Za staré půdy si svépomocí vytvořil obytné podkroví

12. dub 2021

Pro rekonstrukci podkroví zvolil majitel domu jako klíčový materiál sádrokarton. Využití našel nejen na klasické opláštění šikmin, ale i na příčky a suchou podlahu. S dokončením přestavby pomohla i výhra v Rekonstrukční výzvě. Z nevyužitého půdního prostoru se tak stalo příjemné místo k bydlení.

Sádrokarton s sebou přináší mnoho výhod, které ocení nejeden z nás, zvláště při rekonstrukci. Jedná se o lehký materiál, který zbytečně nezatěžuje stávající konstrukce. Hodí se tak i k renovaci starších domů či bytů, jako tomu bylo v případě majitele domu v Ondřejově. „Jedním z nezanedbatelných rozhodovacích faktorů pro rekonstrukci byla i relativní jednoduchost celého systému sádrokartonové výstavby, kterou běžně zručný člověk zvládne sám, tak jako v našem případě. Hodně mi dal kurz Školy suché výstavby Rigips, který jsem před rekonstrukcí absolvoval. Na kurzu vás naučí základy práce se sádrokartonem,“ vysvětluje Petr Jahelka.  

Sádrokarton od podlahy po šikminy

Aby výsledný prostor splnil očekávání, rozdělil ho pan Jahelka na několik místností pomocí příček. K tomu využil vysokopevnostní sádrokarton Habito® H. Ten umožňuje kotvit do stěny bez předvrtání, speciálních hmoždinek a na jeden běžný vrut do dřeva unese až 34 kg na jeden kotevní bod. Zároveň přispívá i svými akustickými vlastnostmi a zvládne vyšší vzdušnou vlhkost v koupelně. Sádrokarton Habito® H byl použit i na svislé předstěny. Šikmé plochy v podkroví jsou opláštěny protipožárními deskami Rigips.

Sádrokarton našel v Ondřejově uplatnění nejen na klasické opláštění podkroví, ale i při rekonstrukci podlahy. „Po konzultaci s odborníky jsem se rozhodl pro aplikaci suché podlahy Rigistabil od Rigipsu především kvůli její rychlosti, a samozřejmě též kvůli nízké váze celého systému, tedy vyrovnávacího podsypu a desky, a tím minimálního zatížení původního trámového stropu nad přízemím.“ říká Petr Jahelka. Výsledná podlaha s použitím sádrokartonových desek Rigistabil splnila očekávání i z pohledu vzduchové neprůzvučnosti. „Desky jsou lehké a mohu potvrdit, že skutečně mají deklarované dobré akustické vlastnosti, dupání tlumí na výbornou,“ doplňuje Petr Jahelka. Jednou z jejich dalších výhod je i jejich kompatibilita s podlahovým vytápěním.

Podkroví bez mikroprasklin a otlučených rohů

Základem této přestavby podkroví v Ondřejově bylo především použití materiálů a konstrukcí, které se dobře doplňují. Právě systémovým řešením a správně provedenými detaily se dá předcházet nejčastějšímu problému v podkroví, tedy praskání a vzniku mikrotrhlin.

Klasické řešení finalizace koutů sádrokartonových konstrukcí pomocí akrylového tmelu a hliníkových lišt nahradil Petr Jahelka modernějším řešením v podobě aplikace speciální pásky Habito® Flex. Tento systém dosahuje mnohem delší životnosti a zajistí pevné spoje, které jsou odolné vůči mechanickému poškození a lépe předchází vzniku mikroprasklin. Oproti hliníkovým lištám je navíc páska velmi ohebná a přizpůsobí se rohům i koutům všech uhlů.

S přestavbou pomohla i výhra v Rekonstrukční výzvě

Se snížením nákladů na rekonstrukci podkroví výrazně pomohla výhra materiálu v minulém ročníku Rekonstrukční výzvy. Pokud plánujete podobně jako pan Jahelka rekonstrukci, můžete se zapojit do právě probíhajícího ročníku výzvy i vy. Tentokrát se hraje o materiály značky Rigips a ISOVER (sádrokarton, izolace, tmely a jiné) v hodnotě až 150 tis. Kč. Nezáleží na tom, zda rekonstruujete pokoj, dům či byt. Své projekty můžete přihlásit až do 30. 4. 2021 na www.rigips.cz/vyzva.

V případě, že budete chtít poradit s technickým řešením vaší rekonstrukce či stavby, můžete se obrátit na technickou podporu Rigips (tel.: 226 292 224, email: ctp@rigips.cz), kde vám odborníci pomohou nejen s výběrem správného materiálu, ale i doporučí vhodné řešení konstrukcí suché výstavby.