalost alespoň tří parametrů, podle kterých kvalitní bezpečnostní dveře poznají.

Češi se snaží být svědomití. Doma se zamykají.

Svědomití jsme alespoň při zabezpečení domácnosti v době, kdy jsme doma. Více než třetina lidí má i v takovém případě zamčené dveře, dokonce i přes den, další třetina zamyká na noc. Pečlivost nás provází také při odchodu z domova, kdy v průměru 80 % lidí kontroluje zamknuté dveře, vypnuté elektrospotřebiče, zavřená okna nebo tekoucí vodu. Polovina dotázaných dává pozor také na hořící svíčky nebo nedopalky cigaret.

Podle čeho poznáme bezpečnostní dveře?

Vstupní bezpečnostní dveře musí splňovat celou řadu bezpečnostních funkcí od požárního zajištění a zabezpečení domova před vloupáním po kouřotěsné, zvukově izolační a tepelně izolační vlastnosti.

Na co se zaměřit při výběru bezpečnostních dveří?

-          Bezpečnostní třída – ideálně RC3 – odolné vůči použití páčidla o délce 70 cm a ruční mechanické vrtačce a to po dobu min. 5 minut.

-          Certifikace

-          Konstrukce dveří

-          Bezpečnostní vložka a kování

-          Bezpečnostní zárubeň

-          Počet jistících bodů – 3 závěsy, 3 pasivní čepy, 3bodový hákový zámek                             se závorou

-          Protipožární ochrana EI30, EW30 - minimální doba 30 min., po kterou odolají             požáru z hlediska izolace (EI) a radiace (EW)

-          Protihluková ochrana – zvukotěsná izolace až 43 dB

-          Kouřotěsnost

-          Klima II/III – odolnost proti rozdílnému klimatu

„Kvalitní bezpečnostní dveře odrazují zloděje a snižují pravděpodobnost vykradení nemovitosti až o 80 %. U nových dveří SAPELI třetí bezpečnostní třídy GOLIAS by se totiž nevítaní hosté museli dostat přes 3 plynule seřiditelné závěsy, 3 pasivní čepy a 3bodový hákový zámek se závorou, které tvoří zábranu proti vysazení dveří,“ uvádí Aleš Ullmann, technický a designový specialista společnosti SAPELI, a doplňuje: „Důležitá je také bezpečnostní zárubeň a hmotnost dveří, která se pohybuje kolem 70 kg. Právě váha dveří je jeden z parametrů, který vám naznačí, zda se jedná skutečně o bezpečnostní dveře.“

Průzkum se uskutečnil v první polovině srpna 2016 prostřednictvím výzkumné agentury IPSOS na reprezentativním vzorku obecné populace 18+ s celkovým počtem 2940 respondentů za celou Českou republiku.

Přidané 18. led 2017.  •  To se mi líbí
pr_clanek  
Přidané 18. led 2017.