Doporučujeme: Beremese.cz Modrykonik.cz Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk Homebydleni.cz

Neobvyklá školka při úpatí Brd

V Mirošově na Rokycansku narazíte na nevšední mateřskou školu. Sídlí v krásné historické vile z 20. let minulého století a když půjdete kolem, možná vám v uších zazní flétna. Ne, žádná hudební škola zde nesídlí. Jen ji navštěvují děti, které se léčí s respiračními obtížemi a hrou na flétnu se učí správně dýchat. Zajímalo nás, proč zrovna západočeský Mirošov?

Mirošov je malé městečko, které se nachází kousek od Plzně, u hranic vojenského újezdu Brdy. Je výjimečné svou polohou a čistotou ovzduší. V jeho okolí se nacházejí rozsáhlé lesy, místo je od západu a severozápadu provětrávané větry a dodnes se mu vyhnulo výraznější znečištění. Příznivé podmínky pro léčbu respiračních onemocnění objevili ve zdejší lokalitě již na začátku minulého století, kdy vzniklo v části Mirošova zvané Janov plicní sanatorium pro dospělé. Léčebna TRN (tuberkulózy a respiračních nemocí) zde funguje dodnes.

Na budovu speciální MŠ v Mirošově se vrátila skládaná krytina. Projektanti vybrali odolné betonové tašky Bramac Classic Protector Plus

Historie respirační mateřské školy sahá do poválečného období. Mateřská škola vznikla nejprve jako závodní školka při Léčebně TRN Janov. Dětem s respiračními potížemi začala sloužit až od poloviny 90. let. Dříve spadala přímo pod janovskou léčebnu, dnes je součástí Základní školy a Mateřské školy při Fakultní nemocnici v Plzni.

Stav před rekonstrukcí objektu.

K rodinné a přátelské atmosféře školky přispívá maximální kapacita 30 dětí, které jsou podle věku rozděleny do dvou tříd. Malé pacienty nejčastěji trápí bronchitidy, astma, alergie, atopické ekzémy nebo snížená imunita. Program předškolního vzdělávání je ve školce spojen s ozdravnými kúrami: děti pravidelně inhalují, absolvují léčebné masáže, rehabilitační cvičení, ale také hrají na flétnu.

Zaujala nás i samotná historie školní budovy. Původně byla vystavěna jako rodinné sídlo ředitele janovské léčebny. Podobné vily jsou pro západočeská lázeňská města typická: jsou honosná, zdobená hrázděním, s klasicistními nebo secesními prvky. Vila v Mirošově je postavená na poměrně složitém půdorysu ve tvaru písmene L. Na zděné přízemí navazuje první patro a dominantní členitá střecha s několika vikýři.

Po rekonstrukci: Rekonstrukce střechy vrátila vile z meziválečného období ztracený půvab.

Vzhled budovy značně utrpěl necitlivými přestavbami, včetně výměny skládané krytiny z bobrovek za plechovou v 80. letech. Jak se ukázalo, zvolený typ krytiny nedokázal vzdorovat místním klimatickým podmínkám a střešní krytinu bylo nutné opět vyměnit.

Poslední rekonstrukce střechy, která byla dokončena začátkem letošního roku, byla spojená i se zateplením záklopu stropu v podkroví. Provozovatel mateřské školky si od tohoto kroku sliboval energetické úspory. Samotný krov střechy byl v relativně dobrém stavu a až na pár drobností nevyžadoval větší opravy.

Střecha mateřské školy je členitá a se spoustou složitějších detailů.

Projektanti vrátili na střechu v Mirošově skládanou krytinu. Vybrali typ, který spojuje tradiční vzhled s moderními vlastnostmi - betonové tašky Classic Protector PLUS od Bramacu. Betonové tašky jsou obecně pověstné svou pevností, mrazuvzdorností, vysokou odolností vůči extrémním povětrnostním vlivům, ale také velmi dlouhou životností. V průběhu let se pevnost krytiny ještě zvyšuje. Tedy ideální volba pro klimatické podmínky Rokycanska. Jaroslav Bartoš z realizační firmy Ryta, s.r.o., která měla rekonstrukci na starosti, zdůvodňuje volbu krytiny následovně: „Vybraný model střešní tašky vychází z naší architektonické tradice a k objektu se typově hodí. Pro nás ale byly důležité i praktické benefity. Krytina nemění svou barevnost v průběhu let, barevnost zůstává stabilní. Všude v okolí školky jsou vzrostlé stromy, což střeše příliš nesvědčí. Vlhkost a méně slunečního svitu potom vedou k usazování mechu na krytině. Právě proto jsme zvolili betonovou střešní tašku Classic Protector PLUS. Povrchová úprava vytváří na povrchu tašky dokonale hladký povrch, který zvyšuje ochrannou schopnost krytiny před usazováním mechů a nečistot. Z praxe také vím, že se s touto krytinou dobře pracuje: nepraská při pokládce ani při řezání.“

Rekonstrukce probíhala v zimě a kvůli nepřízni počasí se protáhla na tři měsíce.

Říká se, že střecha ovlivňuje architektonické vyznění celého objektu. Pokud bychom se podívali na fotografie mateřské školy před a po rekonstrukci, budeme s tím tvrzením souhlasit. Respirační mateřská škola je zpátky krásnou vilou, u které se pozastavíte a budete přemýšlet, co zde asi sídlí. Během opravy střechy navíc všichni dostali ještě jeden důkaz, že vybrané řešení je správné a kvalitní. Model tašky Classic Protector PLUS získal na veletrhu Střechy Praha prestižní ocenění Zlatá taška 2017.

Oduševnělé prostředí, krásná příroda, rodinná atmosféra. Co víc si pro své děti přát?

www.skola-pri-fn-plzen.cz

Přidané 27. lis 2017.  •  To se mi líbí
pr_clanek  
Přidané 27. lis 2017.