Činžovní cihlový dům byl postaven v 50.letech – byty byly původně postaveny pro zaměstnance Jihomoravských lignitových dolů. V 90. letech se naskytla možnost odkoupit ho do osobního vlastnictví.
V lednu 2007 jsme se pustili do rekonstrukce tohoto bytu s dispozicí 2 + 1 a obytnou plochou cca 55 m2.
Byt byl v původním stavu – původně se ve všech místnostech topilo pevným palivem, v sedmdesátých letech byly instalovány plynové přímotopy, zašlé několikavrstvé malby v pokojích, stará koupelna, plechová kuchyňská linka, hliníkové rozvody elektřiny, okna a podlahy ve velmi špatném stavu.
Přestavba zahrnovala totální změnu rozvodů všech inženýrských sítí – tedy elektroinstalace, topení, vody, kanalizace, plynu. Dále oken, omítek, podlah, dveří. Všechno se vybouralo a zůstali vlastně jenom zdi.
Během stavebních úprav došlo k propojení obývacího pokoje s kuchyní vybouráním jedné části původní příčky a dveří.
Byt měl docela velikou kuchyň. Proto jsme ji předělili příčkou, čímž vznikl menší dětský pokoj a zbylá část kuchyně, v níž je zabudována nová kuchyňská linka byla propojena malým barovým pultíkem s obývacím pokojem.
Původní okno kuchyně zůstalo v malém přistaveném dětském pokojíku. Aby šlo do kuchyně trošku světla – do přistavené dělící příčky jsme zabudovali pár luxfer pro prosvětlení v kuchyni.V obýváku jsme využili toho, že je zde komín a zabudovali krbová kamna k přitopení.
Koupelna získala zcela nový kabát. Vybouráním části zdi u okna - za ní je instalační šachta, se zvětšil prostor koupelny – pro povrchové úpravy v koupelně jsme chtěli volit světlé barvy (aby zvětšili malý prostor), ale zároveň trošku veselé. Proto jsme zvolili obklady v kombinaci barvy bílo-oranžově-zelené. Obklady dle našich představ uvedl do skutečné podoby náš dobrý kamarád.
Podlahy v celém bytě byly v katastrofálním stavu – parkety byly docela zachovalé (nejdříve jsme mysleli, že je použijeme zpět), ale na některých místech vrzaly a byly rozjeté. Proto jsme se rozhodli je vytrhat a pod nimi nás čekal písek, škvára, drť a další prkna. Museli jsme vybetonovat zcela nové podlahy v celém bytě – protože se byt nachází ve 3.patře bez výtahu – postavil se venku u balkónových dveří vrátek a beton jsme ve kbelících posílali na kladce. V pokojích jsme zvolili plovoucí podlahy. Na chodbě, v koupelně a v kuchyni dlažbu v kombinaci s podlahovým elektrickým topením.
Nechyběla výměna dřevěných oken za plastové, vnitřních i vstupních dveří, nové omítky v celém bytě. Byt tím dostal zcela nový kabát a vše zde působí krásně nově a čistě. Každá místnost je jinak barevná – ložnice je tvořena na jedné straně 3. barevnými zelenými pruhy, obývák tmavě červený, dětský pokojík a chodba žlutá.
Na rekonstrukci bytu se nejvíce podílel můj tatínek a přítel – většinu prací jsme řešili svépomocí. Práce týkající se elektřiny, plynu, topení a oken udělali řemeslníci.
Přestavba trvala přibližně 10 měsíců, probíhala převážně o víkendech. Dům má 3 patra (bez výtahu) – náš byt je ve 3. patře a vynosit všechno staré zařízení a harampádí a opět nanosit materiál na vše nové nám dalo zabrat, ale výsledek snad stojí za to. Když jsme poprvé do tohoto bytu přišli, tak nám bylo do pláče v jakém je stavu a kolik to bude práce – dnes máme
z celé rekonstrukce i přesto, že není zcela hotova, radost. Bydlí se nám tady moc dobře a jsme rádi, když můžeme uvítat návštěvu.“
Loni dostal činžák novou fasádu (+zateplení), nové veliké balkony. S naší novou koupelnou jsme u firmy, kde jsme si koupili obklady vyhráli v lednu 2008 soutěž o "Nejpěknější koupelnu r. 2007". Odměnou nám byl poukaz na dovolenou dle vlastního výběru. Máme z toho velikou radost.......14.3.2008 jsme se rozhodli, že na dovolenou pojedeme v dubnu do Spojených arabských emirátů - už se moooc těšíme..