Rozvaděč pro internet v RD

Dobrý den, sháním rozvaděč pro rozvody internetu. Budu mít do domu natažený kabel metaliku od cetinu pod hlavní elektro rozvaděč, kde máme svedené datové kabely k jednotlivým zásuvkám. Původně jsme si mysleli, že to nacpeme do hlavního rozvaděče, ale z cetinu řekli, že je tam málo místa, tak musíme udělat druhý. Co jsem pochopil, musí tam vlézt router, jejich přepojovací zásuvka a nějaké klasické zásuvky. Je to ale složité něco z nich dostat a vůbec se tam dovolat. Nejprve mluvili, že jim stačí jen ta jejich přepojovací zásuvka, o routeru vůbec nemluvili, poté, že potřebují rozvaděč hluboký snad 30 cm, což nevím jak by se to dávalo do zdi a poté, že router může být vlastně na stojato a stačí tedy tak 10 cm hloubka. Našel jsem si tento rozvaděč https://www.kvelektro.cz/multimedialn... Chtěl bych se zeptat, zda to někdo řešil a bude to stačit. Vývodů na datové zásuvky mám cca 8.
Odpovědět
Profilova fotka
Stačí ti i datová skříň - nemusí být rozvaděč. Já mám router s Wifi uprostřed domu volně, aby pokryl všechny pokoje a některé kabely jdou přímo od něj + napájení. V šatně mám potom switch, kde jsou připojeny zbylé kabely. Optika potřebuje svůj modem s napájením, který mám ve skladu. Takže to jde i rozdělit po jednotlivých dílech a bez krabice, která by měla být větraná. Určitě jsi plánoval nějakou skříňku na modem a switch.
Odpovědět
@radimir já udělal na tyhle "krámy" v TM nad el. rozvaděč na zed poličku ...
Odpovědět
@xkarlos mám to úplně stejně.
Odpovědět
Psal jsem, že mám všechny datové kabely k zásuvkám svedeny k hlavnímu rozvaděči. Ten je hned v zádveří, tedy není v TM. Přepojovací místo musí tedy být hned pod hlavním rozvaděčem a ve zdi, nedokážu si představit, že bych pod rozvaděčem měl poličku a nebo nějakou skříňku na zdi a v ní tyhle "krámy". Potřebuji něco do zdi.
Odpovědět
@radimir To máte docela problém, patch panely a router mají nějakou hloubku a 30cm je na hraně, abyste to i propojil. Jedině hledat něco, kde to půjde naskládat vertikálně.
Odpovědět
@radimir tak z příspěvku nebylo jasné, že máte rozvaděč v zádveří (by mě ani nenapadlo si ho tam dát) ... stejně tak by mě nenapadlo zavřít ty "kraviny" do zdi, když potřebují větrat ...
Odpovědět
@kofejn Ano nastojato, dle foto. To co máte vy, tam vydím 24 možných vývodů. To asi potřebovat nebudu. My stačí max8
Odpovědět
@radimir Když zavřete WiFi router do plechové bedny v zádveří, budete mít problém s pokrytím signálu WiFi. Připočítejte další kabel k AP a to vybírejte s napájením po POE. V rozvaděči přibyde další zdroj pro AP, nebo budete muset koupit router s POE výstupem. Třeba takhle: https://www.czc.cz/ubiquiti-edgeroute... a https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-ac-...
Odpovědět
@kofejn Proto jsou ty plechové multimediální rozvodnice perforované. Co se týče wifi, nemohu si ten modem/router - omlouvám se, nevyznám se v tom tolik, prostě to zařízení, které roznáší wifi signál potom zapojit do datové zásuvky? Mám dům na patro, tak jsem myslel, že bych měl v každém patře jeden.
Odpovědět
@radimir Perforované jsou kvůli chlazení, ve dveřích v mikrvlky mají k odstínění perforovaný plech. A ano, AP je možné připojit do zásuvky kdekoliv a napájet ho přes PoE injektor. Já mám ale v každém patře ke stropu vyvedený kabel k AP a napájím je z datového rozvaděče.
Odpovědět
@kofejn Napájet myslíte jak? jako elektřinu? to mohu dát do zásuvky ne?
Odpovědět
@radimir Jasně, jsou to takovéhle bazmeky https://www.czc.cz/ubiquiti-poe-injek... , žádná krása to není. Jestli ještě nemáte zaklopeno, natáhněte do chodby pod strop kabel pro AP a napájení schováte do rozvaděče.
Odpovědět
Článek se načítá
@kofejn no jednu wifinu budu mít v tv stolku, tam bych to pichnul do zásuvky a druhou budu mí v patře v pracovně v psacím stole, tam bych to taky pichnul do zásuvky, to není třeba někam schovávat.
Odpovědět
Profilova fotka
Jenom pozor na ten metalický kabel ven. Já bych ho po zkušenostech s bouřkou nějak ochránil, abych nemusel vyměňovat router+switch+oprava LAN v TV.
Odpovědět
Profilova fotka
@radimir https://shop.inpraise.cz/19--rozvadec... Máme tento rack viz odkaz výše. Bude v technické místnosti, v něm bude switch 24 portový , spolu s patch panelem, router. Veškerá kabeláž vede do něj. I od kamerového systému. Ten bude asi IP či analog. Co se tyce signálu wi-fi tak jsem natahal do dětských pokojů, ložnice a obýváku kabel kde budou AP body které tento signál budou rozvádět. Wi-fi router pokud bude uzavřeny někde v bedně bude ztrácet sílu signálu také ho ovlivní počet stěn které jsou mu překážkou. Toto téma jsem řešil a udělal jsem to takto jak píšu. Pokud je místo zvolit rack skříň vzal jsem 12U aby bylo dostatek místa. V každé místnosti tedy dětské, ložnice a obývák budou datové zásuvky, různé rozházené po pokoji dle nábytku. Tahají k nám optickou síť kde od té samé firmy máme IPTV a jsme velice spokojeni co se týče kvality signálu tedy pokud nějaký bagrista neprekopne kabel s několika vlákny 🤭😄. Prostě veškeré zařízení TV, PC atd je lepší mít zapojené přes kabel. Vím z vlastní zkušenosti u TV kdy po vytazeni že zásuvky se musí znova zadávat heslo wi-fi 😉. Ale to už jsem trochu odbočil.
Odpovědět
Profilova fotka
@radimir sorry nevšiml jsem si že rack se nevejde ale jak pise @xkarlos nepsal jste umístění v zádveří. 🤷‍♂️
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?