Kategórie

Finanční poradce

Konečně jste si vybrali v nabídce realit a chystáte se koupit dům, byt, případně pozemek? Pouštíte se do nelehké úlohy postavit si rodinný domek, v němž strávíte zbytek života a jediné, co vám chybí, je financování. V tomto momentu řeší většina z nás otázku, jak si vybrat z množství nabídek a informací o možnostech financování, které nás každodenně zaplavují a setkáváme se s nimi na každém kroku, ať už na internetu, v televizi, na billboardech, ale i na běžné procházce při prohlížení výkladů.

Právě v této chvíli je dobré vybrat si spolehlivého a kvalitního finančního poradce, kterému budete důvěřovat, a který vám bude schopen ušít financování na míru. Můžete se obrátit na finanční poradce, které najdete přímo v bankách, ale tady si každý musí najít čas a oběhat si všechny dostupné banky v okolí, aby získal přehled možností financování své budoucí nemovitosti. Případně tu je možnost využít služby externích zprostředkovatelů, kteří spolupracují s několika společnostmi, a tedy pracují s větším portfoliem produktů a umějí vám poskytnout i širší spektrum řešení financování. Avšak ne vždy je to ta lepší varianta.

Kvalitní finanční poradce se neustále vzdělává a své vědomosti si musí pravidelně přenášet do certifikace, která je podmínkou výkonu tohoto zaměstnání. Rovněž podle zákona musí být registrován v České národní bance v Seznamu regulovaných a registrovaných subjektů finančního trhu. Ale ani toto není zárukou odborné způsobilosti. Finanční poradce musí především chtít pomoci.

Jaká kritéria by měl splňovat finanční poradce

  1. Registrace v ČNB. Registrace v ČNB je základem pro výkon jeho povolání. Pokud není registrován, můžete předpokládat, že nemá ani certifikaci, a proto klesá v jeho osobu důvěra.
  2. Nedoplatky v sociálním a zdravotním pojištění. Má-li dluh vůči státním institucím, neumí své finance efektivně rozložit. Jak potom může radit Vám?
  3. Délka praxe. Správně by měl platit nepsaný zákon, že čím déle vykonává pozici finančního poradce, tím více má zkušeností. Avšak i finanční poradce – začátečník umí poskytnout kvalitní práci, má-li za sebou někoho s dlouholetou praxí, který mu umí poradit, usměrnit ho a dodatečně i zkontrolovat. Délka praxe se dá ověřit v registru ČNB.
  4. Z domu nebo z kanceláře, večer anebo celodenně. Úspěšný finanční poradce by měl svou profesi vykonávat z kanceláře, kde má s klientem soukromí a může se mu věnovat naplno. Může mu věnovat tolik svého času, kolik daný klient potřebuje, během celého dne. Věnuje-li se někdo poradenství jen po večerech, případně při studiu nebo zaměstnání, a smlouvy nejraději podepisuje doma v obýváku na gauči, svědčí to o jeho neprofesionalitě.
  1. Reference. Asi nejdůležitější faktor, který ovlivňuje výběr našeho finančního poradce, jsou zkušenosti jiných lidí a reference, ať už od přátel nebo od samotných institucí, s nimiž spolupracuje. Čím více referencí, tím lepší obrázek si můžeme o něm udělat. Možná vám při tom pomůžou i zkušenosti našich čtenářů.
  2. Naslouchání, ochota a řešení. Správný finanční poradce umí naslouchat. Vždyť koho by zajímal někdo, kdo se snaží prosadit si své řešení na úkor finančních ztrát klienta. Naslouchání je základ vztahu mezi klientem a poradcem. Jen tak umí nabídnout správné řešení a ochotně kdykoliv reagovat na případné změny finančního stavu svého klienta.
  3. Osobní kontakt. Další důležitý faktor, který nelze podcenit. Při setkání se hodně ptejte. Je nutné klást množství otázek, i ty, které vám možná připadají banální nebo hloupé. A když se stále nejste jistí, nebo nemáte z poradce dobrý pocit, stále můžete vycouvat ze spolupráce. Vždyť jde o vaše peníze.
  4. Finančního poradce neplatíte vy, ale banka! Je to velmi podstatné, protože pokud finanční poradce od vás požaduje jakoukoliv finanční odměnu za jeho poradenství, zbystřete pozornost. Každý finanční poradce totiž není financován klientem, ale institucí, případně bankou, pro niž pracuje. Odměnu za svou práci získávají formou provizí, které jsou sečteny ve vstupních poplatcích za uzavření smlouvy.

Dobrý finanční poradce vám pomůže ušetřit vaše finance

Pokud se chystáte využít služby finančního poradce, je dobré investovat čas na nalezení toho pravého. Tento čas se může vrátit v podobě kvalitních služeb, ušetřených finančních prostředků a v neposlední řadě opět v čase, který vynaloží náš finanční poradce na to, aby zvelebil náš majetek bez naší aktivní účasti.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)