Omítka pro novou fasádu: jak ji vybrat a udržet krásnou?

25. dub 2022

Pokud zrovna vybíráte omítku, máme pro vás radu: nezaměřujte se jenom na odstín. Ten je samozřejmě důležitý, ale fasáda by měla splňovat i další kritéria, jako je ochrana před zašpiněním nebo růstem řas. Přinášíme vám proto rady, jak při výběru postupovat, tipy na užitečné nástroje i video návod k čištění fasády. 

Fasádní omítka je poslední vrstvou fasády: přichází na řadu až po jádrové omítce, štuku a penetraci. Pozor na záměnu s fasádní barvou, která se používá hlavně k přebarvení starších, vybledlých staveb, nebo když chcete jednoduše změnit vzhled svého domu. 

3 základní funkce fasádní omítky 

1. Estetická

Omítka musí samozřejmě dobře vypadat a líbit se vám. Dnes máte naštěstí na výběr ze stovek odstínů a celé řady dekorů, které váš dům ozvláštní. 


2. Ochranná
Slunce, smog, déšť, zima… To všechno na fasádu působí. Proto je potřeba zvolit takovou omítku, která rozmary počasí ustojí, nebude se příliš špinit a odolá růstu řas. 


3. Samočistící
Samozřejmě, že o fasádu je potřeba jednou za čas pečovat. Čím méně času vám to ale zabere, tím lépe. Teď už jsou na trhu i samo-čisticí omítky nebo takové, které regulují vlhkost. 

Chytré omítky vám ušetří práci 

Společnost Weber dobře ví, jak nároky musí dnešní fasády splňovat. Vyvinuli proto řadu chytrých omítek a vy si můžete vybrat tu pravou pro svůj dům. Pokud bydlíte v centru města či blízko průmyslové zóny, bude se vám hodit weberpas extraClean active. Tato omítka totiž využívá fotokatalýzu k rozkládání nečistot, které se na ní usazují. Kromě toho taky čistí vzduch, má vysokou prodyšnost a odolnost proti růstu řas. 

Pro domy umístěné v přírodě, v blízkosti rybníků a řek, je ideální weberpas aquaBalance. Dokáže totiž regulovat množství vlhkosti na povrchu fasády. Pokud zaprší nebo padne rosa, omítka se rychle vysuší, a zabrání tak růstu řas a plísní. Zelené fasády se už bát nemusíte. 

Vodoodpudivá je taky omítka weberpas extraclean. Její hlavní předností je ale samočisticí efekt, skvělá prodyšnost a vysoké pH, které brání vzniku řas a plísní. Nejlépe ji využijete, pokud máte dům v blízkosti pole, staveniště či zemědělské usedlosti – jednoduše tam, kde se hodně práší. 

Jak vybrat správný odstín fasády? 

Omítka je zpravidla to první, čeho si na domě všimneme. A taky ji běžně neměníme každý rok. Proto se hodí věnovat výběru barvy dostatek času a vzít v úvahu všechna kritéria. Která to jsou? 

1. Intenzita světla

Čistě bílá fasáda odráží hodně světla, zejména na jižní straně domu vás z toho můžou dokonce bolet oči. Pozor dejte i na příliš tmavé barvy – působením slunečního záření časem vyblednou a fasáda se navíc bude přehřívat, což představuje velkou zátěž pro zateplovací systém

Sledujte proto tzv. luminescenční referenční hodnotu (HBW), jednoduše řečeno světelnost. U akrylátových a silikonových omítek by HBW měla být vyšší než 25, u silikátových vyšší než 30. Odstíny s menší hodnotou jsou příliš tmavé, ale pořád je můžete využít jako dekorační, tedy do 10 % plochy fasády. 

2. Okolí domu 

Pokuste se odstín vybrat tak, aby nebyl příliš křiklavý a ladil s ostatními stavbami v okolí. V některých případech vám barvu omítky musí schválit Národní památkový ústav – například tehdy, když bydlíte v památkově chráněné budově nebo v památkové rezervaci. Seznam takových oblastí a objektů najdete v Památkovém katalogu. 

3. Velikost a celkový vzhled domu

Barva, která vypadá dobře v malém čtverečku ve vzorníku, může působit úplně jinak na dvoupatrovém domě. V takovém případě pozor na příliš výrazné, křiklavé barvy. Odstín volte i s ohledem na ostatní prvky domu, jako jsou rámy oken, obložení nebo střecha.

Jakmile si vyberte barvy ze vzorníku (poslouží vám třeba ten od Weber, kde je hned 281 odstínů), vezměte si na pomoc program webercolor architect. V něm si můžete zvolenou barvu vyzkoušet buď na předpřipravených modelech domů, anebo nahrát vlastní projekt z počítače. Na závěr doporučujeme objednat vzorky odstínů, které se vám nejvíc líbí, abyste je viděli na denním světle.

Udržujte fasádu v kondici 

Omítku je potřeba jednou za čas zkontrolovat, umýt a ošetřit speciálními přípravky. Prodlouží se tak životnost celé fasády. Odborníci doporučují provádět takovou údržbu jednou za 2–5 let

A jak čištění fasády probíhá? Nejprve se kartáčem či smetákem odstraní volné nečistoty a poté se omítka umyje vodou. Poslouží vám mokrý kartáč, na odolnější skvrny wapka (můžete přidat weberfasádní čisticí prostředek). Pokud fasádu napadly houby a řasy, je potřeba aplikovat fungicidní přípravek. Následuje další oplach vodou a po úplném vyschnutí omítky se aplikuje renovační nátěr. 

U celého procesu je potřeba dodržet technologické přestávky, tak jak se píše na přípravcích, a obecně doporučujeme poradit se o postupu s výrobcem vaší omítky.