Rozvody pro audio v rodinném domě - postup na přípravu

6. led 2021190

Zdravím, řeším právě způsob, jak nechat udělat přípravu pro audio do více pokojů v domě. Jelikož na to pravděpodobně na konci stavby nebudou peníze resp. to není priorita, chci udělat hlavně tu přípravu a vlastní realizace se pak v budoucnu udělá dle potřeby.

Rozvody bych chtěl nechat udělat do SKD podhledů, odkud se budou dát v budoucnu vytáhnout, uvažuji zatím pouze stropní repro, v OP bude samostatná repro soustava.

Vidím 2 varianty:
1. samostatné jednotky v konkrétních pokojích - představa stropních repro s malým zesilovačem, který se připojí do LAN, znamená dotáhnout do podhledu síťový kabel a elektriku
2. centrum v technické místnosti - znamená natáhnout repro kabely z pokojů do technické místnosti

Máte někdo zkušenost s některým z uvedených řešení popř. jiným? Předem díky.

 • @awakened  Ahoj, teď to zrovna řeším. Jak jsi to nakonec udělal?

 • @jakuda  
  Ahoj, omlouvám se za opožděnou odpověď, byli jsme na horách.

  Shodou okolností jsem uvedené nedávno probíral s uživatelem @ozzy77 , dovolím si tedy použít části naší korespondence, abych to nemusel všechno znovu přepisovat.
  Přípravu jsem nakonec nechal udělat pro obě uvedené varianty, jelikož jsem si nebyl úplně jistý a hlavně jsem chtěl mít možnost změny v budoucnu, pokud by bylo potřeba.

  1. varianta (lokální autonomní jednotka)
  (konkrétně https://www.dexon.cz/katalog/multiroom-ozvuceni/vestavne-reproduktory-do-sten-a-stropu/rp-111-jpm-2021wi-sada-aktivnich-podhledovych-reproduktoru-s-wifi.html)

  Možnost řídit přes mobil/tablet, pomocí jakékoliv UPNP/DLNA aplikace (používám BubbleUPNP) pošlu hudbu z NAS na zařízení, příchozí datový proud jej probudí a začne to hrát. Lze také posílat stream přímo z aplikace Spotify. Po zastavení se za nějakou dobu zase uspí. Vše jse schované v podhledu, vidět jsou pouze reproduktory. Dle údajů výrobce lze pomoci originální aplikace synchronizovat více místností, aby to hrálo multiroom.
  Mám doma jednu sadu, vyzkoušel jsem, je to v zásadě OK, ale mezitím jsem se dopracoval k (podle mě) mnohem lepšímu řešení, které staví na variantě 2.

  Nevýhody - relativně drahé řešení, nic moc aplikace od výrobce (subjektivní), nutnost přípravy specifické kabeláže (elektrika, LAN), nelze regulovat výšky/basy, čínský název renderovacího zařízení v síti, opravdu minimální SW podpora výrobce (zakoupil jsem loni v září a žádný nový FW od té doby není k dispozici, z Dexonu mi po upozornění napsali, že plánují na duben a slíbili, že se pokusí pořešit uvedené problémy, hmm)


  2. varianta (centralizované řešení)
  Chromecast Audio a levný malý stereo zesilovač v TM - repro do podhledu v pokoji - podhledové reproduktory
  (podrobněji zde http://digitalgeek.me/blogview.php?id=68)

  Mám vyzkoušenou variantu se zesilovačem Lepy
  https://www.amazon.de/gp/product/B012NR4SBE/ref=oh_aui_detailpage_o02_s00?ie=UTF8&psc=1

  a reproduktory z varianty 1:
  https://www.dexon.cz/katalog/multiroom-ozvuceni/vestavne-reproduktory-do-sten-a-stropu/rp-111-podhledove-reproduktory.html

  i s těmito levnějšími:
  https://www.amazon.de/gp/product/B01638UZKC/ref=s9u_cartx_gw_i1?ie=UTF8_rd_i=B01638UZKC_rd_r=be1985c0-fcf5-11e7-9a21-019e4b2648c4_rd_w=Mo4q3_rd_wg=X5tTs_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF_rd_s=_rd_r=06NHCJQ2EA82NXZADKEF_rd_t=36701_rd_p=e1f5257e-d9f4-41f8-86e6-d23e3ad87f0a_rd_i=desktop

  Obojí hraje velmi slušně, pochopitelně s přihlédnutím k ceně. Plánuji zkusit ještě v kombinaci se silnějším a o něco kvalitnějším zesilovačem:
  https://www.amazon.de/gp/product/B0177WB2OG/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

  Chromecast Audio má pohodlné ovládání, silnou SW podporu (Google), multi-room (lze přehrávat na všech nebo jen některých jednotkách příp. vytvořit různé kombinace, pouštět různou hudbu na různých místech). Další výborná věc je možnost ovládání hlasem (Spotify, Google Music). Testoval jsem doma, je to plně funkční a pustit si cokoliv ze Spotify hlasem je dost návykové a lze tímto způsobem i měnit hlasitost, přeskakovat skladby, ukládat oblíbené, pouštět playlisty ap. (pozn. pouze v angličtině). Chromecast lze samozřejmě připojit i k jakékoliv existující aktivní reprosoustavě bez nutnosti nákupu dalších komponent. Jako výhodu varianty 2 vidím i centralizaci, tedy veškerý HW je na jednom místě v technické místnosti.
  A to nejlepší nakonec, toto řešení je levnější, než varianta 1 🙂.

  Nevýhody - Chromecast Audio není nativně DLNA zařízení, musí se to trochu obcházet, existuje více způsobů. Jedná se o to, že není možné na něj jednoduše poslat třeba hudbu, kterou má člověk v počítači. Pokud by byl zájem, rozepíšu se obšírněji, řešení není nic složitého.

 • Pro zajímavost, dnes mi přišel druhý Chromecast Audio, testoval jsem synchronizaci obou zařízení a je výborná, nebylo nutné nastavovat žádné zpoždění produkce na druhém zařízení. Vzdálenost obou CC je sice jen 7-8m, ovšem v cestě wifi signálu částečně stojí zděná stěna.

 • Sponzor fóra
 • Po dnešním testování vychází z uvedených jako zvukově nejlepší kombinace reproduktorů Dexon a zesilovače Nobsound (odkazy). Za ty prachy to hraje velmi slušně a mohu doporučit.

 • @awakened  prosím tě, jak dlouhé máš audiokabely? Není s rostoucí délkou problém se šumem. Rád bych všechny audiokabely stáhl do jednoho místa v rozvaděči, ale přemýšlím, jestli to nebude pro analogový signál zbytečně dlouhá trasa.

 • @jakuda  U nás také vše staženo do rozvaděče v TM. Osobně jsem tu kabeláž netahal, ale máme dřevostavbu, takže některé trasy z pokojů do TM šly trochu oklikou. Zkoušeli jsme s elektrikářem ložnici, což je řekněme 14-15m kabelů do TM a žádný zjevný šum jsem neslyšel. Bylo to testováno přes den s přiměřenou hlasitostí, ale přímo k reprákům ve stropě jsem teda ucho nedával 🙂, proto nějaký mírný šum při vypnuté reprodukci nemůžu vyloučit. Přesto si myslím, že vzdálenost je ještě docela v pohodě a řekl bych, že budou spíš jiné faktory, které by mohly vyvolat nějaké ruchy nebo brumy.

 • Foto z testu 😎 (omluvte, prosím, nepořádek po dětech)

 • Ahoj, prosím mohl by jsi rozepsat, jak obejít ten chromecast Audio tak, aby byl nativně DLNA.
  A máš strop ze sádrokartonu? Nepřenáší se nějak rezonance po profilech, nebo nějaký problém jsi zaznamenal?

  Objednal jsem nakonec dexon do OP. Zatím jsem si nechal poslat z číny LEPY LP 2020, při druhé várce, kdyžtak dojde k objednání Nobsoundu. Uvidíme jak budou peníze.

 • @zaplik1  Omlouvám se za opožděnou odpověď.
  Pokud chceš přehrávat audio z telefonu, nasdílené složky v PC či domácího úložiště, nejjednodušší řešení je použít aplikaci BubbleUPnP, která Chromecast podporuje a dokáže na něj audio poslat, stačí jen CC vybrat jako renderovací zařízení.
  Pakliže jde o to, aby byl CC v síti opravdu jako DLNA zařízení, je nutné použít BubbleUPnP server, který může běžet na PC nebo NAS a kde lze v nastavení DLNA přehrávač z Chromecastu vytvořit.

  Stropy mám SDK, ale vzhledem k celkovému zpoždění stavby jsem se ještě nedostal k tomu, abych repro finálně instaloval. Proběhla pouze zkouška, během které jsem ovšem neregistroval nějaké problémy. Předpokládám, že pokud to pojistím zakrytím repráku zeshora minerální vatou, bude to úplně OK. @ozzy77  to řeší instalačním boxem, do kterého podhledový reproduktor osadí, viz jeho fotoalbum.

  Ten Nobsound má lepší zvuk a hlavně výkon. Navíc i dílenské zpracování je o třídu výš. Nevýhodou je nutnost dokoupit napájecí zdroj.

 • @awakened  Takže jestli to chápu správně, budeš mít nad reproduktorem jenom vatu? 6ádné jiné krytí neplánuješ, já jsem tam právě dal polystyren, ale bylo mně řečeno že jsem neudělal moc dobře. Ano na fotoalbum jsem koukal, jenže jsem to řešil na poslední chvíli 😃, takže bohužel už nebyl moc čas na kastlík, tak jsem tam udělal box z polystyrenu, který ještě zkusím vyplnit jehlanama, aby se to odráželo zpátky, tak uvidíme.

  A nevadí, že je jen 50W, ten nobsound (zesilovač 50W + 50W)? Když repro je 100W

 • Jsem dohodnutý se stavbyvedoucím, že mi daruje zbytky minerální vaty, prosil jsem o čtverce cca 40x40cm. Nasoukám je do podhledu otvorem pro repro, rozložím a pak tam reproduktor namontuju. Tím bude zajištěno zakrytí a zatlumení, podle mě by to mělo být dostatečné, ale to samozřejmě ukáže až reálná zkušenost. Reproboxy jsem taky nějak zavčasu nepodchytil...

  Ten výkon zesilovače ber jen jako papírový údaj, trochu pochybuju, že má reálně 2x50W. Kombinace se 100W repro samozřejmě není problém, naopak zesilovač nesmí mít vyšší výkon než repro, aby nedošlo k poškození.

 • @awakened  Dobře, tak děkuji moc za informace. Snad to bude fungovat.

 • Šum nemá na přívodech k reproduktorům jak vzniknout. Souběh se silovkou by mohl naindukovat 50Hz + pulsy z triaků, ale stačí mít audiokabely kroucené (stačí otočka na metr). Další kapitolou je impedance přívodů. Čtvrtina z impedance repráků a máš poloviční výkon v cíli. Problémů jsou mraky. Fázování, frekvenční linearita, shoda prostorového vnímání s obrazem (pokud to má být zvuk k videu). Vše je dobré řešit pro dokonalý zážitek.

 • Tak je to tam. První místnost v podhledu ozvučená. V TM jsou komponenty (zesilovač, Chromecast) jen pohozené v rozvaděči, protože Loxone ještě není hotový a zatím nemám představu, kam to umístit.
  @ozzy77  Protáhl jsem do podhledu otvorem čtverec minerální vaty cca 50x50cm, rozložil přes výřez, namontoval repro a je to OK. Tedy možná alternativa k repro boxu 🙂.

 • Rád bych oživil toto vlákno.. řeším totiž obdobnou věc a to je ozvučení více místností v domě - primárně do podhledu.

  1. Stále je tu Dexon
  https://www.dexon.cz/katalog/plosne-instal-ozvuceni/podhledove-reproduktory/rp-110x110-jpm-2022wi-sada-aktivni-podhledove-wifi-reproduktory.html
  Pro mě to je zatím nejméně preferovaná varianta, ať už kvůli ceně, nebo i ovládání

  2. Chromecast už se nevyrábí - ale dá se ještě sehnat. Je toto řešení (chromecast, zesilovač, repro) stále vhodné/nejlepší možné?

  3. Chromecast přímo v zařízení - má někdo vyzkoušené? Jsou k sehnání za rozumné peníze podhledová repra do koupelny?

  3. Alternativa k chromecastu - zkusil někdo nějaký jiný audiocast.. třeba z Číny?

  Osobně se mi líbí řešení od Google, kdy je možné si pak pomocí hlasového asistenta ovládat hudbu, ale zatím jsem na začátku a nemám moc načteno a pozjišťováno, takže budu rád za každou radu - zkušenost

 • Sponzor fóra
 • Mám v obýváku Dexon a myslím, že hrajou super. Mám tam dva mám k němu zesilovač.

  Chromecast mám v technické místnosti a ovládám tím koupelnu. Další super varianta 🙂.

  Zkušenost docela dobrá, ale mám Chromecast první generace a občas teď vypadává. Je možná že to je i tím, že ho mám v technické mistnosti a u toho elektrokotel.

  Za mě reproduktor v koupelně a v obýváku super věc. Jen v koupelně mám takový nehezky reproduktor asi za 1000 Kč, a hlavně aby měl krytí proti vlhkosti.

 • @zaplik1  díky za info
  Akorát jsem našel Chromecast už pouze na eBay (50-70 EUR). Alternativa k Chromecast by mohl být AudioCast, ale zatím nevím praktické zkušenosti a srovnání.
  Nemá někdo zkušenost s iEAST AudioCast M5? V Číně se dá sehnat AudioCast za příjemných 500,-.

 • @zaplik1  Ještě bych měl dotaz.. jaké jste použil kabely pro rozvody audia? Přečetl jsem vlákna na audio fórech a k ničemu rozumnému jsem se tam nedobral.
  Jde mi o přívod do podhledových repro.. jaký kabel (reprokabel, kroucená dvojlinka, nebo čtyřlinka) a hlavně jaký průměr? Já budu mít vzdálenosti mezi zesilovačem a repro 6, 15 a 20 metrů

 • @mhorejsi  použil jsem PremiumCord reproduktorový 2x1.5mm, 10m.
  Mam to 3 m a 8 m od zesilovače k repro a myslím, že v pohodě.
  Volal jsem do obchodu Dexon a tam mě řekli tohle, tak jsem to tak udělal 🙂.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat