Fixace na 10 let, ano či ne?

17. zář 2015100

Ahoj, mám možnost fixovat hypotéku na 5 let s úrokovou sazbou 1,74 % nebo na 10 let s úrokem 2,09 %. Šli byste do 10 leté fixace, nebo tam vidíte spíše řadu rizik? Děkuji za vaše názory.

 • Ahoj, co se týká úroku, tak je to v podstatě celkem zanedbatelný rozdíl, myslím, že to přímo ve výši splátek dělá pouze o pár set korun více, takže možná bych se toho nebála a šla i do té 10-leté fixace. Je problém, že nikdo neví, jak to s hypotékami bude, sice se teď píše, že se malinko úrok zvyšuje, ale prý to tak bývá vždy na začátku září... Myslím si ale, že níž než je to teď už to určitě nepůjde.

 • Máme letos o prázdninách podepsanou hypotéku s fixací na 10 let. Rozhodli jsme se tak díky tomu, že jsou teď sazby velmi nízko a předpoklad, že půjdou někdy niž moc není a také, protože víme, že za těch 10 let budeme řešit ještě jednu novou žádost/navýšení 😉

 • Brala bych těch 10 let, rozdíl je minimální a je spíš pravděpodobné, že úrok poroste než že by klesal. My jsme teď dali fix na 8 let. (1,99% při 90% hypo)

 • Sponzor fóra
 • Tohle je opravdu dilema. Všichni tady píší, že je to jen zanedbatelných pár stovek, ale nevím.... Rozdíl 0,35% dělá při cca průměrné hypotéce 2 mil. Kč za těch 5 let splácení slušných 35 000 Kč. A je třeba počítat i s tím, že za současného stavu legislativy se s fixací upisujete i k nemožnosti mimořádných splátek před skončením fixace bez sankcí. Ale těžko radit. Žádná varianta není špatná. Osobně bych ale šel do kratší fixace a kalkuloval s tím, že za 5 let mi nedají větší úrok než cca 2,5%.

 • Vzala bych na pět let. Pokud je teď historicky nejnižší úrok, dá se předpokládat, že si dost lidí vzalo fixaci na delší dobu (obvykle pět let, delší úrok nenabízí všechny banky) a že se právě za tuhle dobu budou banky snažit udržet/získat klienty a proto bude úrok zase nízký.

 • Rozhodnutí je samozřejmě jen na vás, vy si zvažte pro a proti.
  Za mě, 10 let je hodně dlouhá doba, během které se může cokoli změnit a vy kvůli dlouhé fixaci nebudete schopný problémy vyřešit bez značné finanční ztráty za předčasné doplacení úvěru.

 • Mě naopak štve, že jsem před pár měsíci nezareagovala a nezafixovala na dýl. Úrok už dolů nepůjde a bůhví, co se stane, až ČNB přestane regulovat trh (v r.2016). A dneska dost bank nabízí možnost splacení i mimo konec fixace (každý rok až 20%)

 • My jsme šli taky do fixu 10 let. Chtěl jsem mít jistotu výše splátky na delší dobu. Navíc v případě, že mám malé děti, tak nepředpokládám, že bychom ušetřili nějakou enormní částku navíc pro splátku. Kolem domu a dětí (a auta) je pořád dost výdajů, takže i kdyby se náhodu stalo, že peníze navíc budou, tak je někam investuji...

 • Za mě bych volil také kratší fixaci, 5-7let maximálně. Nejen, že nikdo nedokáže předvídat, co se stane za pár let, takže je možné, že zrovna v období po 10ti letech by byly sazby na vysoké úrovni jako tenkrát a Vy budete bohužel nuceni přistoupit na tyto tvrdé podmínky... a jiná možnost nebude. Po 5-ti letech je předpoklad, že se budou držet sazby H85% na úrovni relativně přijatelné, proto bude případný skok minimální.
  Druhá věc je, že nikdy nevíte, jak se změní Vaše životní situace a zda nebudete potřebovat se přestěhovat, prodat, koupit větší atpod. V případě 10ti leté fixace se samozřejmě do problému, že pokud budete chtít doplatit mimo fixaci, čeká Vás vysoká sankce na předčasné splacení ve výši minimálně ušlých úroků sečtených za všechny měsíce do konce fixace. Některé banky to dokonce mají zpoplatněno jednoznačně % ze zůstatku např. ve výši 5% a to je ještě mnohem víc samozřejmě.

 • po přečtení příspěvků vám nezávidím, na druhou stranu rozhodnutí bude vždy tak jako tak pouze na vás. Je třeba si to propočítat a promyslet. Já osobně nedávno uzavřel hypotéku na 8 let s 1,99%.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat
  Články od našich partnerů
  Tepelná čerpadla BOSCH lákají nízkými náklady a snadnou obsluhou
  Cihly HELUZ zvyšují akustický komfort v bytech i kancelářích
  Levnější stín s venkovní roletou VELUX
  Archiv článků od partnerů