Hypotéka u Komerční banky - zkušenost

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Máte někdo hypotéku u KB? Jak jste spokojení? Byl tam nějaký problém? Dodržují to co slíbili? Děkuji za zkušenosti - o jiných bankách tu diskuze jsou, na tuhle jsem nenarazila....
Odpovědět
@danielacz Je pro vás důležité mít jednu hypotéku na pozemek i výstavbu? Pokud to lze, šla bych cestou nejdřív hypotéku na pozemek, ať ho máte jistý, a až budete mít požadované dokumenty, že byste šli žádat o hypotéku na výstavbu. My to tak máme, ale pozemek jsme kupovali o 2 roky dřív, než byl hotový projekt. Co se odhadu týče, tak u KB je klient rukojmí odhadce, protože jakmile odhadce dělá problémy, je to u KB stopka, nepomůže ani supervize ani nic. Užili jsme si svoje.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Profilova fotka
Zdravím, chtela bych obnovit diskuzi. Zrovna si vyrizujeme hypo u KB. Žádost podana 31.1.2020 a je konec března a jeste nemáme podepsanou smlouvu. 3 tydny čekání na odhad (všechny doklady dolozeny). Odhad nam teda nevyšel, jak jsme potrebovali (žádáno 3mil,půjčí nam jen 2,640mil). Odhadkyne se s nami vubec nebavila. A ted 3 tydny čekání na smlouvu, kdy nam včera volala poradkyně, ze musíme doložit, ze máme chybějících 360tis na dostavbu. Bereme si hypo na koupi pozemku a na vystavbu RD. Kdy pozemek kupujeme ze svého. A ještě další podmínka přímo od odhadce, ze čerpání bude možné az po kolaudaci IS. Ty tam ale ještě ani nejsou, protože se budou delat zároveň se stavbou. Setkal jste se s tim někdo? Tohle se nam vubec nelíbí. V tu chvíli nepotřebujeme 20% svych zdrojů, ale 30%.
Odpovědět
@lucyje89 Take mame mesic starou zkusenost s KB. Odhadce cenu potvrdil, supervizorka ji zamitla. Tak jsme od nich odesli. Pry to bylo jeste zacatkem brezna bezne. Pak prisel nouzovy stav a vic jsme to neresili.
Odpovědět
Profilova fotka
@lucyje89 od komerčky jsme po (mnoha) špatných zkušenostech odešli cca v roce 1998. Pak jsme zkusili několik návratů (přesněji 4), z toho 3x jsme zase se znechucením odešli a jednou to dopadlo úspěšně, i když mluvit o úspěchu je také možná trochu přehnané - vyřízení akreditivu, kdy my jsme měli peníze a potřebovali jsme, aby toto bylo potvrzeno zahraničnímu partnerovi, trvalo tři čtvrtě roku. Máš nějaký důvod, proč chceš zrovna komerčku? Zkus něco jiného, a jestli tě do toho tlačí finanční poradce, tak bych zatím viděla jenom jeho vidinu možné vyšší provize, najdi si jiného. Je jich dost a pro klienty jsou všichni zadarmo
Odpovědět
@lucyje89 Máte přímo KB, nebo modrou pyramidu? Jsme v podobné situaci. Máme nezajištěný úvěr na pozemek a žádáme u MP o hypo. Jsou s KB ve skupině a jak to tak čtu, dost se bojím. Potřebujeme, aby nám vyšel odhad alespoň přesně na kupní cenu, která je teda příznivá, ale i tak se bojím, že přijde odhadce nějaký blboun a nebude se s námi bavit (což je divné, odhad si platíme my a je pro nás....) :/
Odpovědět
Profilova fotka
Měli jsme rozjednanou hypo u KB. Poté, co bankéř zdržoval podpis smlouvy a pak nám navýšil dojednanou úrokovou sazbu s tím, že jsme překročili časový limit pro sjednání smlouvy, nám byl následně ještě udělán odhad, který byl o dost nižší, než jsme potřebovali, takže jsme odešli a smlouvu tam neuzavřeli. V jiné bance nám bez problému udělali odhad na potřebnou částku. Jsme teď u UniCredit a jsme spokojení, teď budeme dočerpávat poslední část.
Odpovědět
Profilova fotka
@cankikris My mame přímo KB, ale zkušenost šílená. @esmeralda2 Nás poradce do KB netlačí, sama nam rekla, ze pokud budou dělat problémy, odejdeme od nich. Sli jsme do KB po ne moc dobrý zkusenosti s ČSOB, protože KB pro nas bylo v tu chvíli nevýhodnější, ale ted toho začínám už litovat. Spíš me zajímá, jak je to s těma vlastnima prostredkama na dostavbu, chteji po nás doložit, ze mame rozdíl mezi odhadem a nasim rozpočet. Z vlastních zdrojů kupujeme pozemek, kde jsme dokladali i kupní smlouvu. A dalsi podmínka pro uvolnění peněz jsou ty zkolaudovane IS. To bysme taky mohli začít az nekdy příští rok, což se nam nelíbí a proto jsme podali výjimku a ted čekáme, jak se k tomu KB postaví. IS se budou delat zároveň se stavbou našeho baraku.
Odpovědět
Profilova fotka
Měl jsem hypotéku u KB do roku cca 2014. A jak to fungovalo? Stačí si pustit reklamy od AirBank. Jako fakt jsme měli chlapa, který nás měl na starosti a vzhledem i jednáním přesně jako ten pán v levé půlce obrazovky. A to jsme byli jako VIP -pracuji ve firmě, která tam měla účty (obrat miliarda), šéf požádal o spešl jednání se mnou... Všechny reklamní spoty sedí a moc se u nich bavím! 😄 Nikdy více. 😉
Odpovědět
Dobrý den, nemáte prosím někdo zkušenost s posunutím lhůty čerpání u přefinancovani hypotéky? Odložili jsme si aktuálně splátky o půl roku a s tím se nam posunula i fixace u stávající hypotéky u HB. Tzn. že fixace nám končí březen/2022, ale hypotéka musí být vyčerpaná do září /2021. Zkoušela jsem hledat info, ale přímo tento případ nikde neuvádí.
Odpovědět
@baruruu dle meho vy se melo posunout vse ,i vycerpani, ale na casem miste bych zavolala do banky, nebo lepe, vasemu financnimu poradci.
Odpovědět
@jkjkj jo na to se chystám, jen musím počkat do pondělí. Chtěla jsem zkusit, jestli s tím někdo nemá zkušenosti 🙂
Odpovědět
Jak říká náš poradce.Jedna banka umí a je dobrá v úvěrech a "neumí" hypotéky a naopak.Byl jsem přes 15let u KB.Když jsme chtěli hypotéku a měl jsem sakra dobrou bonitu, tak jsem se v období kdy jiné banky měli okolo 2,60 doslova domohl nabídky 3,4 a to prý bylo max. A to i vzheledem k tomu že jsem vždy měl výbornou platební morálku a nějaké produkty u nich.Když jsem jim ukázal nabídku z ČSOB a Equabank...tak jen krcily rameny.V té době nám doslova nesmyslnými požadavky házeli u KB klacky pod nohy.A vše zaplatit...sjednání úvěru, odhad atd....jinde vše zdarma.Na otázku kdy mi volali jestli nechci hypoteku jsem jim odpověděl že už ji mám....a proč jsem si ji prý nenechal u nich zřídit tak jsem se pani vysmál a pretlumocil jsem jí jak si váží svých klientů kteří jsou u nich bezmála 20 let.Nikdy více.Komercka prostě hypotéky "neumí" - nesmyslné úroky, požadavky a platby....v ostatnich bankách nebyl problém a to jsem nebyl jejich klient a přišel jsem doslova z ulice.
Odpovědět
Článek se načítá
Jen upozorňuji(jak to tady čtu) že se odložením splátek samozřejmě nic nemění.Tak či tak to člověk musí doplatit a při výpočtu přijdete i na to že jim vlastně za tuto "štědrou" službu ještě zaplatíte navíc.Ale chápu že jsou lidé, kteří nemají jinou možnost v této situaci.Jen říkám že jim třeba zaplatíte hooodně navrch...protože po dobu odkladu vám i nadále nabihaji uroky...Takže o tu dobu nejen že se Vám prodlouží splátky ale i jim zaplatíte úroky za tu dobu přerušení navíc. A co víc tak toto je problém hlavní - cituji: Splátky jsou pouze odložené, nikoliv odpuštěné. Dřív nebo později bude nutné je doplatit a je to přesně ten „špatný dluh“, kterému byste se měli zdaleka vyhýbat, pokud to skutečně není otázka holého přežití. V současné chvíli asi nikdo nedokáže říct, v jaké finanční situaci bude za půl roku či za rok a je možné, že zatímco teď byste hypotéku mohli v pohodě splácet, tak za půl roku (kdy budete při odložených splátkách muset tyto doplatit) bude situace daleko složitější. Odložené splátky budou viditelné v registrech dlužníků. Co tam vidět nebude, je důvod, proč jste si je odložili. V případě dalšího jednání s bankami budete považováni za klienta, který si splátky odložit „musel“, tedy za méně stabilního, než je ten, který to neudělal. Jak nakládat s informacemi v registru, je plně na libovůli banky a je klidně možné, že některé banky budou tyto klienty považovat za rizikové a budou je úvěrovat daleko méně ochotně. Ale to jsem odbočil.
Odpovědět
@baruruu pak dejte prosim vedet co na to Komerčka. @martas85 ano, bohužel život prinasi i takovéto situace, kdy se na dva mesice uplne zastavila ekonomika. Hypo se berou na dlouhou dobu a stát se může cokoliv. myslim ze standardne banky nabízejí odklad splátek, to není nic nového, akorát nyní se to bude týkat masy lidí. proto me samotnou zajima, jak se v tomto pripade pocita fixace. ja si také myslim, že korona-odklad splátek v registrech videt bude, minimalne v registri te banky, u které byl odklad zažádaný. také bude zajimavé sledovat, jak se pak k banky postaví k nastavení nového uroku u tech, co budou nuceni odložit splátky. je velmi lakavé navýšit rodinne cash flow za splátky na pul roku, bohužel to evropská banka udělala dost nestastne a velmi nevýhodně...
Odpovědět
Ano, je to těžká situace a někdo nemá jinou možnost.Chápu to plně.Poradkyně se mi omlouvala že ji to mrzí že mi nedokázali nic nabídnout a že ať přijdu a že by snad nyní po třech letech co mám hypo už jinde by mi určitě udělali nabídku a na to ja už neslyším. 🙂 Kašlu na ně. Věřím že by to bylo zbytečné...nedostali se tehdy pod konkurenci a ani se tomu neblizili, takže určitě to teď nebude jiné.
Odpovědět
Asi jsem odpověděl na něco co nebylo pro mě 🙂 no to neva....nevsimnul jsem si že tam skočilo ještě adresování Vám od někoho jiného
Odpovědět
Profilova fotka
@martas85 Jen reaguji na vaše info o odkladech splátek. Trochu to upřesním. Pokud se jedná o odklad z důvodu Covid19, pak: 3-6 měsíců (podle banky) neplatíte nic. Výše úvěru, kterou je třeba ještě doplatit, se "jen" navyšuje sjednanym úrokem u úvěru. Po této době pokračujete ve splátkách, tak jako před tím. Bude ale potřeba splácet déle, neboť se úvěr navýšil o zmíněné úroky (tedy nejen prodloužení o počet odložených splátek, ale +úroky v době odkladu). Někdo tímto zaplatí o tisíce, někdo o desetitisíce více. Záleží na zbytkové výši úvěru a sjednanych úrocích. Doporučení: Kdo může splácet, ať splácí. Kdo je fakt dočasně mimo, ať si odloží splátky, než aby si půjčoval jinde... Registr dlužníků: Odložení splátek z tohoto důvodu není zapisován do registru dlužníků! Ale co si u vás poznamená vaše banka u sebe, je věc jiná.
Odpovědět
@fantomik ano tak to je, naprosto s vami souhlasim.otazne je jaky to bude mit dopad na docerpani hypo a fixace.bude fix posunuty splatky a dodatecne uroky nebo banka umozni doplatit jednorazove na konci fixace splatky+uroky za 3 resp 6m. Je to podle me i dulezite i pro zacatek jednani o nove urokove sazbe.
Odpovědět
@fantomik dovolím si nesouhlasit s registrem. Registr vypadá tak, že je tam vidět produkt, banka a pak celá historie splácení. Každá zaplacená splátka je zelená, nezaplacená splátka na termín má jinou barvu - liší se tím, jak dlouho po splatnosti byla uhrazena. Toto tam je a nejde to smazat. Banka i po pár letech vidí, že vám tam něco "ulítlo". Může si pak tedy posuzovatel vyžádat výpis a zkontrolovat jestli šlo o výpadek příjmu, změnt zaměstnání, nebo byl jiný důvod, nezjevný z výpisu. V případě odkladu spláteb v souvislosti s covid19 tam nebude nic. Tedy budou tam chybět splátky za ty měsíce. Banka tam určitě nepromítne odloženou splátku jako uhrazenou. Nebude tam tedy sice žádná barva za nedodržení splatnosti, ale tím, že tam bude chybět např. 6 splátek v řadě, banka pozná, že byl odklad. 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@cankikris @fantomik (dnes již) možná spíš pro pobavení: Vyřizovali jsme refinancování hypotéky (v mbance), prošli jsme všemi skóringami, předmět zástavy byl asi 5-násobné hodnoty, než zůstatek úvěru, byl jiný, než měla v zástavě spořitelna. Dostali jsme k podpisu úvěrovou smlouvu, tu jsme podepsali, pak se posílala na hlavní stan na podpis. A tam si to někdo rozmyslel a nepodepsal, a to přesně 1 den před koncem fixace. A zapomněli nám to sdělit. O důvodech mohu jenom spekulovat. Na můj pozdější dotaz mi odpověděli, že je to jejich právo a že nejsou povinni sdělovat důvody. Důsledkem ale bylo to, že ve spořitelně jsme nahlásili splacení celého zůstatku ke dni skončení fixace, a tyto peníze tam nepřišly, tak nás spořitelna dala do rejstříku neplatičů. Nevím, jak je to teď, ale tenkrát zápis v tom rejstříku byl 4 roky, z toho 2 roky bylo vidět, co to bylo za problém, a 3. a 4. rok zpět ne, jenom bylo vidět, že jsme řádně nespláceli (ani jednou jsme neměli ani 1 den zpoždění). Samozřejmě, když by nějaká potenciální příští věřitelská banka chtěla, může si to zjistit, ale myslím, že většinou nechce, prostě člověka, co měl zápis v rejstříku dlužníků, většinou vyřadí
Odpovědět
@esmeralda2 je to jak píšeš. Nemusí sděloutat důvody. Stává se i to, že pochybí, způsobí zápis a nechtějí to smazat. Ono to jde, ale když banka přizná omyl, národní registr ji vyhodnotí jako nedůvěryhodnou. Je to nefér, ale banky se chrání a takové věci řeší jen interně a třeba samy úvěr poskytnou, i přes registr, ale veřejně nepřiznají, takže se klient ostatním jeví jako nebonitní. Speciálně s čs mám stejnou zkušenost, na jejich straně chyba, ale nechtěli napravit důsledky. Nakonec pomohla mailová komunikace, ze které bylo zjevné, že chybu udělali i se za ni omluvili a dokonce nabídli úvěr. Tím si nasypali popel na hlavu a jiná banka to vzala jako prokázání toho, co se stalo. Ale řešit to telefonicky - není důkaz. Někdy to zkrátka domluvou nejde a vždy je lepší komunikovat písemně. Já používám na ukončení hovoru takovou větu: Prosím vás, nemám si jak zapsat info (nemůžu se vám věnovat, nakupuji, mám tady děti, špatně slyším...) hodte mi to do mailu, doma si to důkladně promyslím a ozvu se 🙂
Odpovědět
@cankikris pokud je to jak pisete tak je to tedy hrozne.
Odpovědět
Profilova fotka
@cankikris No, nebudu se hádat. Natolik znalý nejsem. Nicméně vycházím z informací schválených vládou. Nakolik to nakonec bude zaznamenáno v registru fakt nevím. Ale informace je taková, že se jedná o "ochrannou lhůtu" kdy tento odklad nebude mít vliv při posuzování jakýchkoli pozdějších úvěrů/půjček! Více detailů si nepamatuji, neb jsem tomu nevěnoval více pozornosti. @jkjkj Podle zákona 177/2020 se jedná o posunutí včetně fixace. To znamená, že během doby nesplácení se vám navýší nesplacená částka o úroky (pravděpodobně připisovaná každý měsíc). Po skončení fixace (posunuté o onu dobu nesplácení) se bude řešit dlužná částka jako celek -nikdo už nebude rozlišovat, jestli jste měli "tolik" hypotéku + "tolik" úroky.
Odpovědět
@fantomik mne se to nastestí netýká, ale zajima me to. to znamena ze se fix posouvá o 3/6m, a banka pak vyčísli dodatecné úroky za tech 3/6m které pak budou muset byt splacené najednou? to mi je tech lidi fakt lito...
Odpovědět
@cankikris ja se bojim ze ofiko to banky nepriznaji, ale vliv to bude mit. |Kazda banka si nesplaceni zada do vlastnich smernic a postupu, a uz ty lidi budou posuzovani, ze neměli financní reservu a jeli na doraz. což je smutné...ale kdyby to tak nebylo bylo by to samozrejmě lepší.
Odpovědět
@jkjkj @fantomik je pravda, že vláda říká, že to nebude mít vliv a že nebude v registru uvedeno, že se lidé opozdili se splátkami. Ale to není nikdy, když je odklad. Banky pak...samozřejmě že to nepřiznají, ale v registru to vidí a určitě to zohlední (nikdo nemůže ovlivnit rizikáře, ani vláda - a on má právo rozhodnout jakkoliv). Budou si po krizi dávat pozor a je to pro ně příležitost si na jistotu zkontrolovat jak na tom jsou lidi, kdyby "něco"...tohle je totiž ta situace "něco". Při jakémkoliv odkladu, nejen z důvodu covid19 to tam jde vidět a vytahují si výpisy. Jestli tam je vidět třeba výpadek platu nebo nějaká nemocenská, tak se to tolik neřeší (myslím si, že teď to asi budou posuzovat jinak, než když měl někdo třeba úraz, i když by neměli...) Horší to je když to vidět není, znamená to nějaký osobní problém a to je pak už samozřejmě pro ně neznámý důvod neplacení. Každopádně si umí vysledovat, jak dlouho před tím, se platilo z rezervy apod. Bohužel je to nefér, když klienty ujištují, že k tomu nebudou přihlížet, ale nikdo s tím nemůže nic dělat. Proto je asi lepší, pokud je to možné, splácet normálně. Ten registr prostě je určený tady k tomu účelu, aby si z něj banka mohla vytáhnout jakoukoli informaci z historie klienta - kdy si půjčil, kolik si půjčil, jak splácel, kdy vyplatil, byly problémy, nebyly problémy, jestli měl kreditku, jestli ji čerpal a kolik, jestli měl kontokorent a jak ho využíval. Stejně tak nebankovní registr SOLUS, tam jsou zase informace kolik komu ulítlo za telefon, nebo poplatky za odpady apod. Nejhorší je, že tam už není vidět, kolik se dluží, jestli 200,-kč za odpady, nebo dluh městu třeba milion...můžou vyzvat z doložení bezdlužnosti, nebo nemusí. Obecně platí, čím méně bordelu v registru je, tím lépe 🙂 Protože banky si opravdu mohou samy udělat úsudek a nemusí se za něj zodpovídat. Někdy (jak jsem psala výše) je to nefér ještě více, když udělají chybu a nechtějí si udělat škraloup a zastírají, nekomunikují. Mám zkušenost, že to jde řešit, jen se člověk nesmí nechat odbýt hned napoprvé (ani na podesáté 😄 )
Odpovědět
jestli někdo nevěří jak vypadá bankovní registr...udělejte si výpis. Stojí 180kč na kolikmam. Stáhnete si ho do PC a čtete. Celkem zajímavé, co všechno tam je 🙂 Sama jsem byla poprvé překvapená a jela jsem tam řešit osobně, co tam je a proč. Kdysi jsem měla úvěr na první byt. Po rozvodu v něm zůstal manžel, ale nemohl na sebe přepsat hypo, tak do prodeje tam bydlel a platil moji hypotéku. Přesně jsem viděla, kdy poslal peníze pozdě. Je to 5 let a ta data se mohou po 4 mazat. Ale tahle tam zůstala a nikoho nezajímalo, že jsem měla rozhodnutí, kde stálo kdo tam od jakého data bydlí a hradí úvěr a proč nešel převést na bývalého manžela. A vysvětlujte, když vám nikdo nevěří, protože z registru je zjevné, že to prostě ulítlo na úvěru na vaše jméno...banka to odmítla smazat, přestože to nebyla moje historie.... Nebo když si po těch 5 letech stejná banka splete telefonní číslo při ověřování příjmu, nedovolá se - nevolá podruhé, nevolá ani poradci, nevolá ani žadateli, ani spolužadateli, přestože všechna telefonní čísla tam má také...a nechá vám zamítnutou žádost společně s výstrahou na podvodné jednání.... kdo to nezažil, nepochopí, jak to funguje a co banky mohou a klienti vůbec netuší... 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@jkjkj Asi mi nerozumíte. Výše úvěru se vám každý měsíc přepočítává podle splátky a úroků. Takže když se pozastaví splátky, tak každý měsíc dojde k přičtení úroku k hypotéce. To potom znamená, že se bude splácet o něco déle. Např. k dnešnímu dni já (skutečně) mám nedoplacenou hypotéku 650 000Kč, úrok 2%. Pokud využiju možnosti odkladu, pak musím bance splatit po: 1. měsíci: 651 083Kč 2. měsíci: 652 168Kč 3. měsíci: 653 254Kč 4. měsíci: 654 342Kč 5. měsíci: 655 432Kč 6. měsíci: 656 524Kč Tedy po půlročním odložení splátek se mi navýší hypoteční úvěr o 6 524Kč. To pro mě bude znamenat jednu splátku navíc. V případě konce fixace za dva roky buď doplatím celý zbytek (nevím, asi 500tis), nebo pokračuju dál s novým úrokem a splátkami tak, abych vše doplatil. Samozřejmě u toho, kdo má ještě doplácet z hypotéky 3 milony, má vyšší úrok, může dělat navýšení hypotéky po půl roce STOPky klidně 30 tisíc a víc.
Odpovědět
Profilova fotka
@cankikris Píšeš stále delší a delší příspěvky! 😄 Kdo to má číst! 😄 Ale v podstatě s tebou souhlasím. Jen věřím, že zrovna toto vyjímečné odložení splátek banky nebudou hodnotit jako problém při případném dalším úvěru. Ale zřejmě stejně bude záležet na konkrétním případě. Pokud to budu já -v registru bez kontokorentu, jedna hypotéka splacená, durhá se splácí. Nic víc, nic míň, žádná další půjčka, žádný jiný dluh. Pak to bude v poho. Ale pokud přijde člověk, který má již nějaký ten záznam, pak tento odklad na důvěryhodnosti nepřidá (pokud se skutečně bude objevovat ve výpisu).
Odpovědět
@fantomik dekuji, ja prave nerozumela tomu kdy by se doplacelo tech 6524 korun, na konci fixace, nebo by se to rozpustilo do tech dalsich 500 tisic a do nove vyse splatky? Protoze pak by dle meho uplne laickeho pohledu se znovu tech 6524 korun urocilo. Coz u je u rozdil u dluhu 500 tisic a 5 mio.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?