Půjčka na bydlení od státu 2018 - názory

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, zaregistrovala jsem informaci ohledne ,,hypotek,, na bydleni od statu ve vysi az 2 mega. Vzhledem k tomu, ze budeme stavet RD se mi nabidka celkem libi. Jaky na ni mate nazor?
Odpovědět
@stabrnak nebyla tu řeč o dvoumilionovém rozpočtu, ale o tvém označení "byt na pozemku", což podle mě odpovídá bydlení mé kamarádky. Je to už samozřejmě extrém, ale tebou uváděné "ideální" rozměry pokojů jsou zase opačný extrém. Pokud na to někdo má, tak samozřejmě nic proti, ale lidi, kteří si potřebují na bydlení půjčit, by si měli uvědomit, co opravdu k bydlení potřebují a co už je rozežranost. 140 m2 je opravdu docela velkorysé bydlení pro čtyřčlennou rodinu.
Odpovědět
@llama Tak to naprostý NEsouhlas. Já uvádím 140m2 jako optimální a ty llamo jako extrém. Pokud máte v projektování 2xdelší praxi a zkušenosti nežli já (tzn. 80let), tak nemám problém s vaším tvrzením, ale v opačném případě plácáte jen nesmysly. Zastavěná 140m2 pro dvoupodlažní je extrém, pro bungalov standart pro plnohodnotné bydlení.
Odpovědět
@llama Možná to bude také tím, že uvažujete (jako drtivá většina) zastavěnou plochu jako plochu vymezenou obvodovým zdivem, ale to je v rozporu s definicí zastavěné plochy dle SZ 183.
Odpovědět
@stabrnak Dobry den, opravdu je zapotřebi tady vyvolavat hadky? Každy má 2 možnosti - postavit dum 140m2 nebo si vzit komerčni hypoteku a postavit si vilu. Mimochodem souhlasim, že 140m2 bohatě dostačuje :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@vladimirsvorba paragraf 48 zákona o DPH. Jinak se omlouvám za špatnou domněnku. Ze stejného zákona to nevychází, jelikož ZDPH má ty podlahové plochy stanovené pouze pro sociální bydlení a pro ostatní je to omezeno pouze jako že se jedná o "stavbu pro bydlení"
Odpovědět
Profilova fotka
@nobondgirl DPH 15 % je u toho klasika, 10 % DPH na to není. OK, omluva přijata :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@vladimirsvorba o 10 jsem nikde nepsala, psala jsem snížené DPH. A klasika- no nevim. U mnoha plátců DPH jsme si o to museli říkat a podepisovat čestná prohlášení 😉
Odpovědět
Jde nakombinovat hypotéka a tato půjčka? Myšleno, za hypotéku koupit hrubou stavbu, za půjčku ji dostavět.
Odpovědět
Profilova fotka
@davex U obou je potřeba zástava nemovitosti, takže spíš ne, i když možnosti tu nějaké jsou, ale jen pro velmi malé procento lidí.
Odpovědět
@nobondgirl My naopak musíme říkat, že u nás se nejedná o sociální bydlení, ať nám počítají 21 % DPH :).
Odpovědět
@davex Teoreticky ano, pokud máte další nemovitost k zástavě, dostatečnou bonitu....v praxi bych si ještě zjistila, jestli by to nepovažovali za "rekonstrukci".
Odpovědět
Profilova fotka
@teron a proč? Vy nemáte stavbu pro bydlení?
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@davex @bamak Další nemovitost k zástavě ale nesmí být ve vašem vlastnictví 😉
Odpovědět
@nobondgirl Jo, takže domek, nebo pozemek od rodičů :)
Odpovědět
Profilova fotka
@davex co jsem se ptala naší poradkyně tak k rekonstrukci jen do určité (celkem malé, tuším 300 000?) výše, nemovitost musí být zastavena státu první v pořadí (což vylučuje téměř všechny banky coby poskytovatele hypotéky na koupi) a splatnost je jen 10 let. Pro nás absolutně k ničemu bohužel.
Odpovědět
@nobondgirl nooo. třeba pozemek ano, nebo komerční prostory. Ale každopádně mě tato možnost moc atraktivní nepříjde. Už tak tak je tam spousta omezení (část velmi nesmyslných) a až přijde na skutečné vyřizování určitě vyvstanou další.
Odpovědět
@janaa1 Ano, 140m2 pro stavbu domu může být dostačujících, ovšem např, v našem případě tomu tak rozhodně není. Důvodem ovšem není luxus ve kterém si chceme žít, ale podmínky regulačního plánu pod který spadá náš pozemek. Dle toho totiž MUSÍME mít garáž, MUSÍME mít úložné prostory na zahradní nářadí apod. v domě, MUSÍME mít pergolu přímo spjatou s domem, protože máme zakázáno mít na pozemku jiné stavby, a kromě toho máme spoustu dalších nesmyslných podmínek, které musíme dle RP splnit. Vy a jiní tu děláte závěry a přitom nemůžete tušit jaké jsou v dané lokalitě podmínky na výstavbu..
Odpovědět
@6miska4 Tomu rozumím a to je pro mě objektivní argument proč to třeba nepůjde. My a myslím, že i ostatní tady neděláme závěry o konkrétních lokalitách...mluvili jsme tady o této otázce obecně...
Odpovědět
Hlásím všem, kteří na to čekali - na stránkách SFRB jsou již metodické pokyny pro úvěr. :-) http://www.sfrb.cz/programy-a-podpory...
Odpovědět
@6miska4 No tak to si myslím, že je vážně paráda! Nemít už teď hypotéku, tak jdem do toho...
Odpovědět
Chápu to dobře, že když budu chtít čerpat ty 2 000 000,- tak musím mít 80% z částky, tj. 400 000,- Kč v hotovosti, nebo stavební pozemek v hodnotě 400 000, - Kč a víc??
Odpovědět
Profilova fotka
@nemeasis Ne, 2 mega je 80 %, takže 100 % je 2,5 mega, takže musíte mít 500.000,- Kč
Odpovědět
Pokud nám stavební pozemek v hodnotě 500 000,- Kč, tak se to započítá??
Odpovědět
Profilova fotka
@nemeasis Já si myslím, že ne, ale nestudoval jsem to úplně do detailů.
Odpovědět
Psal jsem přímo na sfrb a bylo mi řečeno, že kdybych chtěl čerpat částku 2 000 000,- kc tak musím disponovat částkou 400 000,- kc a pozemek se nezapočítává, což je v mém případě hodně špatné, jelikož na úvěr nedosáhnu.
Odpovědět
Profilova fotka
@nemeasis ze stránky sfrb.cz : nejvýše 2 000 000 Kč na pořízení rodinného domu, a to výstavbou, nejvýše však 80 % skutečných nákladů na výstavbu někdo na SFRB neumí počítat :-) Kolik je 80 % z 2,4 mil Kč?
Odpovědět
Přesně tak.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Lidičky obnovuji diskuzi, půjčka pro mladé již běží, nějaké smlouvy vidím,že už uzavřeny byly. Máte někdo z Vás? Chystáme se ji využít příští rok - teda jestli tam zbydou nějaké peníze. Jinak když jste se bavili o té podlahové ploše - jsou z ní tuším vyjmuty: garáž, sklep a balkony :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@verhal my se po dvou a půl měsících čekání dočkali....ale stejně je to nějaké divné.
Odpovědět
@ajagachova Pročpak divné? Malme taky v plánu zažádat příští rok. :-)
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?