Se sádrokartonem získáte více prostoru pro bydlení

20. zář 2021

Uvažujete o rekonstrukci a řešíte, jaký materiál bude nejvhodnější zvolit? Vsaďte na vysokopevnostní sádrokarton. Nejen že budete mít rychle hotovo, ale získáte i více prostoru pro život díky tenké konstrukci, která nezatíží stropy.

Sádrokarton roste na oblibě a je tomu tak hned z několika důvodů. Je ideálním materiálem při rekonstrukcích, hlavně ve starších domech, kde nechcete zatěžovat stávající konstrukce a využít maximum obytné plochy. Použitím sádrokartonu ušetříte i čas. Celá montáž totiž probíhá bez technologických přestávek na vyzrávání a schnutí zdiva, jádrové omítky a štuku. A když si vyberete vysokopevnostní sádrokarton Habito® H, můžete na stěnu snadno pověsit i celou kuchyňskou linku. Výsledná příčka vás potěší i z pohledu akustiky, hluk tlumí daleko lépe než klasické cihly či pórobeton.

Pokud chcete zjistit, kolik materiálu budete na takovou rekonstrukci či stavbu potřebovat, není nic jednoduššího než vyzkoušet kalkulačku Rigips. Online a ve třech krocích zjistíte vše potřebné a materiál můžete rovnou poptat u jednoho z prodejců.

Vysokopevnostní sádrokarton Habito® H, kategorie sama o sobě

·         Unese až 34 kg na jeden kotevní bod při použití běžného vrutu do dřeva

·         Kotvit můžete bez předvrtání, hmoždinek a výztuh

·         Je vysoce odolný a pevný

·         Dosahuje skvělých akustických vlastností (snadné odhlučnění prostoru)

·         Díky impregnaci se hodí i pro použití v koupelně či kuchyni

·         I při těchto vlastnostech je konstrukce stále velmi úzká a nezabírá zbytečně prostor

Sádrokarton vs. cihly a pórobeton

Stavbou z vysokopevnostního sádrokartonu oproti akustickým cihlám a vápenopískových cihlám můžete ušetřit až 15 % z celkových nákladů, a to z pohledu vynaloženého času vás či řemeslníků a materiálu. Při dosažení stejných akustických hodnot jsou sádrokartonové příčky z Habito® H více než 2x tenčí než stěna z akustických cihel vč. omítek nebo stěna z pórobetonových tvárnic.

Zatímco při montáži elektroinstalace do cihelných a pórobetonových konstrukcí musíte počítat s vysekáváním drážek pro veškeré kabely, v případě sádrokartonové konstrukce schováte elektroinstalaci přímo v dutině opláštění za zlomek času a bez speciálního nářadí. 

Navíc se na základě praktického testu potvrdilo, že při výstavbě suchou cestou včetně finální úpravy příčky spotřebujete 35x méně vody než při stavbě pórobetonové stěny včetně omítek, a dokonce 45x méně než při stavbě stěny z akustických cihel. Porovnávané stěny měly stejnou plochu. Přesvědčte se o výhodách suché výstavby ve videu níže.

Systémové řešení vám ušetří čas i práci

Opláštění vysokopevnostním sádrokartonem Habito® H připevňujte zásadně šrouby typu UMN. Šrouby jsou vhodné při upevňování ke klasickým ocelovým profilům i k dřevěné podkonstrukci a díky jejich dvouchodovému závitu vám výrazně usnadní celou montáž.

K finalizaci rohů a koutů vám nejlepším pomocníkem bude páska Habito® Flex. Postará se o ochranu rohů a koutů všech úhlů. Významně tak prodloužíte životnost sádrokartonové konstrukce, od příčky až po podkroví, a předejdete tak otlučeným rohů a případným mikroprasklinám v koutech. Páska se jednoduše aplikuje do sádrového tmelu Rifino Top či pastového ProMix Mega.

Přijďte si vše vyzkoušet do Školy suché výstavby Rigips

Většinu sádrokartonářských prací při rekonstrukci domácnosti zvládnete se správnou průpravou a šikovností svépomocí, což je zvláště v dnešní době velká výhoda. Před samotnou rekonstrukcí nebo stavbou je ideální navštívit Školu suché výstavby Rigips, kde vás zkušení odborníci seznámí se zásadami práce se sádrokartonem, podělí se o cenné tipy a samozřejmě si vše prakticky vyzkoušíte. Vybírat lze ze široké nabídky kurzů, od sádrokartonové příčky přes opláštění podkroví po pokládku suché podlahy.