Provětrávaná fasáda

Profilova fotka
Máte prosím někdo na tomto typu domu provětrávanou fasádu po celé výšce?
Odpovědět
Profilova fotka
Chtěl bych udělat provětrávanou fasádu na 150 roků starém baráku. Taky řeším, jak to udělat... dal bych tam asi 12cm vatu a to toho trojúhelníku fasádní palubky, dolů ještě nevím... Teď dodělávám střešní krytinu, takže zatím má fasáda čas, ale je potřeba nasbírat informace 🙂
Odpovědět
Nejprve musíte vyřešit to vzlínání vlhkosti, teprve pak se starejte o zateplení. Já bych to dělal tak, že bych nejpve našrouboval střešní latě s roztečí cca 1-1.5m. Je potřeba je srovnat do roviny třeba tak, že je podmáznete lepidlem a dotáhnete podle latě do roviny. Vyplníte izolací. Křížem další vrstvy latí a opět izolaci. Na to paropropustnou folii a svislé kontralatě pro vymezení větrací mezery. Na to nějakou pohledovou vrstvu. Dole a nahoře musíte udělat krycí větrací mřížky. Na tu mokrou stěnu to ale nebude fungovat
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 ano vím, vlhkost máme vyřešenou už od jara. Mě spíš šlo v dotazu hlavně o to, jestli má někdo tu fasádu i se štítem, protože to chceme komplet v jednom dekoru, bez palubek atd.
Odpovědět
@spaghetka podkroví máte obývané, tak je logické, že to uděláte komplet. Něco tomu brání ? Jen nějak musíte vyřešit protažení střechy
Odpovědět
Profilova fotka
@spaghetka ja mam horni cast vcetne stitu provetravanou fasadu - fasadni desky cembrit.
Odpovědět
Profilova fotka
@spaghetka jeste foto
Odpovědět
@jumpmans můžu se zeptat na skladbu stěny pod fasádou? Díky
Odpovědět
Profilova fotka
@mpavka je to drevostavba, takze od interieru: 1. palubky 20mm 2. instalacni predstena 40mm zateplena pavatex pavaflex (rost z lati 60x40) 3. parobrzda Isocel Oko Natur 4. Fermacell 12,5mm 5. nosna konstrukce 160x60 vyplnena Pavatex pavaflex 6. izolacni deska Pavatex isolair 35mm 7. fasadni folie omega 8. dvojity rost ze susenych hoblovanych prken 125x25mm 9. fasadni obklad cembrit zenit. jinak pro zatepleni zdenych domu se provetravana fasada da bez problemu pouzit taky (zatepluje se vatou a na strankach cembritu jsou montazni postupy.
Odpovědět
@jumpmans díky za odpověď. Já to chci dát na dřevoštěpkovou tvarnici. Ve skladbě od interiéru: Sadrokarton 12,5mm Dřevoštěpka 40mm Beton 130mm EPS šedý 140mm Dřevoštěpka 40mm Rošt 40mm kotveny do žeber tvarnice Fasadni folie Cembrit 8mm Dodavatel a tdi jsou s tím ok, ale nikdy to nerealizovali...na netu jsem nic bez zateplení v roštu nenašel.
Odpovědět
@mpavka mezi paropropustnou folii, která kryje izolaci a pohledovou deskou (cembrit, palubky apod) musíte mít svislé latě, které tvoří tu provětrávanou mezeru. Jinak je vhodné použít křížový rošt. Já to dělal tak, jak jsem to popsal výše.
Odpovědět
@zubr487 Mě právě ta fólie nebude krýt izolaci, ale dřevoštěpkovou desku 40mm pod kterou je izolace, to jsem právě nikde neviděl.. Roštem jsou myšleny 40mm svislé latě, cembrit říká, že by stačily i 25mm...
Odpovědět
@mpavka já jsem přehlédl, že to chcete bez zateplení. Ta folie je tam pak k ničemu
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@mpavka vzhledem k tomu, ze drevostepkova deska muze nasat vlhkost, tak bych tam tu folii asi radeji dal. Mela by prijit primo na drevostepkovou desku, na to late, aby vznikla provetravana mezera. jinak ty svisle late 40mm jsou ok. Cembrit predepisuje minimalni mezeru 2cm, pokud se kotvi na dreveny rost tak rika 25mm prkna.
Odpovědět
@jumpmans folii určitě dám a na to late, doporučoval i výrobce tvarnic. Vy jste dělal fasádu svépomocí? Na kolik cca vyšel m2? Já to mám přes palec spočítáno na cca 1000-1500 Kč/m2 dle typu desek s tím, že si to nechám narezat, možná předvrtat a realizace svépomocí. Jestli nejsem úplně mimo. Díky
Odpovědět
Profilova fotka
@mpavka delal jsem svepomoci, takze jsem platil pouze material. Rezal jsem kotoucovou pilou s multimaterial kotoucem (s jemnymi zuby na hlinik), vrtal sam - na tom nic neni - jen je potreba koupit vrtak (nejlepsi je Cyl-9 multi construction od Bosch - neztupi se https://www.eshop-bosch.cz/vrtaky-vic...) stejne tak rost - kotvil jsem vrutama rapi-tec. nezapomente, ze budete potrebovat jeste EPDM pasky pod ty desky
Odpovědět
@jumpmans díky za tipy, s páskou počítám. Už jsem u Vás v albu našel cenu, která odpovídá mým propočtum.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?