Hypotéka 20 000 Kč, dá se to vůbec?

Zobraz úvodní příspěvek
Zdravím všechny, ráda bych se zeptala jestli je vůbec reálné mít hypotéku skoro 20 000 Kč? Máme s manželem byt v OV, který bychom prodali a koupili bychom si vysněný domek. Byt 3+1/L by se prodal snad za 3000 000, něco máme naspořeno, ale kolem 3500 000 bychom museli vzít hypotéku :-( . Předběžně jsme si počítali, že ta splátka na cca 25 let by byla fakt kolem 20 tisíc. Máme normální příjmy - žádný šlágr, dohromady dáme lehce přes 40 000 a máme dvě děti a školou a školkou povinné, rodičovskou už mám za sebou, tak už budu celý život jen vydělávat, takže se dvěma příjmy už můžeme počítat. Ale děsí mě šíleně výše splátky.... Poradíte? Máte někdo zkušenost? Vysněný dům mi zas nestojí za živoření, chceme žít Děkuju za názory, zkušenosti
Odpovědět
@esuska Pokud jsem dobře pochopila tak by jste si pujcovali 3.5 milionu?Máte výhodu,že budete mít dost svých peněz a hypotéka tudíž nebude 100% financována bankou takže Vám banka může dát i nízký urok a tím pádem by splátka na 30 let mohla být i 15tis. Mám kontakt na dobrého člověka v bance,který vyřizoval i hypotéku mě a urok mam 2.29%.
Odpovědět
Profilova fotka
My máme příjmy téměř dvojnásobné co vy a zvažujeme hypo kolem 18 tisíc. I tak se nám to zdá hodně a hranční. Ve vašem případě bych do toho nešla ani náhodou.
Odpovědět
Profilova fotka
vy chcete koupit dům za 7mil?????za takový peníze postavím vysněný domy 3
Odpovědět
Profilova fotka
ja se bojím splácet 5tis hypošku aby se jednou nestalo že bude chlap třeb bez práce,ale 20tis masakr
Odpovědět
Profilova fotka
@ratatooy V Třebíči za to možná 3 domy postavíš, ale v Praze určitě ne ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@ratatooy já taky..splácíme 4 tis..a říkám si,co bude až budu třeba na mateřské :-)
Odpovědět
ani náhodou. 40 tis s takovou hypo bychom jako 4- členná rodina prostě nedali. 20 tis. na poplatky, jídlo, koníčky, oblečení, boty, pojistky, občas výlet, bazén, kultura, doprava opravdu nedali. Kdo ti zaručí, že budete po dobu 20 let mít takové příjmy? Já bych se z takové hypo 20 let nevyspala. Máme 5600,- Měs. a už to mi přijde dost. Už jednou musel muž do špitálu a dva měsíce nechodil do práce. Nicméně máme naspořeno na rok na poplatky vč. hypo kdyby náhodou...
Odpovědět
@esuska Dneska je něco jiného než zítra. Položil bych si otázku, kolik reálně budete vydělávat za 20 let. V tom věku, co vám bude. Zvážil bych, že všechno okolo bude o 40% dražší. Takže jestliže dneska máte výdaje plácnu 8 tisíc, tak za 20 let to bude třeba 12 tisíc. A s prací to máte jak - budete v tom oboru i za 20 let, nebo dají přednost mladším ? V padesáti se hledá práce úplně jinak, než ve dvaceti. Ideál je, když to utáhnete bezpečně z jednoho příjmu. Kdyby náhodou druhý vypadl. Třeba úraz, 2 měsíce doma a máte 30% nebo kolik se to platí. Za dva měsíce vás nahradí a později tedy propustí pro nadbytečnost. Takže podpora atp. Prostě počítat i s takovým scénařem.
Odpovědět
Když si člověk staví dům sám, nezáleží na tom, kde staví. Jsme u Prahy, dvě patra, lehce pod 300m2. Aktuálně máme utraceno 2.49mega, chybí nám natáhnout fasádu a uvnitř položit podlahu, osadit dveře a v přízemí ještě sádrokartony. Nějakých 200 tisíc a budeme mít hotovo. Viz http://www.domeceksnu.cz
Odpovědět
Profilova fotka
20tis mi přijde moc...ale kdyz hypo roztahnete na vic let..tak treba 15tis uz by dle meho slo... nicmene otazkoz je jaky dum kupujete. ...vybavena novostavba ok....ale pokud se jedna o stary dum. ..tak urcite nebrat, protože je tolik věcí, ktere budete muset časem predelat a to s takovými zavazky nebudete schopni u financovat. .
Odpovědět
Podle rad moudřejších by měla hypotéka činit max. 30 % čistého příjmu. Tudíž 20 tis. hypotéka - 60 tis. příjem.
Odpovědět
Ono za 20 let už nebude ani novostavba novostavbou a budou potřeba opravy.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@evisek213 tak v tom to mám lepší že na mateřský jsem a pak pujdu možna do práce nebo budu dělat doma,ale pochybuju že si vydělám víc jak na md
Odpovědět
Profilova fotka
@ratatooy no ne..myslela jsem to tak,že teď nám to přijde úplně v pohodě a z výplat ještě dost ušetříme na dlaší vybavení...ale říkám si,že když je pak plat na mateřské takový skok oproti té mojí současné, tak jsme měli strach,že jak to pak bude,proto jsme šli na tak nízkou splátku,abychom mohli v klidu spát a při tom si k úvěru spoříme na nějakém spešl účtu co k tomu nabízeli na popřípadnou mimořádnou splátku..
Odpovědět
@evisek213 no, ono tou mateřskou to nekončí. Spousta bezdětných párů bere jako hraniční příjem plat manžela a pak mateřskou/rodičovskou. Ovšem nevidí to, že po skončení rodičovské je poměrně "slušná" šance, že se žena buď přímo nebude mít kam vrátit, nebo nebude mít možnost hlídání, školky, tak nebude moci nastoupit nikam, sama na sebe bude ráda, když vydělá tolik, co byl ten rodičák..atd... Vidím to kolem sebe, čím dál víc matek zůstává doma jako "žena v domácnosti", ne proto, že jsou tak za vodou, že si mohou dovolit nepracovat, ale proto, že nemají možnost. Proto bych při jakémkoliv uvázání se ke splácení brala jako výchozí to, jak vyjdeme s jedním příjmem.
Odpovědět
Profilova fotka
@chocolatebrown no a proto máme splátku jen 4 tisíce :-) ne 8,ani 10 a už vůbec ne 20 ... abychom i v době mateřské nebo po ní, jak říkáš, mohli žít jako lidi, někam si zajet a tak...a ne žít z "huby do huby"...
Odpovědět
Žijte tak, abyste na to měli. Každý máme sen, ale dát půlku příjmu jen za hypotéku je absolutně nereálné a nezodpovědné. A to myslím ve vší úctě. Přijatelný strop je podle mě 10 tisíc max.
Odpovědět
No tak my mame s pritelem prijem kolem 50 000 a i tak mam hruzu z toho ze si budem brat hypoteku a platit cca 13-14 v byte (tudiz jsou tam nizsi provozni naklady nez na baraku) podle me je nesmysl kupovat si tak drahy dum, takove domy jsou pro vyssi vrstvy a se svym prijmem do teto vrstvy s manzelem nespadate, radsi bych se uskromnila nez zit cely zivot ve hruze ze kdyz se neco stane prijdem o strechu nad hlavou....sama vim o cem mluvim, firma ve ktery par let pracuju je v insolvenci a tak jsem behem par dnu prisla o vesery prijem (prestali posilat mzdy a pracak mi zatim nic neda) aniz bych si za to jakkoliv mohla sama , nastesti to zvladame z pritelovo prijmu jinak vazne netusim jakbychom dopadli a to jsme zatim jen v najmu...
Odpovědět
No.... Naklady v byte nemusia byt o moc nizsie nez v rodinnom dome. Kolega ma 2+1 60m2 (starsi byt) a mesacne ho to vychadza na 6500,-Kc (elektrina, voda, plyn, kurenie, fond oprav, ...), kym moje naklady v novostavbe su okolo 2500,-Kc (elektrina, voda). Samozrejme v dlhodobom horizonte bude treba riesit opravy a bude potrebna nejaka investicia. Materskou a rodicovskou "dovolenkou" sa zivot nekonci. Dieta moze skoncit v sukromnej skolke/jasliach a tiez nikde nie je napisane, ze matka musi vyuzit 3 alebo 4 rocnu dobu starostlivosti o dieta. Jedine juzanske a postkomunisticke krajiny umoznuju takyto benefit - vo svete je bezna doba rodicovskej dovolenky pol roka, rok.
Odpovědět
Profilova fotka
@evisek213 no jasny ja jsem to tak myslela taky akorát že mi by jsme na tom měli být relativne za 2roky líp jestli pujdu do práce
Odpovědět
Profilova fotka
@deto_oesya ano to je ve světět běžná doba jenže ve světe si též mužou dovolit ou-pair
Odpovědět
@ratatooy Ale i zde je možnost si najmout au-pair nebo dát dítě od roku a půl do jeslí.
Odpovědět
Bylo by dobré se ponořit do nějakých finančních rádců, kde člověk zjistí, že takhle by se žádný boháč nikdy nechoval. Ten si peněz váží a dokáže je dobře zhodnotit. Až když jich má hodně, tak si třeba pořídí nějakou libůstku, případně rodině vilu. Ale mít vilu v Praze s obřími dluhy a spadnout tak vlastně do příjmové skupiny chudiny, to je přece legrační. Něco jiného je dům zdědit atd. Tohle je skok do propasti. Já to píšu a vím, že si to říkám i sama sobě, také bych ráda žila v krásném velkém bytě, ale nemám na něj a tak jsem šla do téměř vysněné lokality, ale do malého. Abych na to měla, i když se něco stane a spíš si snažím vybudovat finanční polštář, než se mega zadlužovat.
Odpovědět
@adelkav jenze au-pair stoji docela velke penize a ve statnich jesli moc neni...a jeste jsou jen nekde.
Odpovědět
@adelkav a taky podle me neni ok davat tak male dite pryc od matky na tak dloho...v roce a pul dite mamku potrebuje proste...
Odpovědět
@petapetruska mluvím o soukromých jeslích, samozřejmě, že v tomto věku dítě matku potřebuje, ale jsou možnosti i zkrácených úvazků, které prospějí jak dítěti, tak matce tak rodinnému rozpočtu. Vím, že to není možné všude, ale původní tazatelka se ptala na Prahu, kde tyto možnosti určitě jsou. Sama jsem ji využila a musím říct, že zpětně toho nelituju. Ono je to dobré i pro matku (nejen zatíženou hypotékou), že po dobu mateřské její cena na trhu práce neklesá. Ale to se dostáváme někam jinam.....
Odpovědět
No ono za soukromé jesle/soukr.školku člověk v Praze zaplatí 8-15 tisíc měsíčně, to si moc nepomůže z hlediska hypotéky... A ve stítních jeslích permanentně nejsou volná místa, případně jsou, ale úderem třetího roku dítě stejně musí odejít.
Odpovědět
A ohledně zkrácených úvazků - v Praze tyto možnosti možná jsou, ale fakt jen pro "vyvolené". Sama sháním zkrácený úvazek už půl roku a bez šance. Všude radši vezmou někoho, kdo jde na plný. Třicetiletá matka je prakticky nezaměstnatelná, pokud nechce placovat za desítku měsíčně hrubého někde v call centru. :((
Odpovědět
@adelkav ono je ale otazka,zda ze zkraceneho uvazku clovek vydela na ty soukrome jesle tolik aby se to vyplatilo....ne kazdy kdo ma hypoteku ma nejaky extra plat a soukrome jesle by si leckdo nemohl dovolit ani z plneho uvazku natoz ze zkraceneho a v Praze jsou ty jesle preplnene teda
Odpovědět
@petapetruska nám se to tenkrát vyplatilo. Ale pravdou je, že jsem dělala hodně po nocích z domova a dávala jsem do jeslí jen na pár hodin v týdnu. Ale pokud je zkrácený úvazek, má také prcek zkrácený úvazek v jeslích a platí méně:-) A upřímně, pokud bych z finančních důvodů nemohla dát dítě ani do jeslí, tak bych do hypotéky nešla. Přece jen v době, kdy budou naše děti na středních a vysokých je dost pravděpodobné, že jim vzdělání budeme taky platit a nechci se dostat do situace, kdy budeme volit, zda dítěti dopřát kvalitní vzdělání nebo zaplatit hypotéku:-( Ale to už jsem opravdu hodně odbočila.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?