Půjčka na bydlení od státu 2018 - názory

Ahoj, zaregistrovala jsem informaci ohledne ,,hypotek,, na bydleni od statu ve vysi az 2 mega. Vzhledem k tomu, ze budeme stavet RD se mi nabidka celkem libi. Jaky na ni mate nazor?
Odpovědět
1
2
6
@luj89 ted kdyz uroky stoupaji to zacina byt zajimave. Otazka zni komu bude staci 2mega na koupi/postaveni domu.
Odpovědět
@bamak Tak ono se to da podle me pak doplnit hypotekou, ale zatim nejsou zverejnene podrobnosti (nebo jsem je aspon nenasla). Jinak my budeme stavet svepomoci pidi domek a musime se vejit do 1,5-2 mega (pozemek mame). Navic je tam splatnost 20 let, takze nad ty dve mega uz by to byla mesicne celkem vysoka castka.
Odpovědět
@luj89 A kdo ti da hypoteku kdyz uz mas pujcku 2 mega a zastavenou nemovitost? Taky jak pises splatky budou relativne vysoke. Taky ne kazdy stavi svepomoci....proste opet to bude pro velmi omezenou skupinu lidi a spise vyuzitelne k te rekonsterukci, nebo koupi bytu.
Odpovědět
Info se objeví zde https://www.mmr.cz/cs/Ostatni/Web/Nov... Taky mi to přijde jako dobrá nabídku, škoda že již půl roku čerpám hypotéku a z této půjičky nelze hypotéku splatit. ]-(
Odpovědět
@bamak Jasne no, je to dost omezene, ale urcite se najdou taci, kteri se do tech limitu vejdou :-). Nekomu budou 2 mega stacit, nekdo si to doplni hypotekou a zastavi jinou nemovitost. Jsem dost zvedava na ty konkretni podminky az je zverejni.
Odpovědět
@pavel_m dekuji za odkaz, dnes jsem na to prave koukala a ulozila si ho. Jsem hlavne zvedava jak tam bude vyresena zastava nemovitostí a vubec jak to u vystavby bude fungovat (cerpani, odhady atd.)
Odpovědět
A ručitele chtít budou? Já jsem si brala v roce 2007 půjčku od státního fondu rozvoje bydlení, kterou jsem kombinovala s úvěrem od buřinky. S mužem jsme měli nadprůměrné příjmy, byli bez závazků, u buřinky nebyl problém, ale SFRB po nás chtěl ručitele. Brali jsme si jen 150 tisíc, tak to bylo v pohodě, ručila mi maminka, ale nedokážu si představit, kde bych hledala ručitele u půjčky na 2 miliony se splatností 20 let.
Odpovědět
Profilova fotka
Splatnost 20 let není z hlediska cashflow a měsíční splátky moc zajímavá, pokud je člověk mladý a může si vzít hypotéku na 30 let. Ale kdyby byla splatnost na 25 let a měl bych do zástavy (předpokládám, že zástava bude podmínkou) jinou nemovitost (pro nakombinování s hypotečním úvěrem), tak bych do toho šel.
Odpovědět
@petraxname pokud nechteli zastavu nemovitosti, tak toho rucitele chapu. I kdyz jak pisete, u 2 mega a splatnosti 20 let bych se nikoho ani neptala... @vladimirsvorba treba u rekonstrukce za 200 000 by ta splatnost nevadila, ale u 2 mega uz by to znat bylo, to je pravda. Take jsem zvedava jak bude osetrena zastava.
Odpovědět
Podle mě zástavu chtít nebudou a budou to proplácet zpětně podle doložených faktur: Jako např. nynější SFRB - program výstavby: "Budeme hradit pouze rozhodné výdaje (kromě části pozemku a stávající budovy) doložené daňovými doklady včetně soupisu provedených prací, případně jiné účetní doklady, vše schváleno technickým dozorem a doručené spolu se žádostí o čerpání." http://www.sfrb.cz/programy-a-podpory... Ale třeba to bude jinak..
Odpovědět
Profilova fotka
@luj89 na malé částky ta splatnost vadit asi moc lidem nebude. Každopádně celý program mi přijde zbytečný, lepší by bylo, kdyby zrušili daň z nabytí nemovitých věcí a ČNB neřešila výši LTV a ukazetele DTI a DTSI. Plus zrušit poplatek za vyjmutí ze ZPF a další daně..... Pokud bude podmínka zástavy, tak je to stejně v drtivé většině případů jen pro mladé a bohaté.
Odpovědět
Určitě o nebude tak jednoduché jak to vypadá..
Odpovědět
Článek se načítá
@vess v cem myslite ze bude hacek?
Odpovědět
Já teda někde četla, že je to dost vymezené. Manželský pár do 36 let věku (alespoň jeden) a dítě do 6 let věku, plus nesmíte nic dosud vlastnit. Takže jsme kvůli vlastnictví bytu,kde s tou rodinou bydlíme, automaticky mimo...
Odpovědět
@aleatha a úroky půjde odečítat? Dříve to totiž nebylo možné. Já jsem do té půjčky šla jen kvůli odpočtu -30 tisíc z půjčky za každé narozené dítě. Jinak vyřizování bylo zdlouhavé a navíc jsme museli sehnat ručitele, ač splátka dluhu dělala asi 3% z příjmu domácnosti. O nutnosti ručitele dopředu nikdo nic neříkal, nikde se o tom nedalo dočíst. Stát by se neměl motat bankám do řemesla.
Odpovědět
Profilova fotka
Jako je to hezký, ale jen na oko. Protože kdyby zrušili daň z převodu nemovitosti, tak by pomohli všem. Tam by se pak dalo uvažovat o nálepce "podpora rodin na cestě k vlastnímu bydlení".
Odpovědět
Aby jste mohli čerpat musí být podlahová plocha domu do 140m2. U bytů se to pohybuje myslim do 75 m2. V případě že podlahovou plochu přesáhnete nesmíte úvěr čerpat....
Odpovědět
@elia28 To jste vyčetla kde?
Odpovědět
@petr13 Přímo v tom nařízení. Opravdu to tak je, nepočítá se tam balkon a lodžie. Jinak veškerá podlahová plocha.
Odpovědět
@elia28 :-D takze zase prazdne gesto :-D ....v Praze za 1.2m nekoupis ani kadibudku a treba na mostecku klidne pul panelaku. Barak 140m podlahove plochy je taky dost omezujici.
Odpovědět
Profilova fotka
a znění toho nařízení je kde?zatím jsem to nikde nenašla..děkuju
Odpovědět
@elia28 date odkaz? Pokud vim, tak podminky jeste zverejnene nebyly. @aleatha bud manželský par anebo jakykoliv par s ditetem, co se tyka vlastnictvi dalsi nemovitosti, tak tohle jsem nikde nevidela, ale trochu logicke to je.
Odpovědět
Tady je odkaz: https://apps.odok.cz/veklep-detail?pi... když se podívate na FB Ministerstva pro místní rozvoj tak to tam uvadí.
Odpovědět
Je tam přesně toto: Maximální plocha pořizovaného bytu nesmí přesáhnout 75 m2 bez balkonu a domu 140 m2 bez balkonu. Žádosti bude přijímat a zpracovávat náš Státní fond rozvoje bydlení podle pořadí, ve kterém budou doručeny.
Odpovědět
@bamak podle mě to jde kombinovat i s hypo
Odpovědět
@elia28 dekuji za odkaz a tip na facebook :-). odpovidaji tam i na dotazy, tak snad odpovi, jak je to se zastavou nemovitosi.
Odpovědět
Profilova fotka
nevíte co je myšleno tou plochou domu?zastavěná?užitná?ti, co mají bungalov větší než 140m mají smůlu?
Odpovědět
@marki90 Já tu podlahovou chápu tak, že jsou to všechny podlahy na kterých můžeš stát. Jak máte velký domek ?
Odpovědět
Profilova fotka
Bungalov zastavena 183 uzitna cca 140..
Odpovědět
@marki90 Tak to by snad mohlo vyjít :)
Odpovědět
1
2
6
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?