Kategórie

Doplňky do bytu

Náš byt by měl být odrazem nás samých – našeho charakteru, našich snů – a zároveň místem, kde si umíme nejlépe odpočinout. Vkládání vlastního stylu do zařizování zpravidla přichází přirozeně a sami si to někdy vůbec neuvědomujeme. Potom přichází na řadu výběr doplňků, jejichž prostřednictvím dokážeme nejlépe ukázat svou osobitost.
Umíte si představit, že byste ve svém bytě měli jen nábytek? Místnosti by vypadaly chladně a neútulně a stále byste měli pocit, že jim něco chybí. V tom je právě největší výhoda doplňků do bytu. Dodávají mu ten pravý „šmrnc“, osobitost a specifičnost, která ho odlišuje od jiných bytů. Každý z nás chce umět zaujmout i návštěvu, která přijde, a vytvořit příjemnou atmosféru. A řekněme si upřímně – chceme, aby nám ostatní naše byty záviděli.
Doplňky do bytu nejsou drahou záležitostí, a proto pokud potřebujete svůj byt něčím oživit, namísto výměny nábytku popřemýšlejte nad koupí vhodných doplňků.

Darovat, nebo nedarovat doplňky do bytu?

Doplňky do bytu se často stávají i předmětem daru, což ale v mnoha případech není příliš šťastnou volbou. Bohužel se stává, že dostaneme dar, který ne úplně vyhovuje našemu vkusu a nevíme, co s ním. Když se rozhodneme někoho obdarovat doplňkem do bytu, musíme zvážit, zda se daný doplněk bude hodit ke zbytku zařízení. Nejlepší je, když je obdarovaným někdo, koho jste už navštívili a znáte jeho vkus. V takovém případě může být dar příjemným zpestřením bytu obdarovaného a ne pouhou zbytečností, která skončí ve skříni nebo v bazaru.

Faktory při výběru doplňků do bytu

  1. Rada odborníků. Často se na své věci díváme z jednoho úhlu pohledu a názor nebo rada někoho jiného, kdo v bytě není každý den, mohou jen pomoci. Není úplně od věci zajít za interiérovým poradcem a dát si na vzhledu svého bytu skutečně záležet. Ale občas úplně postačí i názor známého či kamarádky, o nich víte, že mají dobrý vkus a poradí vám správně.
  2. Naše intuice a osobitý styl. Jsou to faktory, kterými se běžně řídíme a často si to ani neuvědomujeme. Nebojte se nechat svou intuici promluvit, častokrát je náš vlastní pocit tím nejlepším poradcem.
  3. Dobrý přehled. Vybrat správné doplňky vyžaduje výborný přehled. Dnes je trh mnohem přesycenější než kdysi a to nám umožňuje zvážit více možností. Je nutno shánět informace a najít tu cenově nejvýhodnější a nejlepší možnost.
  4. Zvolit styl. Moderní, vintage, provensálský, venkovský styl. To je jen pár příkladů, jakým způsobem můžete zařídit svůj byt. Jen pozor na přílišné kombinování. Pomůže, když si svůj výběr předem a důkladně promyslíte.
  5. Barvy. Netřeba se bát trochu experimentovat. Zkuste například namalovat jen jednu stěnu, případně použijte barevné tapety. Ale i zde platí to samé, jako u stylu – méně je více. Přehnané kombinování barev by mohlo vypadat komicky až nevkusně.

Ručně vyrobené doplňky do bytu

Ručně vyrobené nebo recyklované doplňky do bytu jsou též jednou z možností, jak si ozdobit svůj příbytek. Možná doma máte věci, které je vám na jedné straně líto vyhodit, ale na té druhé je vůbec nepoužíváte a v bytě jen překážejí. Zkuste využít své šikovné ruce a pustit se do recyklace. Určitě budete mít nápad, jak tyto věci využít jiným způsobem, případně je přebarvit anebo z nich vyrobit něco neobvyklého. Je to výborný způsob, jak se realizovat, být kreativní, zajímavě trávit volný čas a zároveň si zcela originálně vyzdobit svůj byt.

Doplňky do ložnice

Ložnice je prostor, který vyžaduje osobitý výběr doplňků. Ty mají vliv na náš spánek a na to, jak si dokážeme odpočinout. Mnozí z nás potřebují před spaním ještě trochu zrelaxovat mysl a tráví čas u notebooku, sledováním televize nebo četbou. S tím souvisí i výběr lamp jako doplňků do ložnice. Lampy mohou být stolní nebo vsazené do stěny. Důležité však je, aby se při čtení nevytvářel stín, světlo nebylo ani příliš silné ani příliš slabé. Prostory ložnice pěkně dotvoří keramické vázy či jiné ozdoby, obrazy anebo stylové hodiny.

Doplňky do kuchyně a koupelny

Kuchyň je především prostor určený pro vaření, ale když nemáme v domě jídelnu, stává se prostorem pro rodinné oslavy a místem, kde usazujeme své návštěvy. Stolování můžeme oživit doplňky na stůl, například kořenkami, slánkami a stojany na ubrousky v různých barvách a provedeních. V kuchyni jde především o praktičnost, proto tak jistě nebudou chybět odměrky, talíře, misky, příbory či šálky. Ale i ty se mohou stát zároveň příjemnou dekorací.
Koupelna je na tom s praktičností podobně. Koupelny bývají často jen malé místnosti, a proto je třeba si dát pozor na jejich přeplnění zbytečnostmi.
Celkový vzhled koupelny změní i maličkosti, jako jsou stojany na mýdlo, kartáčky, věšáky na ručníky. Nezbytnou koupelnovou dekorací jsou zrcadla.

Doplňky do obýváku

Obývák je většinou společenskou místností a zároveň je určen k odpočinku. Proto je třeba vytvořit jej tak, aby se z něho vaší návštěvě nechtělo, a na druhé straně, abyste si i vy mohli odpočinout v největším pohodlí. Návštěvě, které se nechce odejít, je třeba nenápadně připomenout, že už je pozdě. Proto jsou neodmyslitelným doplňkem v obýváku hodiny. Přestože je jejich hlavním účelem ukazovat čas, jejich vnější vzhled je téměř stejně důležitý. Můžete si z různých stylů vybrat právě ten, který se vám hodí nejvíce. Do obýváku jsou též vhodnými doplňky stojany na časopisy, různé lampy a svítidla.
Mezi nejmilejší doplňky do bytu, které dokážou oživit jakoukoliv místnost, určitě patří květiny. Sušené, umělé nebo luční květy vykouzlí v bytě atmosféru přírody.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)