Kačírek místo trávníku - jak ho vytvořit?

Zdravim, chteli bychom na zahrade na nekterych castech misto travniku udelat kacirek. nenasel jsem ale zadnej postup, nevite jak to spravne provest? ma se nejdriv odstranit zemina s travou, pak dat nejakou mulcovaci folii a kaminky navrch? kolik centimetru atd...? neporadilo se nikde najit, jak spravne na to.
Odpovědět
1
2
My to dělali úplně normálně. Dali pryč trávu, zarovnali, dali geotextilii, neviditelné obrubníky a vyplnili kačírkem. Není to žádná věda, vůbec bych se toho nebál 🙂 No a centimetry záleží na tom, jak to chceš a jaké velké šutry zvolíš 🙂
Odpovědět
@total Zkušenost po několika letech je taková, že do kačírku se postupně zanese hlína, takže se tam usadí i různé trávy, které kořeny prorostou do folie a je potřeba je vytrhávat. Časem některé i prorostou skrz mulčovací folii zespodu. Z těch kamenů to vytrhávat moc nejde a čím déle to budete mít, tím víc to bude prorůstat. Záleží samozřejmě na vrstvě, ale pokud bude 5-10cm, tak se na tohle připravte.
Odpovědět
Profilova fotka
Ja to znam pod pojmem "sterkovy zahon" a kdyz jsem to ted zadala do googlu, vyjelo mi toho dost, mrknete. A jeste poznamka, ty textilie nebo folie se tam davat nemaji, dusi pudu pod tim a nejhorsi je, kdyz nekde casem vycuhuji.
Odpovědět
@atilius Moja skusenost je uplne ina. Kacirkove zahony je treba z casu na cas jemne vytrhat, nicmene je to praca na chvilku. Neviem uplne odkial by sa tam mala dostat hlina....aspon teda u mna, pretoze bud mam zahony (sterk, mulc), travu alebo spevnene plochy.🙂
Odpovědět
@deto_oesya Přinese to vítr. Z pole, z okolí. To je raz dva.
Odpovědět
sterkovy zahon je trochu neco jineho nez hledam (dela se 50cm hluboko), nam jde jen o "prekryti" travy , atilius: diky, to bude presne ono 🙂
Odpovědět
@atilius Tak to my teda doma měli jak kůru, tak právě kačírek několik let a toto jsem tam tedy nepozoroval. Ono když se to udělá pořádně, tak tam problém nebude. @antoinet Textilie jsou úplně v pohodě. Pokud člověk nechce trhat plevel jak divý, tak ji tam dá a má klid.
Odpovědět
@davex Možná záleží, kde bydlíš a jak to celé v okolí vypadá. My jsme na kraji, přes malou silnici hned u pole. Náš trávník je louka. Takže se to asi sešlo a tohle nezafungovalo. Momentálně kameny rušíme, folie jde pryč, navíc je vidět, jak je pod ní ošklivá půda (=plíseň a hniloba) a budeme tahle místa, nejčastěji pod keři, nahrazovat letničkami a trvalkami.
Odpovědět
@davex To si ještě dneska někdo myslí? 😄
Odpovědět
@casmaria Prosím tedy o článek podložený nějakým výzkumem. Díky.
Odpovědět
Folie je úplně zbytečná, jaký má význam? Stejně v tom kacirku může z náletů cokoliv vyrůst ať tam folie je nebo není. Akorát si přidelate zbytečnou práci a utratite peníze.
Odpovědět
@mitoma No nemyslím si, že by 12Kč za 1m2 folie někoho zrujnovalo. Navíc ty nepodložené články o škodlivosti jsou docela přes čáru.
Odpovědět
Článek se načítá
@davex každý ať si to dělá po svém, pokud mu to vyhovuje. My nechceme mít zbytečně v zahradě něco co tam nepatří.
Odpovědět
@davex Stačí hledat na internetu... 🙂 https://hobby.instory.cz/zahrada/1934... https://pavelchlouba.blogspot.com/201...
Odpovědět
@casmaria Hele, tady tyhle "odborné články" blogerů nejsou založeny na nějakých vědeckých studiích. To bys nemohla pak nic jíst, ani pít. Tady se jedná o položení textilie pod trochu kačírku, aby to bylo "bezúdržbové". My tedy s tím problém neměli a nemáme. Já jsem poradil. Jestli tady lidi radí, že to má položit přímo na hlínu, tak to po pár deštích bude vypadat opravdu krásně.
Odpovědět
@davex A jak si představujete odborný článek? Pan Prokeš měl zkušební plochy s trvalkami, které byly zamulčovány různým mulčem. Zkušební plochy udržoval 2 sezóny a pak z toho vyšel tento článek. Je to klasický výzkum. Jaký ještě relevantnější výzkum byste si představoval? Pan Chlouba je zahradních s dlouholetou praxí, ví o čem píše. Prosím pošlete mi odkazy na články, které jsou podle vás odborné a radí lidem dávat si textilku s kačerem. Rádi se všichni poučíme. Vtip je v tom, že to právě bezúdržbové není. 😄
Odpovědět
@davex @total Pěkné povídání o foliích. https://youtu.be/byPEq54SyvI?t=3134
Odpovědět
@casmaria Nevím, máme kačírek na geotextilii už asi 12 let. Já bych si to třeba do zahrady nedal, ale u silnice byla tráva prostě pořád spálená a hnusná, tak tam je kačírek. Všechno tam roste, žádný plevel nikde není, myslím si, že se na to ještě za tu dobu ani nesáhlo a žije si to svým životem. Já jen řekl svou zkušenost, se svoji zahradou mám trochu jiné plány. U nás je zahrada plná zeleniny, stromků, trávy apod. Stejně takťka ale pod okurky textilii dává. Jinde ne. Má ten "pan Prokeš" někde článek o těch zkušebních plochách?
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius presne, ja mam tento nazor od F. Lefflera a v poradu i ukazoval, jak ta folie a to pod ni casem vypada
Odpovědět
@davex Však jsem vám to posílala jako obrázkovou přílohu k minulému příspěvku. Vy jste si ty články ani nepřečetl, a jen komentujete na základě titulků... Tak o čem se tu pak bavíme?! 🙂 To, že tam ,,něco" roste pod kačerem a folií neznamená ještě, že se tomu bude dařit dlouhodobě. Viděla jsem pěkné video od jedné zahradní architektky, co tahle kombinace udělá s půdou, ale na venek se to tváří, jako že je to v pořádku.
Odpovědět
@casmaria Jo tak těch příloh jsem si na mobilu nevšiml, ale ty články jsem četl. Já napsal jen svou zkušenost, že pod kačírkem tu folii máme už léta a problém není. A asi bude taky rozdíl, co tam budeš chtít sázet. My tam měli na malém prostoru okrasné stromky, smrčky, borovičky, borůvky a prostě všechno šlo. Teď už to místo patří bazénu 🙂 Před domkem ale kačírek je pořád a stromy rostou 🙂
Odpovědět
@davex To vám samozřejmě přeju. Zkuste se ve volný chvilce podívat pod textilii s kačerem, co tam je 12 let položená, zvedne se vám kufr. 🙂
Odpovědět
nechápu o čem je tu spor, já v roce 2017 než jsem začal stavět, tak jsem položil textilii 5*3 na trávu, (tedy na povrchu) abych na to naskládal kameny a betonové dlaždice z původních ploch, po třech letech jsem to uklidil, sundal textilii a našel jsem tam žížaly a brouky, žádný sajrajt, něco jiné asi je to v nějaké hloubce s nepropustným podložím, ale tam není co řešit, důležitá je vrchní vrstva 50 cm.
Odpovědět
Taky bych si na vlastní zahradu černý hadr nedala. Myslím, že dnes už teorie o tom, jak je to skvělý pomocník při zahradničení, vyvrácen. Osvěta v tomto celkem funguje nebo jsem si to aspoň teda myslela. Ale chápu, pro někoho, kdo dělá zahradu stylem, že sem tam zasadí kytku, kolem plotu tůje a na zbytek dá trávník (protože přece se to takto dělá už 30 let a je to OK), nic si o tom sám nepřečte, neporadí se s kvalitním zahradníkem a neřeší to v širších souvislostech, tak tyto věci prostě neví. Lobby firem s černým hadrem je velká a viděla jsem i videa, kde sami zahradníci tento postup chválili a doporučovali. Samotné mně trvalo nějakou dobu, než jsem se v tomto zorientovala a vytvořila jsem si vlastní názor (co ve své zahradě chci a co určitě ne). A kamenolom a černý hadr mezi ně nepatří ;-)
Odpovědět
@jenye jaký kamenolom? to je přírodní matroš ne ? Mimochodem, ten pán jak ho tu někdo propaguje -Leffler - vše přírodní, přitom jsem viděl video o šotolinových cestičkách frakce 0 - 10 .. frakce 0 je v kamenolomu odpad-), prostě prach a proto je to tak levné, takže zas až tak moc bych nebyl kritikem nějaké textilie na pár m2.. Ano, někdo si rozkope zahradu aby položil hada na TČ zěmě voda, pak tam má jen trávník, někdo vysadí thuje, habry občas zastřihne a je klid. Dotaz však byl - chci to - jak na to? A ne jestli je geotextilie patří do zahrady nebo ne, Mimochodem kolem baráku máte všichni odvodnění obalené v geotextilii. Dnes do vyvýšených záhonů cpou nopovku, tak proč ne textilii? Nakonec jeden postřeh - ano, vítr nafouká časem různou organickou hmotu i do kačírku, v jednom televizním pořadu bylo řečeno, že takový kačírek se má čas od času vyprat, a to je nákladné, resp. pracné, takže žít v přesvědčení, že taková cestička je navěky bez práce je iluze.
Odpovědět
@lto007 Myslím, že motáš hodně věcí dohromady. Šotolinové cestičky, nebo asi máš spíš na mysli mlatové, do zahrady patří, je to přírodní materiál. Kamenolom myšlený @jenye bude určitě něco jiného. Tipnul bych si právě záhony obsypané kačírkem, případně velké skalky. Nopovka ve výšeném záhoně má jiný účel. Chrání záhon (dřevo) a nedegraduje půdu, je chemicky stabilní. U tkané/netkané folie se bavíme o tom, že pod ní půda degraduje.
Odpovědět
@lto007 Jde o to, že ta geotextílie zahradě v ničem nepomůže, ale může jí hodně uškodit. Pod ní nefunguje normální život (žížaly, které kypří a provzdušňují půdu), takže půda po pár letech je mrtvá. A to, že si ušetříte práci s pletím, to je jen dočasná iluze...plevelu se daří dobře i na geotextílii. Mně je celkem jedno, kdo si co jak dělá na své zahradě, ale zase si myslím, že je dobře, když probíhá na toto téma diskuse a lidé se tak třeba zamyslí nad tím, jestli to pro ně vůbec má nějaký přínos. Třeba se do teď nad tím ani nezamysleli, jestli je nutné ji do zahrady cpát. prostě to tak mají všichni, tak ji tam dám automaticky taky... I zahradníci a zahradní architekti dnes toto řešení nedoporučují, ale přiznávají, že x let zpátky to do zahrad také dávali. A že je nopovka ve vyvýšených záhonech je něco úplně jiného. Tam ji nedáváte na dno, ale jen z boku, abyste ochránil co nejvíc materiál, z kterého je záhon vytvořený. Žížaly a ostatní mají ve vyvýšeném záhonu volný průchod ;-)
Odpovědět
@atilius @lto007 Ano, kamenolomem jsem myslela opravdu něco jiného ;-) Například zahradu vysypanou různým kačírkem, nejlépe ještě barevným nebo barevnou kůrou, do toho pár zakrslých jehličnanů a parády je habaděj :-)
Odpovědět
@jenye My teda dáváme černou netkanou textílii pod jahody a okurky a že by tam nebyly žížaly, se říct nedá. Pod okurkama ji po sklizni z pařeniště uklízíme a pod jahodama je dva roky v kuse, než uděláme nový záhon někde vedle.
Odpovědět
@kofejn To ale asi nemáte zasypáno 10, 20 cm pod zemí...to bude ten rozdíl a 2 roky není ještě tak dlouhá doba na to, aby se to projevilo.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?