Doporučujeme: Beremese.cz Modrykonik.cz Mojasvadba.zoznam.sk Modrastrecha.sk Homebydleni.cz

stavar2015 Aktivní

Stavím dům  • 

 • Naše stavba vychází z katalogového projektu Optimal 1439 od společnosti Euroline. Dům je patrový, střední velikosti a na dnešní poměry disponuje relativně malou zastavěnou plochou. POZOR! na tvrzení společnosti Euroline, že dům je vhodný na malé parcely. Vzhledem k velikosti prosklených ploch, má dům vyšší rozsah požárně bezpečnostního prostoru, který je místy i 5,5m, a ze stavebního zákona plyne, že tento prostor nesmí zasahovat do sousedního pozemku. Nelze tedy při stavbě a současné podobě domu, kalkulovat s 2m, respektive 3,5m od hranice sousedního pozemku.
  Dům je společnosti navržen jako nízkoenergetický, s roční potřebou el. energie na topení a TUV kolem 9000kWh. Dalších cca 4000kW je provoz běžných elektrospotřebičů. Zpětně uvedené hodnoty platí pro variantu s využitím tepelného čerpadla. Projektované tepelné ztráty domu jsou 7,15kW.
  Projekt je zpracován precizně, ovšem trpí na neduhy katalogových domů, a tím je nadměrné využívání komponentů marketingově profláknutých výrobců, viz. Sapeli, Bramac, Gabotherm, JAP a další komponenty, které jsou kvalitativně srovnatelné s konkurencí, ovšem ekonomicky je jejich kombinace v jednom projektu prostě nesmysl.
  Dům je stavěn z pálené cihly Heluz, o šíři 380mm, s minimálním zateplením 100mm bílého EPS 70 F.
  Ačkoli od projekční kanceláře dostanete písemné potvrzení, že stavět lze z jakéhokoliv materiálu, který odpovídá té a té normě ČSN, při dodržení dalších norem, projekt zůstává i tak ve své navržené podobě a tak veškeré úpravy jsou v režii Vás, potažmo v režii secundárního projektanta či stavebního dozoru.

  K dispozici:

  Dům je navržen pro 4 až 5 člennou rodinu, s dispozicí 5+kk, s celkovou podlahovou plochou 142m2, z čehož obývací pokoj, jídelna a kuchyně zabírají cca 40m2, rozdělených rovnoměrně na 3 stejné části. Dole se dále nachází ložnice (v našem případě pracovna / hostinský pokoj), zádveří, malá koupelna s WC a sprchovým koutem, technická místnost / prádelna a odkládací dostatečný prostor pod schodištěm. Do patra vede monolitické betonové schodiště, částečně točené. V patře se nacházejí 2 dětské pokoje o rozměrech kolem 15m2, šatna 4,5m2 a pracovna (v našem případě ložnice) o rozměrech 15m2. Dále chodba se vstupem do půdních prostor (odkládací prostor cca 10m3) a v našem případě prostorná koupelna s WC, vanou, sprchovým koutem a dvěma umyvadly (v projektu samostatné WC, menší koupelna s jedním umyvadlem, úzkou vanou a sprchovým koutem).

  V našem případě je dále k domu přistavěna garáž o rozměrech 7,5x4,5m s výškou stropů 282cm, přístupná samostatně ze zahrady, či přes technickou místnost domu.
  Dům disponuje velkými okenními plochami a tak je zajištěn dostatečný přísun světla, který je proti přehřívání v projektu regulován předokenními žaluziemi. U nás není jejich realizace zatím rozhodnuta.
  zahrada domu je přístupna z jídelny, obývacího pokoje a pracovny, skrz prostorné francouzské dveře a u nás také HS portál. Všechny vstupy jsou orientovány na dřevěnou terasu domu, která dům obstupuje ve tvaru L.

  K naší realizaci:

  Dům stavíme výhradně svépomocí, max v kruhu rodinném. Na stavbu zatím využíváme živnostníky pouze na geodetické a výkopové práce bagrem, revizi elektroinstalace a realizaci oken a dveří. Vše ostatní, počínaje pracemi zednickými, elektroinstalačními, instalatérskými, tesařskými, pokrývačskými a klempířskými, izolačními a dalšími, zastáváme sami, s kontrolou stavebního dozoru, která je přítomna v rozmezí zákonem určeného dohledu nad stavbou.
  ROZPOČET našeho domu je neveřejný. Ač jsem ho několikrát poskytl dalším zájemcům, odezvy na jeho výši se setkali zejména s kritikou, nebo zůstaly již bez odezvy. Proto jediné co k tomu mohu říci je, že rozpočet na klíč se základními zařizovacími předměty a terénními úpravami, rozhodně přesáhne hodnotu 4 milionů Kč s DPH. V případě dodavatelské výstavby, bude rozpočet o cca 10% až 15% ponížen, v případě svépomoci to bude 20% až 30%. Obhajovat ceny před lidmi, kteří dům ještě nestavili nemá význam, a tak prosím berte v potaz, že diskuze nad cenou je u mě bezpředmětná. Dům prostě nejsou jenom cihly, malta a tašky, a práce, poplatky, a další faktory spojené se stavbou, jsou statisícové náklady, které nelze laicky odvodit. S rozpočtem do 2mil Kč se do stavby projektu Optimal 1439 prostě nepouštějte.

  Naše úpravy se nesly směrem k úsporám energií a zjednodušení výstavby pro svépomoc. Změnou stavebního materiálu, zesílením tepelných izolací a využitím několika prvků pro pasivní standard, jsme dosáhli předpokládané tepelné ztráty kolem 4,5 až 5 kW. Z toho důvodu také došlo k úpravě v oblasti vytápění a ohřevu TUV, což nyní bude zajišťovat elektrokotel s bojlerem od společnosti Nibe. Roční spotřeba elektrické energie se bude pohybovat kolem 11 000 kWh. Dům nemá rekuperaci.

  Příprava staveniště započala v červnu 2015. Předpokládaný termín dokončení stavby k nastěhování, je červen 2019. Termín kompletní stavby včetně pojezdových ploch, zahrady, oplocení a další je plánován do konce roku 2021.
stavar2015
Jakub
Registrace: únor 2015
Bydliště: Region Kolín
Příspěvků: 46
Inzerátů: 0
Přátelé: 16