Jaké jsou podmínky hypotéky?

12. úno 2021120

Jaké jsou podmínky s bankami ohledně stavby domu?

Pozemek si koupíme za hotové.

Dům by měl být v hodnotě cca 5 milionu, nechceme si ale půjčovat tak velkou částku. Budeme mít ještě nějaké peníze, takže celkově si půjčíme asi 4,5 mil. Ale přesto bychom rádi méně, protože za ten rok,než se dostaví, jsme schopni dále našetřit.

Např. když si půjčíme 3,5milionu na hypoteku je mozne, ze treba dum nema zatepleni a fasadu, nebudeme mit ploty atd. a bance to nijak nebude vadit a proplati to, co bylo financovano a nebo dum musi byt zcela dokoncen?

 • Banka vám půjčí na to co ji dáte do rozpočtu. A to také bude vyžadovat v rámci ukončení čerpání hypotéky. Lepší je podle mne zvolit banku, která vám umožní nevyčerpat až 20% z celkové částky bez poplatku a vzít si těch 4,5 mil a během stavby šetřit, dělat svépomocí atd.

 • @kossakowski1980  Děkuji, netusila jsem, ze je takova moznost. Zkusime zjistit vice.

 • @alipo  
  Vo vacsine pripadov najprv musite prefinancovat vlastne zdroje a az nasledne banka uvolnuje financie.
  Su vynimky, da sa to riesit aj inak, ale.....

  Odporucam rovnako, vyuzit moznost nevycerpat celu ciastku.

 • Sponzor fóra
 • Měli jsme vlastní pozemek, takže to dalo nějaké procento a dál jsme podle podmínek banky nemuseli mít svého nic, tudíž na první čerpání nám pustili částku v hodnotě pozemku. My máme hypotéku u Raifky a tam byla možnost nevyčerpat až 50 % hypotéky, aniž by jsme měli za to nějakou pokutu apod.

 • Kromě výše uvedené možnosti sjednat si ve smlouvě bezplatné nedočerpání (například 20%) je i možnost jednou ročně bezplatně vložit mimořádnou splátku až do výše 25% jistiny. Tuto možnost máte automaticky a u všech bank. Některé banky umožňují bezplatně vložit mimořádnou splátku kdykoliv a v libovolné výši.
  Ještě můžete zvážit tzv. offsetovou hypotéku, kdy kromě úvěrového účtu máte i vkladový účet a úroky platíte jen z rozdílu (například si půjčíte 4,5 milionu a na vkladovém máte milion, tak úroky platíte jen z 3,5 milionu) - výhodou je, že s těmi penězi na vkladovém účtu můžete libovolně nakládat. Offsetovou hypotéku ovšem nabízí jen minimum bank (z hlavy vím o AirBank, Fio, Moneta, RB) a někde je jsou i omezení (například u Moneta bývala výše offsetu omezená na 20%).

 • Ahoj, moje doporučení také zní půjčit si víc a část případně nevyčerpat. Částku, o kterou budete žádat, stanovte s rozvahou - rozhodně bych nepočítala s penězi, které ještě nemám vydělané (může se stát cokoli - nemoc, ekonomická recese, nenadálé výdaje... a pak byste měli problém dostavět), kromě toho vícepráce většinou spolknou 15 - 20% navíc. Nedočerpání je jen formalita (vždy můžete jednorázově dočerpat do požadované výše a za rok tuto částku bezplatně splatit - za ty roční zaplacené úroky to stojí, pokud by pokuta měla být nějak vysoká), naopak navyšování je v podstatě nová hypotéka, takže administrativa, znovusplnění podmínek atd. S "nedokončením" domu rozhodně od začátku nepočítejte. V reálu se to sice stává, ale ta nedostavěnost bude v řádu procent (např. při 90% prostavěnosti a 80% hypotéce ti banka pustí při odhadované hodnotě domu 5 mil. jen 3,6 mil.) Přece jen odhad hodnoty zástavy se stanovuje na základě projektu a předpokládá se jeho dokončení, navíc banka má vždy ve smlouvě jako podmínku termín kolaudace/povolení užívání, který je potřeba dodržet (zrovna nedávno to tu někdo řešil, že jsou v patové situaci a hrozí jim celkem vysoké pokuty). Myslím si, že chybějící fasáda a plot OK, ale zateplení určitě ne (přece jen jsou teď určité požadavky na energetickou náročnost budov ze zákona, takže to by se nelíbilo ani stavebnímu úřadu).

 • @mhlavaty  S tím offsetem je to určité řešení, protože jsem to ale nedávno zjišťovala, doplním pár informací: AirBank neposkytuje HÚ na výstavbu, s Fio lze reálně stavět jedině na klíč, Moneta má omezení na vkladovém účtu 200 000 Kč a RB má o dost vyšší sazbu pro offsetovou HÚ než pro normální...

 • Většina hypoték dnes má také možnost splatit 20% (nebo méně) každý rok. Takže si můžete půjčit víc a nedočerpat anebo použít vše (jako železnou zásobu) a z přebytku pak každý rok něco splatit

 • Po nás banka chtěla, abychom měli v rozpočtu i terénní úpravy, ploty, dlažby atd..Celkově jsme si brali o cca 300 tis. navíc, které máme v úmyslu vrátit, ale je možné, že budeme muset např. koupit nové auto, nebo se stane nějaká jiná událost.

 • Jasne, je rozumne vzit navic neco. My chceme koupit pozemek za svoje a potom budeme mit take nejake penize minimalne na hrubou stavbu, strechu a pak bychom si pujcili, tak uvidime. Moc dekuji za informace, pozeptam se u nejakeho bankovniho poradce jeste.

 • Zdravím,
  můžu se zeptat, máte někdo osobní zkušenost s hypotékou jako OSVČ? Jsme s přítelem oba podnikatelé. Našla jsem si o tom nějaké informace, jak je to s paušály apod. Nemáte ale prosím někdo osobní zkušenost s tím, jak to funguje? Zda je to jak je uvedeno například tady https://www.vimvic.cz/clanek/jak-zaludna-je-hypoteka-pro-osvc? Díky

 • @laskovalenicka001  Dá se to do kalkulátorů jednotlivých bank a v každé vám vyjde jiný výsledek 🙂 Někde málo, někde víc. A pak záleží jestli to bonitně někde projde tak, aby mohl klient zafinancovat to, co potřebuje.

  Někde chtějí jedno daňové přiznání, někde dvě.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat