Spotřeba elektřiny v novostavbě

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, možná narazím na někoho, kdo by mohl třeba malinko poradit - my trošku tápeme. Aktuálně nám přišel opravdu šílený nedoplatek za elektřinu. Novostavba RD Ytong 450 mm, podlahová plocha cca 100m2 (patrový dům). Podlahové topení v celém domě - vodovodní. Elektrokotel, bojler, indukce, pračka, sušička, myčka.... řekla bych že normální domácnost. Aktuálně nám za rok přišlo vyúčtování na cca 17 tis kW/h - rok Část zimy jsme topili krbem, takže kotel byl vypnutý a zhruba od dubna je také vypnutý, to už se netopí vůbec. Nemyslíte si, že je spotřeba elektřiny neúměrná? Děkuji za vyjádření - případně detaily doplním.
Odpovědět
@thea2b to sis spletla o pulku, ne? Mame spotovku a tam vychazi kWh na cca 7-8 kc. Jak z toho udelas 20-25?
Odpovědět
@kekita píšu bude, tzn čas budoucí
Odpovědět
@thea2b a to znamena co? Jako za 20 let? Uprimne neverim, ze by elektrina v horizontu 2-3let stala 25tisic za MWh. V tom pripade by to musel stat regulovat, ptz takova cena by byla likvidacni pro uplne vsechny.
Odpovědět
@kekita kdyby před rokem někdo řekl že ceny energií budou takové jako jsou teď tak by ho zavřeli na psychiatrii a nikdo by mu nevěřil že by to bylo likvidační pro lidi a vidíte kde jsme. Zdražování bude pokračovat a dost výrazně uvědomte si že nám určují cenu Němci a ti si mohou něco jiného dovolit. Nakonec ti co si daly TC místo elektro kotle na tom vydělají. @petr86 jj teď chodím pořád k někomu měřit spotřebu protože chcou vědět kde se dá ušetřit
Odpovědět
Profilova fotka
Stávající ceny ale nejsou pro lidi likvidační. Nebo znáš někoho, koho to "zlikvidovalo"? Jen prostě lidi začnou více šetřit. Taky začnou litovat ti, co jim vyšlo TČ jako nenávratná investice a proto zvolili elektrokotel. Nárůst cen je dán primárně kvůli Rusku - omezení dodávek plynu. Ano stávající situaci určitě před rokem nemohl nikdo předpovídat. Ceny už se nyní ustalují. Pokud nedojde k další světové události obdobných rozměrů, obdobný skokový růst cen elektřiny nehrozí.
Odpovědět
@edison101 jako opravdu si myslis, ze by to mohlo vyrust na 25tisic za MWh? Ted jsme na cca dvojnasobne cene (meli jsme 3,30 ted mame 7). Je to hodne tezke, ale da se to prezit. Ale 7x vyssi cenu nikdo nemuze zvladnout. Tam vubec nejde o domacnosti-tam jde o to, ze to nezvladnou firmy a tim se na jednu stranu zdrazi zbozi a sluzby. A taky zacnou hromadne propoustet. Takze si opravdu nemyslim, ze stat dovoli, aby mwh stala 25tisic-proste nemuze...
Odpovědět
@kekita nebudu tvrdit že nemůže ale snad ne ČEZ už oznámil další zdražení pomalu už to v sazbě d02 bude vycházet na 15tisic /MWh . @pyramis a jestli to bylo na mě tak já netvrdím že jsou likvidační jen musí dost šetřit lidí už já psal že před rokem by lidi řekli že je to likvidační. Sami jste slyšeli že na podzim nás čeká cenový šok takže stát už ví co nás čeká ale veřejnost zatím ne.
Odpovědět
první rok v novostavbě ( 500mm porfix, podlaha 17cm, strop vata 56cm, 3skla v plastu cca 32m2, obytná plocha 150m2) spotřeba 5,8MWh. Bez bazénu, klimy, rekuperace, pouze ČOV a klasická výbava domácnosti.
Odpovědět
Profilova fotka
@edison101 Ano bylo to na Tebe. Z kontextu příspěvku vyplynulo, že by to bylo pro lidi likvidační. Kde ČEZ oznámil zdražení na 15.000/MWh? Dle aktuální ceny v distribučním regionu ČEZ je aktuálně 10.592,81 při ročním fixu, pokud je fix delší, tak je cena příznivější.
Odpovědět
Profilova fotka
Ted jsem koukala na lonské vyučtování a máme 1,9MWh. vytápíme a ohříváme plynovým kon. kotlem, jinak je vše na el. Vaření na indukci.
Odpovědět
@davex Nemáme, pouze elektřinas.
Odpovědět
@petr13 Užitná je 90 m2.
Odpovědět
Článek se načítá
Zacal bych tim, ze bych instaloval mereni nejlepe do aplikace telefonu pro sledovani fazi. Diky casovemu useku si muzes vecer rict co tady udelalo takovy narust....pak muzes jit postupne. Chce to ale elektrikare, t y sam nic nevyresis.
Odpovědět
@pyramis ano to to je aktuální cena musíte přičíst měsíční platby ještě, to se blbě zohledňuje nejsou vázané na spotřebu a každá sazba to má jinak d02 To má o polovinu nižší než čerpadlo či topeni. Plus poze to máte dalších 600kc/MWh to jste přibližně cca už na nějakých 11500-12000kc/MWh. A navíc ČEZ Nové ceníky ještě nevydal jenom oznámil zdražení. Zdraží tak o 2000kc/MWh a jste jak jsem psal skoro na 15000kc/MWh.
Odpovědět
Profilova fotka
@edison101 Měsíční platba je věc jiná a nelze ji vztahovat na MWh. Nijak to spolu nesouvisí. POZE není dalších 600 Kč/MWh navíc, jelikož je to zahrnuté v té celkové ceně, co jsem zde již uváděl. A ČEZ ceníky má vydané od května, co se na dobu určitou týče a od července, co se doby neurčité týče 😉
Odpovědět
@pyramis nesouvisí ale když chcete vědět kolik vás přesně stojí MWh tak je potřeba počítat i měsíční platby jednoduše kolik se celkem zaplatilo za elektřinu děleno spotřebované MWh . A stim poze se pletete to je buď podle jističe nebo podle spotřeby záleží co je nižší u klasických RD s jističem 3x25 je to právě 600 Kč/MWh mrkněte na ceník je to az dole. A v rychlosti jsem našel toto https://www.vecerni-praha.cz/cez-zdra... a o tom mluvili i v rádiu že od 1 srpna se má zdražít jestli je to kachna které se chytili i novináři nevím.
Odpovědět
Profilova fotka
Ano, to POZE je opravdu navíc, je to šedesátník ke kilowathodině, nechápu, že to nemůžou zahrnout do jejich "celkové" ceny za KWh, jak tomu v ceníku říkají. Jestli ČEZ bude zdražovat se uvidí po zveřejnění dalších jejich ceníků v budoucnu. Je to klidně možná, to já nerozporuji. Jen jsem oponoval, že ČEZ už má nové ceníky vydané.
Odpovědět
tak těch 15Kč/kWh uděláme zcela jistě ještě letos a za rok touto dobou budeme rádi za 25, vše jede podle plánu 🙂
Odpovědět
@skunkos 3.7 MWh/rok a jste 5ti členná rodina? To tedy koukám. Chtěl bych znát Váš recept 🙂. My máme 4 MWh a to nepočítám topení a teplou vodu se 4člennou rodinou. TČ tedy dalších 2,9 MWh.
Odpovědět
Profilova fotka
Průměrná spotřeba domácnosti dle ČEZ je 3 MWh ročně. Pokud se el. netopí, tak je průměr 2 MWh. Zdroj: https://www.cez.cz/cs/clanky/jaka-je-... Ono to nejde jen tak srovnávat. Záleží i na energetické náročnosti spotřebičů a návycích v domácnosti - četnost pečení apod.
Odpovědět
Profilova fotka
@sasynkamil : Pokud chcete spotřebu trochu snížit, je podle mne (krom omezení aktivit) v první řadě dobré vědět, kolik co žere. Existuje digitální měřák za pár stovek do zásuvky, který krom okamžité spotřeby ukazuje i spotřebu za daný čas - nechat třeba den zapojený u spotřebiče a zapsat výsledek. Občas je člověk překvapený - např. rok stará TV ve stanby cca 18W (tedy cca 150 kWh ročně) - stačilo jednou volbou v menu povolit "režim úspory ve stanby" a hned to kleslo na méně než třetinu. Ano, trvá pak po zapnutí pár sekund navíc, než se připojí k síti... A nebo při menším používání úplně vypínat. Stejně třeba malá vinotéka - za den cca 1kWh, což je stejně, jako násobně větší lednička s mrazákem. Nebo osvětlení - občas ještě vídám bodové 40/50W halogenky, které více topí, než svítí, v počtu klidně deseti kusů na místnost...
Odpovědět
@petr86 souhlas. Mám TV, která žere cca 150-200W v provozu, naučil jsem ale ženu, že když to má jako kulisu (k vaření, úklidu aj.), vypne si obraz... rázem je z toho 40W. To samé standby s možností probudit přes BT nebo zapojeným ext. diskem do USB = 40W, po odpojení najednou bere jen <1W ve standby... 🙂
Odpovědět
@sasynkamil Ano, jsme totiž citliví. Jediný spotřebič, v domě který běží neustále je lednička a internetový router + server. TV se vypíná kompletně, PC taky, s vodou se neplýtvá, kupujeme zásadně jen výrobky s nízkou spotřebou atp. Žádné AKU nářadí atp.
Odpovědět
17tis za MWh
Odpovědět
Profilova fotka
@thea2b no taky uz sbiram ebonitove tyce 🙂
Odpovědět
Jo . Tak včera burzovní cena elektřiny 21kč/kwh . A to je srpen . Vypadá to že naše elity kopou za korporace a nikoliv za naše spotřebitele.
Odpovědět
...😱
Odpovědět
@kekita vydite kde je už burzovní cena pořád nevěříte že letos nedosáhne cena elektřiny na 25kc/kWh? Řekl bych že do konce roku jsme i přes 30kc. No ještě že mám plynovou desku a propanbutan tak moc nezdraži i když na horu půjde to už neboj dlouho tažené vývary 😁😁😁
Odpovědět
Profilova fotka
Dokud bude drahý plyn a zároveň nutný provoz paroplynů, tak bude el. drahá. Odklon většiny Evropy od jádra a zároveň spoléhání se na levný plyn si nyní vybírá svou daň. Ale blýská se na lepší časy. Poláci upravují legislativy pro urychlení výstavby nových jaderných zdrojů - v plánu mají 6 bloků. Ve Finsku finišuje Olkiluoto 3 (1600 MWe) a Němci odloží letošní odstavení 3 bloků a třeba přijdou i na to, že by k tomu mohli nějaké "odkonzervovat".
Odpovědět
@edison101 tak zatím je to pod 16 a začíná to klesat, tak moc doufám, že tam se to nedostane. Že je to jenom takový 14-ti denní výkyv. 😒 Pořád si ale stojím za tím, co jsem psala, že tohle bude likvidační pro všechny - zvlášť pro firmy a že pokud stát nezačne s regulací, tak to minimálně půlku firem položí. Zvlášť těch, co vyrábějí.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?