Nenechte se zotročit vlastní zahradou!

13. říj 2020

Bydlení v domě se zahradou je snem většiny z nás. Ne každý si ale uvědomuje starosti a práci, která se za péčí o pozemek a dům skrývá. Alespoň zahradu je však možné koncipovat tak, aby vám z vašeho volného času ukrojila co nejméně. Zahradu, která díky promyšleným betonovým plochám vyžaduje minimum péče, ale zároveň poskytuje bezpečné a příjemné místo pro celou rodinu, nám představil Tomáš. Ten si splnil sen o klidném životě na venkově mimo hlučné velkoměsto, obklopen přírodou. V rodné vsi se mu před nedávnem naskytla stavební parcela, a tak se pustil do projektování vlastního domu ve stylu black and white.

ALTERNO Colormix piano (Foto Jakub Šnábl) 

Dům, který dokonale zapadá do kontextu okolní krajiny

Ke spolupráci přizval svého kamaráda architekta Michala Snášela z Uničova a podoba domu se začala záhy rýsovat. Elegantní černá krytina s glazurou, omítky kombinující šedou barvu s odstínem bílé kávy a do černobílé laděná i velkoformátová venkovní dlažba. Rodinný dům v Jívové na Olomoucku navenek působí velmi moderním a svěžím dojmem, přesto se investor při jeho navrhování ohlížel na tradiční venkovskou zástavbu a dům zapadá do kontextu okolní krajiny. Dům o půdorysné ploše 168 m2 se táhne do patra a má klasickou šikmou střechu s keramickou krytinou.

Stavba je směrem na terasu a do zahrady otevřena díky dvěma francouzským oknům.  V neobvyklé míře je vzhled domu sladěný s okolím, respektive obytná část otevřená a prodloužená směrem do zahrady.  To je ostatně trend, který lze v architektuře pozorovat v posledních letech. Zahrada se stává domácím kolbištěm, na kterém se odehrávají rodinné sešlosti a přátelská setkání, hlavní relaxační zónou, ale také místem, kde si naše děti hrají, objevují brouky a testují své první vehikly. Okolí domu v Jívové je zpevněné velkoformátovou betonovou dlažbou, a tak mají Tomášovi děti pro své hrátky nebo jízdu na odrážedle pohodlné a bezpečné zázemí.

Černo-bílý chodník z velkoplošné dlažby ALMA (Foto Jakub Šnábl) 

Beton- ideální bezúdržbový povrch do exteriéru

Betonové a kamenné prvky v exteriéru ideálně korespondují s elegantním stylem domu, především jsou ale velmi praktické.  „Jsem stavební inženýr a beton mne de facto živí. Z pohledu životnosti, ale i údržby má pro použití v exteriéru bezkonkurenční vlastnosti. Dřevo je krásné, ale při venkovním použití vyžaduje pravidelnou péči. A tomu jsem se chtěl kvůli své pracovní vytíženosti vyvarovat. Doma se chci věnovat hlavně rodině a koníčkům nebo odpočívat,“ vysvětluje Tomáš, který měl poměrně jasnou představu o konkrétním dodavateli. PRESBETON je z mého pohledu kvalitativně na špici a má velmi dobrý zákaznický servis. Jeho portfolio se vyjímá designově, složením betonu, ale například i vyspělou povrchovou technologií,“ pokračuje Tomáš. Betonové dlažby s těmi nejlepšími povrchy se dnes dají prakticky udržovat jako interiérové a dlouho si zachovávají svůj původní vzhled – strukturu i barevnost. Skvrny se z nich jednoduše setřou hadrem, bez nutnosti používat chemikálie nebo náročné vapkování.

Velkoformátová dlažba Alma s povrchovou úpravou Perfect Clean TOP bezpečně odpuzuje vodu a zamezuje usazování nečistot. (Foto Jakub Šnábl) 

Elegantní plocha z velkoformátových dlaždic

Rodinný dům v Jívové má na terase, chodnících a kolem bazénu použitou velkoformátovou dlažbu ALMA, opatřenou inovativní povrchovou technologií Perfect Clean TOP. Povrch této dlažby je ošetřen speciální kompozitní látkou, která se následně vytvrdí účinkem záření a vysoké teploty. Vzniká tak vysoce ušlechtilý povrch na bázi impregnace, který odpuzuje vodu, olej a další zdroje znečištění, které jinak způsobují trvalé a nevratné estetické znehodnocení dlažby. Majitel zvolil dlažbu o rozměrech 60x60 cm a znovu si pohrál s kontrastem odstínů černé a bílé.

Dlažba ALMA s mírně zvrásněným povrchem dokonale imituje kámen. (Foto Jakub Šnábl) 

Projektanti se drželi jednotného stylu i při výběru dalších zahradních prvků. Užitnou plochu se vjezdem do garáže vyčleňují skladebné kameny ALTERNO, s hladkým povrchem a v barevnosti colormix Piano. Tento typ venkovní dlažby je vhodný pro pochozí plochy a místa s občasným pojezdem osobních automobilů.

Chodníček z nášlapných kamenů ALMA zasazený v kamínkovém loži usnadňuje vsakování dešťové vody. Skladebná dlažba ALTERNO je ideální i pro mírně zatěžované plochy občasným pojezdem automobilů. (Foto Jakub Šnábl) 

Velmi elegantně a čistě pak působí betonový plot z tvarovek SIMPLE BLOCK. Majitel si sám navrhl a nechal na míru vyrobit černé, kovové výplně mezi betonovými sloupky. Výhodou zdicího systému je bezespárové zdění, pohledové části tvarovek navíc nevyžadují žádnou další povrchovou úpravu. 

SIMPLE BLOCK (Foto Jakub Šnábl) 

Asi tak to vypadá, když si dům oblékne smoking. A když investor do svého domu vtělí svou osobnost. Kořeny na venkově, ale moderní smýšlení. Rodinný dům v Jívové je elegantní, ale přitom velmi praktický. Je dobrým sluhou svému majiteli, který dělí svůj čas mezi práci ve městě a rodinný život na vsi.

Rodinný dům v Jívové

Projekt: Ing. arch. et Ing. Michal Snášel, Uničov