Sádrokartonové podhledy pro elektroinstalaci v panelovém bytě

Dobrý den, aktuálně řeším rekonstrukci našeho nového bytu v panelovém bytě. Pozval jsem si elektrikáře na kompletní rekonstrukci elektroinstalace. Měl jsem v plánu zasekat kabely do stropu. Nicméně elektrikář mě přesvědčuje, že se to takto už nedělá a že je potřeba vše schovat do sádrokartonových podhledů. Ty budeme mít pouze na chodbě, koupelně a WC. V dalších místnostech jsme je v plánu neměli. Hlavní důvod byl ten, že nad okny je pouze 6cm prostor. Chci se vás proto zeptat na vaše zkušenosti. Zda jste v panelovém bytě někdo dělali sádrokartonové podhledy pro elektroinstalaci. Pokud ano, o kolik se strop cca sníží, a zda by nám na to těch 6cm stačilo. Nebo si mám stát na tom zasekání kabelů do stropu? Jedná se pouze o kabely k osvětlení. Také nevím jak je to případně s nosností sádrokartonového stropu, pokud by měl nést světla, lustry, a také například rameno s TV. Jak například uchytíte garnýže na záclony ? Nebo se to nedotahuje až k oknu ? Děkuji moc za odpovědi. TOM
Odpovědět
@baltazarek Teď se u nás rekonstruovaly 3 byty a elektroinstalace ke světlům se protáhla celkem v pohodě dutinami v panelech. V případě SDK 6 cm jen tak tak. Těžké předměty by se museli kotvit a ž do původního stropu.
Odpovědět
http://www.modrastrecha.cz/forum/podh... Co se týče těch 60 mm, tak když se udělá v jedné vrstvě CD profilů, které mají 27 mm, deska 12,5 mm a kotvení a vyrovnání také něco vezme, tak těch 60 mm je tak, tak.
Odpovědět
Děkuji za odpověď. Také si myslím že těch 6cm je natěsno. Pokusím se je přesvědčit na to protažení kabelů.
Odpovědět
Jinak dělat sdk jenom kvůli usnadnění práce elektrikaře? Vy přijdete navíc o peníze a on bude mít usnadněnou praci za stejnou cenu. Pochopím dělat sdk v paneláku kvůli odhlučnění nebo když je hnusný (spáry v panelech) a bonus k tomu je usnadnění protažení elektriky.
Odpovědět
Dělali jsme reko bytu v paneláku v roce 2005 a podhledy jsme dělali jenom v chodbách, koupelně a WC. V obytných místnostech nikoliv. Stropní panely mají dutiny, takže kabel stačí dovést stěnou na místo kolmé k požadovanému stropnímu světlu ve směru dutin a kabel se dá dutinou snadno protáhnout. Dělali jsme to tak ve 4 místnostech s okny.
Odpovědět
No jenže v těch dutinách panelech se vést elektro nesmí. A rozhodně nejsou až tak snadno prostupné, navíc se sekají otvory přes žebra panelů s výztuží...jako statik se pod toto odmítám podepisovat, stejně tak jako řezání otvorů v panelech ve 3 patrech nad sebou. Při dnešních všelijakých LED svítidlech a bodovkách namísto "lustráků" se běžně dělá SDK podhled no a v něm pak i rozvody elektro. Ve většině případech mají stropní panely ještě viditelné spáry, který se moc nelíbí. Stropy mají světlou výšku cca 255cm, snížením výšky o profil a jednu desku je cca U profil 40+12SDK deska, takže +- vždy kolem 250cm.
Odpovědět
@panlorenc Existuje předpis který toto zakazuje? Vždyť i Původní elektroinstalace je vedena dutinami ve stropě.
Odpovědět
@panlorenc To by mě také zajímalo zda existuje nějaký předpis že se to nesmí vést stropem v dutině.
Odpovědět
@travas Ano existuje. Puvodní elektroinstalace tam vestaky samozrejme mohla pri splneni tehdejších norem. Nyní to především z požárního hleliska nelze nebot se jedna o nosnou požární dělící konstrukci. Jde o to, že převážně většina rekonstrukci bytu je dělána a akceptována bez povolení tj min ohlaseni či stavební povolení. Každý si myslí že Zed 10 ci 12 cm je nenosna pricka. No v panelovém domě tomu tak není. Připravována novela SZ s tímto již bude počítat. Zkrátka kdyby lidi byli nuceni potřebovat povoleni, musel by byt rovněž projekt včetne PBRS a v tom by to požární technik zkrátka nepovolil. Odkaz CSN s odůvodněním zašlu.
Odpovědět
@panlorenc Aha, takže 40 let stará hliníková instalace s větším rizikem lomu vodiče a odběrem 1x60 - 3x100W (obývák) tam vést může. A dnešní instalace v mědi pro odběry typicky 1x5 - 3x10 W by nemohla? Zajímalo by mě, jak by panel z této dutiny vzplál, kdyby ten kabel snad navdory všemu uvnitř zahořel :-D
Odpovědět
@panlorenc Ta norma s odkazem mně tedy moc zajímá. Že nelze dělat vodorovné drážky je známé ale využívat dutiny zatím ne.
Odpovědět
@travas Tak je snad jasné, že nikde nebude napsáno, že takhle se nesmí...takhle to nechodí. Chodí to tak, že projektant navrhne, ALE ZAJISTÍ to...to...tohle s takhle...No a otázka pak zní, jak zajistíte minimální požární odolnost nosné dělící konstrukce/stropu. Strop soudruzi tenkrát taky navrhli na nějakou požární odolnost, co já vím třeba 60REI, nu a ty když tam natáhneš kabely, tak tu odolnost co? No nějak změníš nejspíš snížíš. No a při stavebních úpravách obecně musíš minimálně zachovat původní PO, takže to splníš jenom tehdy, když navrhneš další opatření (izolace, uzávěry...nevím, nejsem požární technik). Jenže jak říkám, to by bylo kdyby se to požárníkovi dostalo do ruky k posouzení, což se neděje. OBECNĚ: NEJDE o to, jak se to běžně dělá, ale jak by to mělo být SPRÁVNĚ. V č. 23/2008 Sb., V 246/2001 Sb., a 221/2014 Sb., ČSN 73 0834 ČSN 73 0833 ČSN 73 0802 ČSN 73 0810
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?