Hypotéka 20 000 Kč, dá se to vůbec?

Zobraz úvodní příspěvek
Zdravím všechny, ráda bych se zeptala jestli je vůbec reálné mít hypotéku skoro 20 000 Kč? Máme s manželem byt v OV, který bychom prodali a koupili bychom si vysněný domek. Byt 3+1/L by se prodal snad za 3000 000, něco máme naspořeno, ale kolem 3500 000 bychom museli vzít hypotéku :-( . Předběžně jsme si počítali, že ta splátka na cca 25 let by byla fakt kolem 20 tisíc. Máme normální příjmy - žádný šlágr, dohromady dáme lehce přes 40 000 a máme dvě děti a školou a školkou povinné, rodičovskou už mám za sebou, tak už budu celý život jen vydělávat, takže se dvěma příjmy už můžeme počítat. Ale děsí mě šíleně výše splátky.... Poradíte? Máte někdo zkušenost? Vysněný dům mi zas nestojí za živoření, chceme žít Děkuju za názory, zkušenosti
Odpovědět
@esuska Platit 30 let mi přijde jako úlet - s ohledem na to, jak se střídají krize, firmy krachují a redukují, všechno kolem se zdražuje. A vize, že všem poroste plat mi přijde jako utopie. Docela by mě zajímalo, zda většina zde dostane každý rok přidáno tolik, aby to pokrylo alespoň inflaci. Já tedy ne. Ceny spotřebního koše za 2003/2013 vzrostly průměrem o 65%. To je poměrných 6.5% ročně. Kdo dostává víc než 6.5% ročně přidáno a má takovou vyhlídku na dalších 25 let, ten se bát rozhodně nemusí :) Samozřejmě to nejde brát přímou úměrou, protože s vyšším platem tvoří koš menší podíl. Ale i tak...
Odpovědět
@davescz sice to není úplně k tématu, ale do očí bijící nesmysly je dobré korigovat, aby se tu nešířily poplašné zprávy .... za prvé 65% nárůst čehokoliv za 10 let neznamená 6,5% ročně, ale vychází to průměrně cca 5% ročně . ..... za druhé průměrná roční míra inflace za rok 2003 až 2013 byla 2,32% (dohledatelné na stránkách ČSU) . Troufám si tvrdit, že nadpoloviční většina zaměstnanců tento růst má .. Jediné s čím se dá souhlasit, že hypo na 30 let není optimální, protože je v měsíční splátce už velmi špatný poměr úrok versus anuita ... tj. vlastní dluh se splácením snižuje velmi málo/pomalu.
Odpovědět
@mp77 castecne souhlas,ale pri porovnavani vyhodnosti/nevyhodnosti hypoteky je nutne vzit v uvahu,kolik stoji najem a kolik asi bude stat za 5/10/20 let . Pokud je vetsina hypotek stejne draha (spis levnejsi) nez najem,tak je vyhodna i pres opravdu spatny pomer urok/anuita. Protoze proste nekde bydlet se musi.
Odpovědět
@mp77 Dík za upřesnění. Jaká je výše inflace samozřejmě vím. Ale jak jsem psal. Plat mi v žádném případně ročně neroste a to ani o inflaci. Nemyslím si, že by nadpoloviční většina měla tento růst - byl by zajímavý nějaký průzkum :) Já si třeba za posledních 5 let platově pohoršil o pás desítek tisíc ročně. Inflace jako taková nás ani moc nezajímá. Důležité je, kolik věcí každodenní potřeby si za ty peníze reálně naskládáme do košíku. Nepsal jsem, že 65% je růst inflace, ale že 65% je růst ceny spotřebního koše za 10 let. Je to celkem patrné z ceny rohlíku, chleba, másla a podobně. Jsme pětičlenná rodina, aby bylo něco na večeři, snídani a na svačiny do školy, kupuji každý den 20-30 rohlíků. Rohlíky dříve stály lehce pod korunu, dnes stojí i 2.5Kč. Stejně tak benzín nestojí 21kč/litr ani dálniční známka nestojí co stála. Ale do práce musím taky každý den. Obyčejná limonáda stála 2.9Kč v tescu, dneska za to nekoupíte ani vodu. Rozdíl 1.5% mezi 6.5% a správnými 5% bych neoznačil za poplašnou zprávu :) Zbytek je holý fakt.
Odpovědět
@ondrej190 Té myšlence úplně nerozumím. Měsíčně budete platit formu nájmu dál. V případě bytu to bude do fondu oprav, v případě domu je to na vás, jak budete šetřit na opravy. Platby za energie vám nikdo neodpáře, ty budete platit dál. Stejně tak svoz odpadu. Výhodné bych to nazval ve chvíli, si vezmete hypotéku, pořízený byt pronajmete a ze zisku z pronájmu zaplatíte splátku hypotéky. To je výhodné. Ale nereálné.
Odpovědět
Profilova fotka
@davescz @ondrej190 Mně je ta myšlenka celkem jasná a souhlasím s ní. Pokud platím nájem dejme tomu 10 000,- a k tomu 3 000,- služby, pak ten nájem "vyhazuji z okna" protože i když jej budu platit 30 let, byt mi patřit nebude a peníze už nikdy neuvidím. Zatímco, když těch 10 000,- budu platit jakožto splátku hypotéky (je jedno jaký je úrok, prostě platím 10 000,-/měsíc), tak byt je můj a můžu jej případně prodat (i když samozřejmě ne za hodnotu, kterou celkově zaplatím bance, ale pořád jsem výrazně v plusu). A ty 3000,- za služby, které platím v podnájmu, budu platit i ve svém bytě pořízeném na hypotéku. Takže můj benefit za stejné peníze je byt, který je v mém vlastnictví a mohu s ním disponovat. Pokud si na hypotéku koupím byt a dám výši nájmu (bez služeb) ve stejné nebo vyšší výši jako je splátka hypotéky, pak se mi nájmem samozřejmě splácí byt, se kterým mohu disponovat. Na druhou stranu mé náklady na bydlení (nemluvím o službách) musí být v jiné nemovitosti nižší, než je právě splátka hypotéky a potažmo tedy nájem, který dostávám, jinak je to záležitost nerentabilní (pokud například budu v podnájmu, kde budu platit více, než je splátka hypotéky). Pak se k tomu samozřejmě přidává aspekt kvality bydlení, kdy mohu platit nájem za 4+1 vyšší než splátka hypotéky za mnou zakoupený 2+1 kde mám nájemníka, kam bych se s rodinou nevešla, pak je pro mě jasně rentabilní i varianta, že za nájem dávám měsíčně víc, než mi dává podnájemník, ale mám byt (i když pro mne nevyhovující) jakožto investici, se kterou mohu nakládat... Těch aspektů, které hrají pro každého jinou roli, je hodně, ale matematika je jednoduchá.
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt tak asi záleží co kdo dělá,ja třeba v secondhendu kde jsem pořád zaměstnaná asi praxi nahánět nepotřebuju,a jak jsem psala radši si budu pracovat z domu kde se učím sama jak a co udělat(peču)
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt jo tak takový lidi taky nemám ráda,ja jsem spíš myslela zvolit si dobrovolně domácnost a péči o děti a vydělávat na vlastní pěst,satčí mít šikovný ruce a plno nápadů
Odpovědět
@monny3 10000 nájem ? To je proboha kde ? Bydleli jsme v Praze na Strossmayeráku a tam byl v téhle relaci PODNÁJEM.
Odpovědět
Profilova fotka
@chris_n no kamaradka hlídá děti,ma na to v bytě uzpusobeny misto,má tak cca 7dětí a bere si 50kč za den za jedno dítě a z toho jim i uvaří
Odpovědět
Profilova fotka
@kaccenaa pokud ta možnost je tak je to ok,ale chodila by jste vypomáhat za 50kč na hodinu?ja teda ne za to mi to nestojí,ani čas těch dětí protože to co jim dáme ted si poneou celý život a takto budujeme jejich povahu takže vaše dcera možná bude dobrá v práci ale to muže být taky vše,nemusite se tím pádem ani jendou dočkat vnoučat ale to už jsem hoodně odbočila,ja bych nejradši děti naučila že mužou mít co chtějí a dělat co chtějí jen si za tím musí jít a věřit
Odpovědět
Profilova fotka
@davescz takže se vám to zdá moc nebo málo? V obecné mluvě se pojmy nájem a podnájem zcela běžně zaměňují a i pro můj příspěvek je to zcela irelevantní. Nájem (platba od nájemce majiteli nemovitosti) 10 000,- je v Brně normální za 2+1.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@seny83 tak to tleskám když toto zvládají s dítětem,to mám radost a pro mě dobrá vyhlídka když náš příjem je cca 35tis mame sice dve děti a splacime 4,900,.
Odpovědět
Profilova fotka
@esuska tím pádem je tema dořešeno a udělali jste nejlip jak jset mohli,tak at se vá v bytečku líbí a užívejte života
Odpovědět
@monny3 Zdá se mi to hodně. Pak souhlasím s tím, že hypo je výhodnější, jestliže to, co jde někomu jinému do kapsy (tzn nejsou v tom energie, služby ani fond oprav) se blíží splátce. V těch 10 tisících tedy nejsou služby ani fond oprav ?
Odpovědět
Profilova fotka
@davescz přesně tak, těch 10 000,- je čistě nájem a k tomu jsou teprve služby. My jsme třeba byli v nájmu 2+kk v novostavbě, takže záloha na služby (ve kterých měl majitel započítán i fond oprav 500,-/měs.) byly 3 000,-/měs. První rok majitel dokonce zvládl udělat vyúčtování záloh (něco jsme dopláceli za elektřinu), ale pak už se mu nějak nechtělo (a my jsme se toho nedožadovali, když jsme první rok dopláceli).
Odpovědět
@monny3 Díky. Tak to pak jo. Lepší investovat do svého, než cpát jinému. Však on si to každý rozmyslí sám. Já samozřejmě nechci strašit, ale na druhou stranu nechci někoho slepě podporovat v tom, že to zvládne, že se nemá bát :) A pak díky tomu spadne do spirály dluhů. Závazky na 30 let bych prostě nebral na lehkou váhu.
Odpovědět
Profilova fotka
@davescz Tak to je určitě pravda, člověk si to musí pečlivě spočítat a počítat ve všem s tou nejhorší variantou... bohužel to někteří neudělají ani při spotřebitelském úvěru a sami si na sebe líčí dluhovou past, ale to jiné téma. Každopádně je myslím jen dobře, že se zakladatelka tématu rozhodla do takové hypotéky s takovými příjmy nejít ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@davescz Taky jsme do ted platili v Brne ciste za najem 9500,- za 2+1, sice si pohorsime protoze splatka hypo bude pres 13tis., ale za vetsi byt, kde uz budeme moct byt casem i s detmi.. jasne ze je to hrozna vize ze 30 let ted budeme splacet hypo, ale aspon to budeme sypat uz konecne do vlastni a ne do cizi kapsy..
Odpovědět
@martaveg jj, tohle smysl dává. Já spíš psal v duchu původního přísvěvku, kde byl byt v OV a předpokládal jsem, že nájem představuje pouze ty služby a fondy. Když je člověk v cizím, ať už pronájmu nebo podnájmu, tak to vychází jinak. Ono možné je všechno. Sám mám splátky 18 tisíc na 20 let. Ale část peněz, co mělo jít na dům, jsem investoval do podnikání a teď splácím co to jde, abych se toho do 5 let zbavil. Pracuji někdy i 16 hodin. Jenže tohle bych nikomu neradil. To už musí každý zvážit sám, na co si troufne. Proto jsem napsal co jsem napsal.
Odpovědět
Profilova fotka
Já bydlím v menším středočeském městě a před 3 lety, kdy jsme řešili stěhování do většího, tady byly nájmy za menší nevybavené a nezrekonstruované 3+1 cca 10 tisíc + energie. Tak jsme si koupili vlastní 3+1 a platíme 9 tisíc hypotéku + energie. A co jsem tak koukala, cena nájemného dolů nešla. Pro nás to tehdy byla jasná volba.
Odpovědět
@zmrz_lina Presne , takovych nas bude hodne,to jsem mel na mysli :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@davescz Tak urcite, pokud mam byt v OV ktery mi staci, tak bych hooodne zvazovala zda jit do hypo a navic tak vysoke :-/ neco podobneho udelal kdysi muj bratr, mel slusny byt, sice by potreboval casem nejakou rekonstrukci, ale byl jeho, koupeny od mesta za par korun, prodal ho, vzal jiny byt na hypo, nezvladal splacet, skoncil i s rodinou v podnajmech a dnes nema nic, jen dluhy.. a o takovych pripadech slysim od kamaradu kazdou chvili :-(
Odpovědět
Profilova fotka
@esuska tak na to je asi jediná rada, pokud chcete dům za 7,5 mega a bojíte se vysoké hypo, tak je potřeba zvýšit příjem. Takže jiná, lépe placená práce. Řeknu ti to takto, máme taky dům, za mnohem menší částku, hypo kolem 18 tis, ale manžel vydělává více jak dvojnásobek toho, co vy 2 dohromady, já jsem na rodičovské a rok teď budu doma bez peněz, protože syna do školky nevzali, dcera ve školce .... a je to docela tak tak, na veselé utrácení to rozhodně není, musíme dávat pozor, abychom každý měsíc vyšli. Ale za rok, až se vrátím i já do práce, bude "žití" snesitelnější :-) Jenže vy tu vizi nemáte, takže pokud chcete vysněný dům a zároveň život na úrovni, bude potřeba s tím něco dělat.
Odpovědět
@bbn počkej tak manžel má 80 litrů a ty napíšeš, že je to tak tak? tak to asi žiju v jiném světě :-D a divím se, že vůbec existuju
Odpovědět
@novacek1612 jakmile se ti zvedne příjem, zvednou se i potřeby :-))))
Odpovědět
@novacek1612 Nediv se,auto leasing,pojisteni,udrzba 12-15 tisic,bydleni dan,pojistky,energie,udrzba 20,jidlo,radosti,obleceni min. 30,chalupa,hory,dovolena pro 4,neco usetrit....uz to nestaci :). Nezavidim,konstatuju :)
Odpovědět
Profilova fotka
@novacek1612 tak to i my máme občas pocit, že žijeme v jiném světě, ale bohužel je to tak :-( A to můžu říct, že si nekupujeme nic extra, jediné na čem teda nešetříme je jídlo, ale já jak jsem s dětmi doma tak oblečení mám ze sekáče nebo obyč z tesca (na co taky na zahradu nebo na hřiště značkové, že), na dovolené jsme byli teď poprvé po 6 letech a za zábavu (kino, dětské akce,...) taky neutrácíme, pač není moc čas. Možná je to tak tak proto, že se teď snažíme hodně investovat do zahrady (keře, stromky, tráva,..) a do nábytku a zařízení. A snažíme se ušetřit na mimořádné vklady do hypotéky.
Odpovědět
@bbn tak teď už to nechápu vůbec, ale budiž, asi to možné je
Odpovědět
Profilova fotka
@bbn hele vždyt ze sekáče je oblečení nej samý luxus značky a nadherný kusy,aspon tady se najdou teda ja už jinam nechodím
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?