Spotřeba elektřiny v Novostavbě

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně spotřeby elektřiny která mi přijde vysoká za období 12 dnů co jsme jeli na tarif D01D než jsme přešli na tarif pro el.topení D57D nám ČEZ zaslal fakturu za odebraných 847 kwh což za celý květen jsme někde přes cca 2000kwh je to možné?bylo to v období od konce května a el.kotel(12KW)byl zapnutý jen na lehké dotápění a snažil jsem to opravdu šetřit právě kvůli té sazbě D01D. Co jsem se dočetl na různých forech tak průměrná spotřeba domu kde mají pouze vše na el. se pohybuje přes zimní období kolem 1100-1500kwh za měsíc.
Odpovědět
Profilova fotka
@pipel tu spotřebu denní myslím v topné sezóně.
Odpovědět
@katka_michalczykova to je jedno, jaký typ elektrického topení mají. Spotřebu to neovlivní. Vaše spotřeba 23 MWh je hrozně moc. Někde máte díru jen je nutné najít kde. Jednoduše sledujte elektroměr a zkoušejte vypínat okruhy. Těch 70kWh za den je jen v zimě ?
Odpovědět
Profilova fotka
@katka_michalczykova ano mame topne kabely v podlaze. Jak píše @zubr487 nejlépe zjistit velký odběr postupním zapínáním okruhů a sledování elektroměru. Může se stát, že máte ve zdi narušený el. drát a v tom místě vám to probijí, třeba vrutem od přidělané poličky nebo osvětlení venku a nebo málo dotažené šrouby u jističů.
Odpovědět
@katka_michalczykova 70kW není moc na den, když si vezmu, že u cca 350m2 máme v 0 průměrně 120 - 160 kW den
Odpovědět
@vladimir_sacha to je další možnost, že mají taky tak zbastlený dům bez izolací jako Vy.
Odpovědět
@zubr487 Zbastlený... To není zbastlený dům, ale je to dělané z toho co zrovna bylo za dobrou cenu a ještě se to stavělo 7 let, z toho do toho 3.5 roku pršelo a promrzalo, voda stála na stropě... Protože peněz dost nebylo. Náhodou si myslím, že TZ nejsou až tak špatné, jestli 10kW, to je dobré při takovém obestavěném prostoru a rozloze.
Odpovědět
Možná že paní neví že mají na půdě pěstírnu. Důležitá je spotřeba mimo topnou sezonu, jen spotřeba domu a ohřev TUV.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 v zimě bude asi ještě více než 70 . Protože teď jsem se dívala na vyúčtování a průměrná spotřeba za den za celý rok je 56kw.. Podlahové topení máme o výkonu 11,2 asi za hodinu jestli to tedy chápu dobře.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 izolaci máme jak v podlaze tak na půdě i zateplený cely dům. Taky se mi ta spotřeba zdá hrozná ale zatím sem nepřišla na to proč je ten odběr tak velký.
Odpovědět
Profilova fotka
@pipel postupné zapínání okruhů tím jsou myšlenek jednotlivé jističe? A mám je postupně zapínat s vypnutým topením a nebo se zapnutým.? A jak bych poznala že je navtany třeba drát ? A ty jističe jestli nejsou volné nechám zkontrolovat protože nám ty jističe nebo něco v tom rozvaděči jakby drnčí. A ještépět jedna otázka jak nám spínání jistič když se nahodí nebo vypne sazba tak to je celkem hodně slyšet je to běžné. Děkuji za odpověď
Odpovědět
@katka_michalczykova Abyste měli denní spotřebu 70kWh, tak podle mě musí běžet neustále aspoň jeden spotřebič v hodnotách 1-2kW. Což je typicky nějaké čerpadlo, mohla by to být lednice, co jede bez zastavení atp. Určitě to nebude, že by se někde svítilo, pokud náhodou někdo nezapomněl ve sklepě svítit halogenové světlo. Mně takhle jeden měsíc udělalo velkou spotřebu čerpadlo ve studni, když se zanesla klapka a nevypínalo. To znamená, zamyslel bych se nad tím jaké velké spotřebiče máme - od lednice, přes bazen až po čerpadla ve studni. Vzal bych tužku a jeden, dva typické dny si zapsal spotřebu elektřiny. A následující den bych postupně vypínal spotřebiče a sledoval, co to dělá. A to je buď vypnout ze zásuvky, nebo celé okruhy přes jistič. Povolené šrouby na jističích to podle mě nebudou. 1-2kW je výkon až dvou rychlovarných konvic a to se podle mě na šroubech neztratí. (Pokud budou špatně utažené, bude tam přechodový odpor a elektřina místo, aby "proudila" dál, se bude přeměňovat na teplo) A napadla mě ještě jedna věc, co zkusit. Povypínat všechny jističe v domě, nikoli ten hlavní ve sloupku, a jít se podívat, jestli elektroměr ukazuje nějakou spotřebu. Neměl by.
Odpovědět
@katka_michalczykova Těch 56 kWh za 24 h je trvale zapnutý spotřebič o výkonu 2kW je jasné že část tě spotřeby bude klasická spotřeba. Typuji to minimálně na 1 kW spotřeby o které nevíte, dobrý typ je to čerpadlo jestli máte vrt. Když odečtu 56 -24= 32 kWh a to je na dnešní dům hodně. Dobré by bylo měřit tu spotřebu aktuálně ve W ale to není zas tak jednoduché. Jednoduší by bylo si koupit nebo od elektrikáře zapůjčit klešťový měřák který odhalí na které fázi je velký odběr a kolik. Když koupíte tento za 500. https://www.alza.cz/hobby/vorel-klest... Tak ho můžete při slušném zacházení ještě do 60 dnů vrátit.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
My momentalne mame cca 30-35kW za den (novostavba). Hodne si vezme indukcni deska a trouba - s tim se pocitalo, mame tu silnejsi 🙂 ale bohuzel opravdu hodne bere elektrokotel na vytapeni.... doufam, ze to jeste postupne klesne, ze je treba vlhkej jeste spodek a celkove dum (dostaveno letos v cervnu) ... jinak me to sezere a budu patrat kde jde co spatne udelany.... soused vedle ve stejnym dome jen dodelanym v listopadu loni, protopil za zimu majlant.... mival okolo 70kW na den
Odpovědět
@zdenek_valek Je jedno jestli je deska silnější nebo slabší, důležitější je jak často na ní vaříte a třeba kolik lidí je během dne doma. V topné sezoně teplo od vaření vlastně pomáhá vytápět dům. Zrovna tak je jedno jestli má el. topení odběr 10 nebo 15 kW, spotřeba bude naprosto stejná a bude jen záležet na TZ domu a na jakou teplotu vytápíte. Ta spotřeba 30-35 kWh je bez topení?
Odpovědět
Profilova fotka
Ta spotreba je s topenim .... bydlime 2 a blby je, ze vetsinu dne nejsme doma no...jen vikendy tak pul dne no... takze toho moc nevyhrejeme.... kotel se spina zpravidla pres noc, pres den to vydrzi bez topeni... dneska jsem si s tim chtel vyhrat a nastavil hysterezi 0.2 a od vcerejsich 18hod do dnesnich 5hod jsem protopil 26kW 😄 takze to zas dam zpatky na hysterezi 0.5 asi to vetsinou "sezralo" okolo 15kW za jedno "natopeni" z tech 20.5 na 21 .... vydrzelo to pak asi dyl salat jeste a teplota stoupla treba 21.3 - 21.5
Odpovědět
@zdenek_valek S tou hysterezi nic neušetříte a někteří lidé už 0,5 poznají tak že diskomfort. Ano elektroměr měří přesně ale venku se počasí a teploty mění. Zrovna tak jak jsem už psal do vytápění se počítají i další zisky jako je vaření, TV, PC, slunce a třeba i počet lidí v domácnosti.
Odpovědět
Profilova fotka
No jedu do patku jeste na elektriku developera, takze asi ukoncim testovaci provoz a na tech pet dni to vohulim na 24 stupnu at se to vaechno poradne prohreje 🤔😁 pak budu dal experimentovat 🙂 21 stupnu nam vyhovuje....
Odpovědět
@zdenek_valek Jak máte velký dům? Rekuperace? Znáte ztráty dle projektu nebo spotřebu za rok dle projektu?
Odpovědět
Profilova fotka
Mame 126m² prizemni bungalov 🙂 rekuperaci nemame prave 🙂 podle PENB je to "C" ....
Odpovědět
@zdenek_valek V tom štítku máte napsanou i přesnou spotřebu za rok. V praxi to může být trochu jinak. Ta uváděná spotřeba by mohla odpovídat. Za rok můžete být kolem 10 MWh. V případě vyššího zdražování EE bych uvažoval o TČ.
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius děkuji za odpověď .Pokusím se to teď par dní psát a postupně vypínat a uvidím jestli na něco přijdu. A ještě otázka kolik by tak mělo odebírat to podlahové topení při velikosti domu 140 m2 a výkonu topení 11,2.
Odpovědět
Profilova fotka
@wpavel děkuji za odpověď . Vrt nemáme , máme topné kabely myslím Fénix a topení o výkonu 11,2 . Pokusím to postupně vypínat a sledovat spotřebu . Ten měřák je asi dobrý nápad ale nevím jak se to používá tak budu muset zjistit jestli s tím u nás někdo umí. A kolik dle vás by byla u domu 140m2 normální spotřeba elektřiny za topení když topim na 21 stupňů přes den a na 19 přes noc . . Děkuji
Odpovědět
@katka_michalczykova Výkon podlahy nemá nic společného se spotřebou. Už jsem tu psal o tom měřáku, četla jste to?
Odpovědět
@katka_michalczykova To nebyl myšlený vrt na topeni ale na pitnou vodu kde je ponořené to čerpadlo.
Odpovědět
Profilova fotka
@wpavel četla jsem ale já to asi sama nezměřím? Protože nevím jak. Nebo to je jednoduché a dokážete mi to nějak vysvětlit ?
Odpovědět
Profilova fotka
@wpavel aha .ale čerpadlo nikde nemáme .
Odpovědět
@katka_michalczykova Tak to si netroufám vás do něčeho tlačit když jste na to sama, to musí dělat člověk který o el. něco ví, třeba kam nešahat.
Odpovědět
@katka_michalczykova Dobrý večer, základem je určit, zda se jedná o spotřebu topení, ohřev TUV nebo spotřeba ostatních spotřebičů. Na odhad spotřeby je nutná informace o tepelných ztrátách domu nebo pokud máte, tak informace z PENB. Informace o instalovaném výkonu je celkem k ničemu. Pro odhad spotřeby na ohřev TUV udejte počet osob. Podle elektroměru si změřte spotřebu domu, pokud kompletně vypnete topení. Zatím nejsou takové mrazy, aby to nešlo zvládnout. Podobně si změřte spotřebu domu, pokud vypnete i bojler nebo čím ohříváte TUV. Hodinová spotřeba domu by měla odpovídat odběru zapnutých spotřebičů. Pokud je spotřeba moc vysoká, tak hledejte spotřebič nebo okruh, který za to může. Např. mám jednoho známého, který řešil podobnou situaci. Nakonec se ukázalo, že mu elektřinu krade soused. Moc ale v podobné varianty nevěřím. Spíše bych odhadoval, že spotřeba jde na úkor topení. Nemáte vyhotovené PENB ?
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Profilova fotka
@atilius : Také si myslím, že povolené šrouby ne - topit víceméně trvale 1-2 kW do rozvaděče, tak je z něho nejspíše škvarek a toho by si snad někdo všiml.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?