NZÚ (Nová zelená úsporám) - výstavba RD (oblast podpory B) - osobní a praktické zkušenosti

26. srp 2021230

Dobrý den, rád bych se zeptal a poprosil o sdílení osobních a hlavně praktických zkušeností se ziskem dotací z programu NZÚ (Nová zelená úsporám) - konkrétně mi jde o oblast podpory B = výstavba RD.

Rád bych slyšel reálně prožitou zkušenost někoho, kdo stavěl novostavbu, žádal o podporu z Béčka a prošel si kompletně celým procesem.

Budeme stavět RD a rozhodujeme se, zda jít nebo nejít do žádosti (teoreticky bychom mohli splňovat i nejvyšší stupeň B2). Zajímají nás hlavně dva pohledy:
1.) Náročnost v době stavby RD - hlavně jde asi o pohlídání si použitých materiálů, výrobků a zařízení/technologií při stavbě, aby splňovaly všechny podmínky programu -> použití těch ze seznamu výrobků a technologií NZÚ (= ty co mají SVT kódy) vs těch, které v seznamu nejsou a následně u nich dokládat, že splňují technické podmínky dotačního programu. Plus další věci jako některé potřebné dokumentace/protokoly atp.
2.) Náročnost v podobě žádosti, papírování, vyřizování a komunikaci s NZÚ.

Jde nám o to, jak moc práce, času a nervů to navíc ještě k tomu všemu okolo výstavby RD přidá a jak ji to "ztíží". Jestli to za to stojí a někdo, kdo už to podstoupil by do toho šel znovu nebo se na to radši vykašlal a jel bez dotace ve větším klidu a "s větší svobodou a volností" - jak si co, kde a s kým udělá - jaké materiály, výrobky a zařízení/technologie při stavbě RD použije. Díky moc 😉

 • to bude elaborát 😃 tak začnu s tím nejjednodušším a to je spolupráce s úřady, která byla v našem případě (Ústí nad Labem) bezproblémová a maximálně vstřícná. Samozřejmě to se může lišit podle pracoviště. Ale několikrát nám termín prodloužili, byli jsme na osobní konzultaci, vyšli nám vstříc co to šlo.
  Žádost za nás vyřizovala firma napojená na našeho projektanta, takže to za nás zařídil on, my jsme akorát zaplatili. Samozřejmě během stavby člověka ještě postupně napadaj změny, který ale už nemusí bejt tak lehce proveditelný, většinou by bylo potřeba přepočítat posudek a to zase stojí peníze. Takže dost záleží na tom, jak vyladěnej projekt máte. Třeba my jsme se rozhodli vypustit žaluzie na východní a severní straně a to přes úředníky SFŽP prošlo bez problému, nemělo to vliv za ztráty. Když jsem uvažovala o prohodení koupelny, už by se to musela přepočítat a vykašlala jsem se na to.
  Co se týče materiálů, tak opět už to mít ideálně vyřešený v projektu, my jsme používali buď stejný nebo lepší materiály. Člověk do toho od začátku musí jít s tím, že prostě dá víc peněz do oken, izolantů apod.
  Stavěli jsme svépomocí, firmy nám dělali jen málo věcí, např. rozvody vzduchotechniky. Ty bysme sice taky mohli dělat sami, ale úplně se nám do toho nechtělo. Takže není pravda, že je potřeba mít na všechno certifikovanou a tím pádem drahou firmu firmu. Rekuperaci vám přijedou namontovat, FVE taky...Každopádně pasivní a nízkoenergetickej dům je o detailech, který tu stavbu prodlužujou a zkouška v podobě blower door testu prověří, jak jste byli pečlivý. Třeba švagr řekl, že by se s domem jako my nikdy nedělal, že to je zbytečnost, že to postaví za půlku a taky bude bydlet. Dotace nejsou na vydělání peněz, takže záleží jak jste celkově myšlence pasivních domů a dotací naklonění.
  No a dokládání dotací...vzhledem ke stavbě svépomocí a dvěma dětem v průběhu jsme dokládali až na podlední chvíli, to je 5 let od schválení žádosti. Celý jsem to vyřizovala já, dělala jsem na tom průběžně 2-3 měsíce. Co se týče faktur, je potřeba doložit dvojnásobek požadovaný částky k vyplacení dotace, to u nás nebyl problém. Dokládali jsme okna a dveře, izolanty, podlahový topení, kamna, rekuperaci, FVE a zdivo. Nikdo nepřišel na stavbu nic kontrolovat. Dokládáte faktury o použitých materiálech (na faktuře uvedená vaše identifikace), dokládáte platby za tyhle faktury a správný použitý částečně potvrdí BD test. Většina použitých materiálů má SVT a ty co ne, tak neni problém na stránkách výrobce najít prohlášení o shodě.
  Takže závěrem - za mě nejdůležitější ze všeho je mít dobře zpracovanej projekt ideálně od firmy, která s tím má dlouhodobý zkušenosti. To samý platí pro realizační firmu, určitě bych nešetřila na stavebním dozoru

 • @xhex   mohla ycbh napsat nějaké dotazy do zprávy? 🙂

 • @ajagachova  klidně

 • Sponzor fóra
 • Muzem otazky resit tady ne?

  Kolik vysla ta energeticka narocnost pod 15kWh a jak to kontrolovali? Zrejme tedy jen podle projektu + BD test?

  Kolik staly vsechny papiry a kolik celkoce naklady pred dotaci resp na kolik vysel m3?

 • @jun10r  Hezký den, my tedy máme kousek před kolaudací, ale zrovna minulý týden nám dělali Blower-door test a prošli jsme na první dobrou (chtěli jsme zkušební test po navrtání rastrů před zaklopením sádrošem). Žádost nám připravil náš projektant, který se specializuje právě na pasivní domy. Papíry si už hlídame sami, respektive vše skladujeme v krabici a teď mě čeká jejich sumarizace. 😊 Co se týče stavby... V okolí jsme trochu za exoty a každý, kdo k nám dojde něco dělat nebo se podívat, tak se diví, co to stavíme. Přitom podle mě je to normální barák, samo sebou až na několik opatření. 😄 Ale nebudu lhát, je to určitě náročnější a musíte si ty základní věci pohlídat. Já tedy asistovala např. u stropů v patře a těch vrstev tam... Každou sponu pak zadělat airstop páskou... Šla mi z toho hlava kolem. 😣😄 Ale už vím, že člověk musí být důsledný.
  Ohledně nákladů: není to tak, že by na tom člověk vydělal, jak si někteří rejpalové myslí. Speciální parametry (okna, zateplení, čerpadlo...) tu dotaci spláchnou jako nic. My to bereme tak, že díky stavbě svépomocí a dodavatelsky a dotaci budeme mít šetrné bydlení v hodně vysokém standartu. 😉

 • Pokud počítáš jenom peníze z dotace, tak do toho nejdi. Pasivní dům je pro mě ekvivalent kvalitní stavby.
  Pro mě bylo rozhodující kritérium věci navíc, co bych jinak nedal, a ty vyšly kolem 100 000. Ostatní jako rekuperaci, špičková okna, silné zateplení, ošetřené prostupy, kvalitní stavební firma a podobně jsem stejně chtěl.

 • @radim2015  To by mě zajímalo, jaké ostatní věci stály kolem 100tis? Já jedu na B0 a nic kromě lepšího zateplení, rekuperace jsem dělat nemusel. Akorát tedy nějaké věci k blower door testu - pásky aj , to mohlo být tak 10 tis. A mou práci...

 • @petr13  Bojler s tepelným čerpadlem, sprchový výměník, projekt (PHPP+NZÚ), prostupy, "zalepení" stěn před omítkou, omítka dotažená až k základovce, blowerdoor test a nějaké drobnosti.

 • @gabrielaa  taky jsme za exoty 😃 ze začátku i chodili lidi a ptali se, co to je za cihly, a proč neprovazujeme rohy (stavíme z VPC natupo). Jsme jediný dům v okolí co je z VPC, má plechovou střechu, má předsazenou montáž oken, nemá komín, má zelenou střechu atd a asi jediný co se staví svépomocí 😃

 • @radim2015  projekt Vám v dotaci vrátí. Zalepení stěn jsem nedělal a dokonce jsem neměl ani omítky k zemi. Zdil jsem z dutých cihel na pěnu (tedy to nejhorší co může být) a prošel jsem s 0,6...Ale přiznám měl jsem trochu bobky, dalo mi to dost práce to vše zevnitř utěsnit 🙂
  Já mám dokonce jen plyn a klasický zásobník na ohřev plynem...ale mám jen tu B0 no🙂 u těch vyšších dotací jsou asi potřeba větší investice na vytápění...

 • Já mám taky B0 a nemusel jsem navíc udělat nic a prošel jsem s 0,6. Vše, co tady mám, jsem v plánu měl (rekuperace, TČ apod.), takže je to pěkná injekce na konci. Navíc, bydlel jsem půl roku bez rekuperace a je to jedna z investic, které nelituju.

  Jinak klasika 30 porotherm + polystyren, takže pro BD test jedna z těch horších variant.

 • Příspěvek byl smazán adminem, neboť nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.

 • @lucka_dc  máme to stejně, taky VPC natupo... Dokud nebyla fasáda, tak se pořád někdo ptal, jak je to možný. 😄 A okna to samo. To nám přišli i říct, jestli to víme, že nám to ta firma udělala blbě, že to je venku. 😊😁

 • Díky moc za všechny odpovědi, ještě jsem se chtěl zeptat na další věc - co všechno je prosím potřeba si hlídat:
  - zdící materiál
  - zateplení - vnější, základové desky, stropu, střechy
  - okna
  - dveře
  - rekuperace
  - TČ
  - technický dozor
  - cokoliv dalšího co mi tu chybí?

  S tím, že u těch materiálů/výrobků si musím hlídat, že buď mají SVT kódy nebo případně alespoň prohlášení výrobce o shodě a dbát na to, aby splňovaly nějaké parametry - je nějak dané jaké materiály/výrobky mají splňovat jaké parametry? Nebo to dané není a jde jenom o to, ať se pak ve výsledku člověk vejde ve výpočtech a BD testu do těch požadovaných hodnot?

  U technologií (rekuperace + TČ) je navíc potřeba, aby je montovala nějaká specializovaná/certifikovaná firma, která je opět v nějakém (a případně jakém) seznamu NZÚ?

  A to stejné platí pro technický dozor - opět musí být v nějakém (a případně jakém) seznamu NZÚ?

  ----------------------

  Plus prosím o doplnění ty, kteří sem psali, že se dostali pouze na nejnižší B.0 a přitom uváděli, že mají rekuperaci, TČ a poměrně silný vnější obal/zateplení - jaký je důvod, že jste se s tímto vším dostali jen na B.0, když potenciál na vyšší úroveň by tam měl být - špatně orientovaný dům na světové strany, nepravidelný tvar domu, málo prosklených ploch hlavně na jižní strany, potřeba velkého množství neobnovitelné primární energie, případně cokoliv dalšího kvůli čemu jste se nedostali výše?

  Mockrát díky všem! 😉

 • @jun10r  Ještě bych hlídala zásuvky, v případě balkonu/terasy tak i uchycení zábradlí, aby nevznikal tepelný most, plus my máme venkovní žaluzie, tak tam purenitové kastlíky na ně.

 • Sponzor fóra
 • @jun10r  Technický dozor není povinný, takže ze strany NZÚ na něj žádné požadavky nejsou.

 • @xhex  @gabrielaa  @radim2015  @petr13  @lucka_dc  @davex  @mikiliki  @noemi77
  dokázali byste někdo ještě prosím odpověď na cokoliv z toho mého dlouhého dotazu, který je o 3 příspěvky výše/zpátky, co ještě nebylo odpovězeno za ním?

  Vím, že leccos najdu na https://www.novazelenausporam.cz/jak-na-to/ ale za už prožité zkušenosti a znalosti získané praxí bych byl nejraději. Děkuju 😉

 • @jun10r  co se týče parametrů, tak ty vypočítá energetický specialista, na základě toho vám předběžně schválí dotaci. Vy pak ty parametry musíte dodržet nebo vylepšit. Např. Můžete změnit typ oken, ale hodnoty U nesmí být horší. Můžete změnit třeba bílej polystyren za šedej.
  Co se týče firem, tak je to o tom projektu, co jsem psala výš. Náš projektant dělá převážně pasivní domy a rovnou nám navrhoval firmy, který s tím mají zkušenost. Ale nemyslím si, že je potřeba mít nějaký speciální osvědčení pro spolupráci na NZÚ. Spíš při oslovování firem pohlídat, že vám opravdu nabízí a instalujou to, co máte v projektu, aby jste si kvůli nižší ceně nepořídili něco, co vlastně nesplňuje parametry.
  A co si kromě uvedenýho ohlídat? Detaily, protože pasivní dům je především o nich. A nemyslím tím pouze tepelný mosty. Použití parotěsný a paropropustný pásky, neprůvzdušnost obálky apod. Opět by vás měl projektant nad konkrétním projektem upozornit na rizikový místa

 • @jun10r  Já osobně jsem žádné specialisty nepotřeboval. Pouze jsem musel mít izolace, rekuperaci, TČ, okna apod. s danými SVT kódy. Ale já řešil dotaci až když jsem měl domek skoro postavený. Vyšlo mi to na B0.

  Pokud chceš dosáhnout B2, doporučuji od začátku řešit s projektantem, protože i samotný návrh tvaru domu má na to vliv. Určitě se lépe pracuje na kostičce, než na bungalovu do L, T apod.

  Nicméně, mám domek do L, takže u mě by přechod na B1 znamenal docela podstatný skok u izolací. Z aktuálních 180 na zdech a podlaze na minimálně 300 mm, to stejné střecha.

  Nicméně, za poslední rok, dáno zejména zimou, která byla mírná, mám náklady na el (vytápění, ohřev TUV + veškeré spotřebiče) necelých 16 tis. A to je na domku do L s užitnou plochou 180m2 celkem luxus. Hodně ale využívám pasivních zisků ze sluníčka a zatím tady bydlíme 3 🙂 Tak je otázkou, zdali vy vůbec mělo smysl investovat a jít do B1 a výš.

 • @jun10r  Určitě rozhoduje tvar domu. Protože jsem udělal Blower door na 0,6 tak bych se také vešel i do té vyšší dotace, ale projektant mi řekl, že i kdybych zvětšil tloušťky všech zateplení o nevím kolik, tak už se tam prostě nedostanu, protože mám špatný tvar - bungalov do L a zastavěná plocha 170 m2.
  Také už by tam nestačilo mít asi pouze TČ ale musel by být nějaký další systém (např fotovoltaika). Ten už ale dle mě v případě TČ nemá valný smysl, a jsou to tak vyhozené peníze....

 • @jun10r  Je třeba si ohlídat parametry použitých materiálů a buď se držet toho co máte v krycím listu pro dotaci nebo v případě změny, použít lepší materiály či konzultovat s energetickým specialistou. Každá změna znamená přepracování krycího listu a přepočítání hodnot. Je tedy dobré mít rozhodnuto v předstihu jaký materiál se použije. Někdy se ale změnám nevyhnete - například vata, kterou máme v projektu už se prostě nevyrábí. A někdy Vám změna třeba neprojde - chtěla jsem terasu zastřešit, ale tím bychom přišli o solární zisky a tím pádem by už nemusel vyjít výpočet...
  Technický dozor nemáme, máme stavební dozor - z důvodu stavby svépomocí si SÚ řekl, že to musí být projektnat v seznamu ČKAIT. TČ nebo rekuperaci Vám musí instalovat odborná firma, ale například přípravu si můžete udělat sám.
  Je potřeba opravdu dbát na detaily. Hlavně u zajištění vzduchotěsnosti. Radši tomu věnovat více času při realizaci než to pak muset složitě a někdy i draze opravovat.

 • @xhex  Můžu se prosím zeptat, zda jste dokládali fotografie z průběhu? Děkuji

 • @neslinka  bez fotek, jen faktury a BD test

 • Sami si to fotili při fyzické kontrole (asi jeden z 10) a teď přijdou fotit na svůj web.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat